احتمال وجود سیارکی به بزرگی سیاره کوتوله «سرس» در منظومه شمسی

  • کد خبر : 342136
  • 09 دی 1399 - 10:07
احتمال وجود سیارکی به بزرگی سیاره کوتوله «سرس» در منظومه شمسی

 

وجود سیارک کوتوله:

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو، محققان پس از مطالعه قطعه‌ای از یک شهاب سنگ اعلام کردند که احتمالاً از سیارک ناشناخته به بزرگی سیارک کوتوله «سرس» (Ceres) جدا شده است. این شهاب سنگ که Almahata Sitta یا به اختصار AhS نام دارد، سال ۲۰۰۸ روی زمین سقوط کرد و محققان در سال‌های اخیر در حال مطالعه ساختار آن به منظور شناسایی سیارک مادر بوده‌اند.

 

 

سیارک کوتوله
قطعه ای از AhS زیر میکروسکوپ. کشف کریستال‌های آمفیبول (نارنجی) برای محققان غیرمنتظره بوده است.

سیارک کوتوله تیکه ای جداشده از شهاب سنگ:

به تکه‌های جامدی که پس از جدا شدن از دنباله دارها یا سیارک‌ها روی زمین فرود می‌آیند، شهاب سنگ گفته می‌شود. سیارک‌ها همانطور که از نامشان پیداست معمولاً بسیار کوچک‌تر از سیاره‌ها هستند و اغلب آنها در منطقه‌ای به نام «کمربند سیارکی» که بین مریخ و مشتری قرار گرفته متمرکز شده‌اند. بزرگ‌ترین شیء شناخته شده در کمربند سیارکی، سیارک کوتوله «سرس» است. حال محققان می‌گویند مطالعات جدید نشان می‌دهد که احتمالاً جایی در منظومه شمسی سیارک دیگری به بزرگی سرس وجود دارد.

محققان میگویند:

محققان مؤسسه تحقیقات جنوب غربی (SwRI) پس از مطالعه نمونه شهاب سنگ AhS به منشاء آن پی بردند. آنها ۵۰ میلی گرم از این شهاب سنگ را زیر میکروسکوپ فروسرخ مطالعه کرده و پس از تحلیل طیفی، چندین ماده معدنی دارای آب (هیدراته) به ویژه آمفیبول (amphibole) را شناسایی کردند که این شهاب سنگ را به سیارکی با قطر دستکم ۶۴۳ تا ۱۷۷۰ کیلومتر با دما و فشار متوسط و دوره طولانی مدت تغییرات آبی ارتباط می‌دهد. برای مقایسه قطر سرس در حدود ۹۴۵ کیلومتر بوده و بزرگ ترین سیارک در کمربندی سیارکی محسوب می‌شود.

سیارک جدا شده:

به عبارت دیگر سیارکی که AhS از آن جدا شده ابعاد بزرگی داشته و در وجود آب شکل گرفته است. کشف ماده معدنی آمفیبول در این شهاب سنگ که جزو شهاب سنگ‌های کندریت کربن‌دار (carbonaceous chondrite) به شمار می‌رود، نادر است و آن را به گونه‌ای غیرعادی تبدیل کرده که حاوی اطلاعات ارزشمندی از دوران جوانی منظومه شمسی است.

 

سه سیارک خطرناک به زمین نزدیک می‌شوند

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=342136

ثبت نظر

-