رابطه باکتری‌های روده و کرونا

 • کد خبر : 355242
 • ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۹:۲۷
رابطه باکتری‌های روده و کرونا

 

 

رابطه باکتری‌های روده

در این تحقیقات، رابطه باکتری‌های روده و کرونا نمونه خون و مدفوع ۱۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ که در بیمارستان بستری شدند و ۷۸ داوطلب سالم به عنوان گروه کنترل مورد آزمایش قرار گرفت.

در نتیجه این آزمایش ها مشخص شد بین میکروب‌های موجود در نمونه‌های مربوط به بیماران و گروه کنترل تفاوت‌های قابل توجهی وجود دارد. برای مثال در نمونه خون و مدفوع بیماران، تعداد گونه‌های Bifidobacterium adolescentis، Faecalibacterium prausnitzii  و Eubacterium rectal که قبلا مشخص شده در فعالیت سیستم ایمنی نقش دارند، بسیار کمتر از افراد سالم بود.

همچنین تعداد باکتری‌های سه گونه Ruminococcus gnavus، Ruminococcus torques و Bacteroides dorie در نمونه‌های بیماران بسیار بالاتر از گروه کنترل بود.


>>>بیشتر بدانید: شمار فوتی‌های کرونا در استان سمنان به ۸۷۵ نفر رسید


رابطه باکتری‌های روده


>>>بیشتر بدانید: اعتماد به تغییر رنگ کرونا، آتش زیر خاکستر


محققان گروهی از بیماران را تا یک ماه پس از بهبودی نیز تحت نظر قرار دادند و در آزمایش ها مشخص شد ساختار نامتعارف میکروبیوم روده آن‌ها فراتر از مرحله بیماری حاد باقی می‌ماند و حتی یک ماه پس از بهبودی نیز به وضعیت عادی باز نمی‌گردد.

به اعتقاد محققان این وضعیت نشان می‌دهد که اختلالات میکروبیوم روده می‌تواند در پایداری علایم کووید ۱۹ در ماه‌های پس از ابتلا به بیماری نقش داشته باشد.

به گزارش ایرنا ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.


>>>بیشتر بدانید: وضعیت کرونا در خراسان جنوبی شکننده است


رابطه باکتری‌های روده

رابطه باکتری‌های روده و کرونا

ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic)  به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد، اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Gut منتشر شده است.

ساینس

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=355242

  مطالب مشابه

  ۰۱بهمن
  پادکست شماره ۳: اثبات وجود روح از دیدگاه عقلی و قرآنی
  دلایلی که اثبات کننده این است که روح وجود دارد

  پادکست شماره ۳: اثبات وجود روح از دیدگاه عقلی و قرآنی

  ۰۱بهمن
  پادکست شماره ۲: اسرار چِشم از دیدگاه فلسفه
  چرا خواننده‌ها انقدر از چشم معشوق در آهنگ‌هایشان استفاده می‌کنند؟

  پادکست شماره ۲: اسرار چِشم از دیدگاه فلسفه