۵ واکسن ایرانی در فهرست کاندیداهای سازمان جهانی بهداشت

  • کد خبر : 270547
  • 23 آبان 1399 - 16:37
۵ واکسن ایرانی در فهرست کاندیداهای سازمان جهانی بهداشت

 

نیوز:

به گزارش روز جمعه ایرنا، کیانوش جهانپور در صفحه توئیتر خود نوشت: تا این لحظه، ۵ #واکسن ایرانی در فهرست کاندیداهای واکسن #کووید۱۹ سازمان جهانی بهداشت WHO قرار گرفته اند.

وی پیش از این در پیامی دیگر نوشته بود: واکسن های ایرانی #کرونا در جمع فهرست کاندیداهای واکسن سازمان بهداشت جهانی @WHO

۵ واکسن ایرانی در فهرست کاندیداهای سازمان جهانی بهداشت

از زمان شیوع کرونا (اوایل سال گذشته) گام های برای مهار این ویروس و تهیه واکنس برای آن برداشته شده است.

رضا ملک زاده معاون فناوری و تحقیقات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از نزدیک شدن ایرانی به موفقیت کشف و ساخت ۵ واکسن کرونا خبر داده است.
ملک زاده با یادآوری اینکه ما در مراحل پری کلینیکال این طرح هستیم. و هنوز وارد مرحله کارآزمایی بالینی انسانی آن نشده ایم. در این باره زمان  تولید و عرضه به بازار واکسن کرونا ایرانی، گفت: برای فعالیت های تحقیقاتی نمی توان زمان دقیق اعلام کرد. اما محققان ما با تمام توان و ظرفیت در تلاش هستند. تا این موضوع محقق شود. به عبارتی باید تلاش بیشتری کنیم. تا مراحل ساخت این واکسن را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز ۲۱ مهر سال جاری از آزمایش واکسن کرونا تولید داخل بر روی نمونه انسانی تا دو سه هفته آینده خبر داد.

وی در مراسم شصت و هفتمین نشست منطقه‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد. درباره تولید واکسن کرونا در ایران نیز گفت: مراحل کار دنبال  می شود. آزمایش حیوانی بر روی میمون هم انجام شده. و نتایج خوبی داشته. و تا دو سه هفته آینده آزمایش واکسن بر روی نمونه انسانی هم آغاز می شود. تمام مراحل بر اساس استانداردهای بین المللی است. و گزارش آن امروز به سازمان بهداشت جهانی ارائه می شود.

>>>همچنین بخوانید:

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=270547