باهوش ترین حیوانات را بشناسید!

  • کد خبر : 442667
  • 17 مرداد 1400 - 12:34
باهوش ترین حیوانات را بشناسید!

نیوز: همه حیوانات ، از مورچه گرفته تا فیل ،دارای قدرت تصمیم گیری هستند. و موجودات طبیعت بطور مداوم انسان ها را با توانایی های تفکر خود شگفت زده می کنند. البته ، رتبه بندی قطعی دشوار است زیرا اندازه گیری هوش حیوانات مشکل و بسیار چالش برانگیز است. اندازه مغز ، واژگان ، استفاده از ابزار و یادگیری اجتماعی معیارهای متداول در سنجش هوش حیوانات است ، اگرچه مقایسه بین گونه ها دشوار است زیرا اکثر آزمایش ها فقط برای برخی از حیوانات خاص طراحی شده است.در ادامه نیوز باهوش ترین حیوانات را معرفی خواهد کرد.

ما همچنین تمایل داریم که با تکیه بیش از حد بر آزمایش های هوش مبتنی بر توانایی انسان ها ، قدرت مغزی حیوانات را دست کم بگیریم. مورل می گوید: در حال حاضر ، اکثر مردم گفتار را به عنوان اصلی ترین چیزی که انسان را از حیوانات دیگر جدا می کند می دانند، اما واضح است که طوطی ها ، دلفین ها ، نهنگ ها و فیل ها دارای قسمت های بیشتری از توانایی گفتار ما هستند.

و چیزهای مجهول زیادی وجود دارد. می دانیم که مقایسه مغز با اندازه بدن یکی از راه های اندازه گیری هوش است بنابراین این کار را تا حدودی آسان تر جلوه میدهد. در اینجا چند حیوان وجود دارد که انسان ها را با توانایی های تفکر خود شگفت زده کرده است.

شامپانزه ها در برخی چیزهای مربوط به حافظه بهتر از انسان ها هستند

با کمال تعجب ، نزدیکترین اقوام زنده به ما از نظر ژنتیکی احمق نیستند. دکتر فراس د وال ، یک شامپانزه جوان به نام آیومو را به عنوان شماره یک در لیست 9 مورد از باهوش ترین حیوانات به دلیل عملکرد بهتر از انسان در یک کار حافظه ای ، معرفی کرد.

آیومو ترتیب صحیح یک سری از اعداد را هنگامی که به طور تصادفی فقط 210 میلی ثانیه در یک صفحه نمایش لمسی ظاهر شدند به خاطر آورد – و فرزندان انسان را در همان کار خرد کرد. شامپانزه ها همچنین به دلیل مهارت در ابزارسازی معروف هستند (دی وال خاطر نشان می کند که شامپانزه ها از چوب نیزه می سازند) و همچنین به یادگیری نحوه برقراری ارتباط با زبان اشاره اقدام کرده اند.

شامپانزه ها/باهوش ترین حیوانات

بزها دارای حافظه بلند مدت عالی هستند

باهوش ترین حیوانات؛ بزها اخیراً دانشمندان را شگفت زده کردند و به سرعت یک “معمای مکانیکی” را که باعث باز شدن یک جعبه شد را حل کردند و در عوض به عنوان جایزه میوه گرفتند. دکتر الودی بریفر در بیانیه ای گفت که بزها پس از 10 ساعت نیز این کار خود را به خاطر آوردند و نشان داد که آن ها حافظه بلند مدت فوق العاده ای دارند.

بز/باهوش ترین حیوانات

فیل ها می توانند با هم کار کنند

فیل ها حیوانات بزرگی با مغزهایی بزرگ هستند. آن ها به چند دلیل باهوش تلقی می شوند: آنها چوب را با خرطوم خود می شکنند ، حافظه باورنکردنی دارند و به نظر می رسد قادر به همدلی هستند.

به گفته محقق پلاتنیک از دانشگاه کمبریج در انگلستان ، فیل ها نیز برای حل معماها با هم همکاری می کنند. در یک آزمایش ، دو فیل مجبور شدند طناب هایی را که از دو طرف به میزهایی که دو کاسه غذا را نگه می داشتند متصل شده بودند بکشانند. این امر نیاز به همکاری داشت زیرا فقط یک فیل برای کشیدن طناب ها کافی نبود.

فیل

طوطی ها می توانند کلمات را بازتولید کنند

همه ما می دانیم که طوطی ها می توانند کلمات زبان انگلیسی (یا زبان های دیگر) را بازتولید کنند. برخی حتی معنای این کلمات را درک کرده اند. برجسته ترین نمونه این توانایی الکس ، طوطی خاکستری آفریقایی است که رنگ ها و اشکال را می دانست و بیش از 100 کلمه انگلیسی یاد گرفته بود. او توسط ایرن پپربرگ ، روانشناسی در دانشگاه براندیس و هاروارد آموزش دیده است. نیویورک تایمز در سال 2007 ، پس از مرگ الکس ، نوشت: قبل از کار سخت کوشانه پپربرگ با الکس ، دانشمندان انتظار چندانی نداشتند که پرنده ای بتواند ارتباط با انسان را بیاموزد.

طوطی

دلفین ها می توانند خود را در آینه تشخیص دهند

لوری مارینو ، مدرس ارشد علوم اعصاب و زیست شناسی رفتاری که درباره پستانداران دریایی – از جمله دلفین ها – در دانشگاه اموری مطالعه می کند ، یک بار به دیسکاوری گفت اگر دانشمندان از اندازه مغز به عنوان معیار “هوش” استفاده می کردند ، دلفین ها از نظر هوش در رتبه دوم انسان های مدرن قرار می گرفتند. در سال 2012 ، مارینو به آسوشیتدپرس گفت:

“این پستانداران خود را در آینه می شناسند و دارای هویت اجتماعی هستند. آن ها نه تنها می دانند که جانور هستند ، بلکه همچنین احساس می کنند که چه کسی ، کجا و از چه گروه هایی هستند. آنها با سلامتی و احساسات دیگر دلفین ها ارتباط برقرار کرده و آنقدر سریع همدیگر را درک می کنند که دهان آدم باز می ماند!

دلفین/باهوش ترین حیوانات

کلاغ های کالدونی جدید روابط علت و معلولی را درک می کنند

مطالعات قبلی نشان داده بود که کلاغ ها را میتوان دومین پرنده های باهوش دانست. یک گونه کلاغ باهوش در جزیره اقیانوس آرام ، کالدونیای جدید ، اخیراً توانایی درک یا یادگیری روابط علت و معلولی مشابه توانایی کودکان 5 تا 7 ساله را نشان داد. مورل در مقاله ای برای نشنال جئوگرافیک خاطرنشان می کند: “کلاغهای جدید کالدونی از ماهرترین پرندگان سازنده ابزارآلات هستند که از چوب ها و ساقه های برگ قلاب تشکیل می دهند تا به تاج درختان نخل فشار وارد کنند.”

>>>بیشتر بخوانید:

با عجیب ترین حیوانات کره زمین آشنا شوید/همراه با عکس

زاغ ها برای آینده برنامه ریزی می کنند

مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که زاغ های غربی با ذخیره مواد غذایی که فکر می کنند در آینده کمیاب خواهند بود ، برای آینده برنامه ریزی می کنند. به گفته محققان دانشگاه کمبریج ، پیش بینی نیازهای آینده – نیازهایی که از طریق غریزه (مانند ساختن لانه) یا نیازهای فوری (مانند گرسنگی) یک مهارت پیچیده است که زمانی به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد تلقی می شد.

زاغ

گربه ها مستقل هستند

مطالعه گربه ها از سگ ها دشوارتر است ، زیرا گربه های معمولی واقعاً دوست ندارند در آزمایشات شرکت کنند. اما این عدم علاقه به خودی خود ممکن است نشانه هوشمندی آن ها باشد. جوآن لیبمن اسمیت ، جامعه شناس پزشکی در نامه ای برای هافینگتون می گوید: “گربه ها بر خلاف سگ هایی که حیوانات گله ای هستند ، می توانند به تنهایی سر کنند؛ آنها نیازی ندارند که برای شکار غذا یا حتی نظافت به دیگران وابسته باشند.” و کارشناسان ادعا می کنند که کنجکاوی گربه ها ، که با رفتار محتاطانه آنها تعدیل شده است ، همچنین نشان دهنده هوش بالای آنهاست.

سگ

سگ ها می توانند حرکات انسان ها را دنبال کنند

سگ هاف باهوش ترین حیوانات؛ محققان در مطالعه هوش سگ ها در سال 2008 که در مجله تجربی تجزیه و تحلیل رفتار منتشر شد ، نوشتند: “از جهات مختلف سگ ها ممکن است بیشتر از هر گونه دیگری شبیه انسان باشند.

در یک مطالعه جداگانه ، برایان هیر ، متخصص در شناخت سگ ها ، نشان داد که سگ ها می توانند بدون آموزش ، حرکات انسان مانند حرکت اشاره و حرکت چشم را دنبال کرده و به آنها پاسخ دهند. دیوید گریم می نویسد ، این توانایی برای گونه ی انسان ها بسیار مهم است که بدون آن ، ما در یادگیری و تعامل با جهان پیرامون مشکل خواهیم داشت.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=442667
  • نویسنده : نسرین احمدپور
  • منبع : https://www.businessinsider.com/the-smartest-animals-in-the-world-2014-4

ثبت نظر

-