گزارش «نیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ روند صعودی کندتر شد/ دو روی متفاوت بازار ارز

  • کد خبر : 8017
  • 30 بهمن 1398 - 4:06
گزارش «نیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ روند صعودی کندتر شد/ دو روی متفاوت بازار ارز

به گزارش نیوز؛ در چهارمین روز هفته، شاخص ارزی با ادامه مسیر افزایشی از سقف ۹ ماهه عبور کرد،‌ ولی رشد سکه تمام بهار آزادی کندتر شد.

دو پرده متفاوت بازار ارز

روند افزایشی  دلار در روز سه شنبه را می توان در دو پرده مشاهده کرد: پرده اول، جوسازی معامله گران در همان شروع معاملات و باز شدن بازار با ۶۰ تومان فاصله نسبت به روز قبل و عبور سریع دلار از محدوده ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی تا ساعت یک بعدازظهر. پرده دوم، از حدود ساعت یک بعدازظهر نیز بازار ارز نوسانی خاصی نداشت و یک ثبات نسبی در آن مشاهده می شد و در ساعات انتهایی روز میزان فروش ها بالاتر رفت و تحت تاثیر آن قیمت انتهای روز دلار کمتر از ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان شد.

 روز سه شنبه، در بازار سکه میزان نوسانات کمی محدودتر بود و سکه که تا قیمت ۵ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان بالا رفته بود، در اواخر روز روی عدد ۵ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان به کار خود پایان داد. این قیمت ۲۰ هزار تومان بیشتر از روز دوشنبه بود. به نظر می رسد امروز سکه بازان نسبت به رشد قیمت دلار با احتیاط بیشتری رفتار کردند.

دلار که با افزایش ۶۰ تومانی نسبت به روز قبل و با عدد ۱۴ هزار و ۳۸۰ تومان معاملات خود را آغاز کرده بود، حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۱۴ هزار و ۴۴۰ تومان قرار گرفت که ۱۲۰ تومان بیشتر از روز سوم هفته بود. برخی فعالان باور داشتند، واکنش محدود سکه‌بازان به افزایش قیمت دلار می تواند نشان دهنده آن باشد که مسیر قیمت شاخص ارزی در معرض تغییر قرار گرفته است. در واقع از نگاه آن ها به احتمال زیاد سکه بازان به ادامه افزایش قیمت دلار چندان خوشبین نیستند که متناسب با افزایش آن، خریدهای خود را بالا نبرده اند. این در حالی بود که عصر امروز قیمت دلار کاهشی شد و تا ۱۴۳۷۰ تومان کاهش یافت.

واکنش رئیس کل بانک مرکزی

این در حالی است که دسته دیگری از بازیگران ارزی معتقد بودند تا زمانی که خطر بازگشت ایران به لیست سیاه fatf  وجود دارد‌، معامله گران می توانند با جوسازی پیرامون این نگرانی قیمت ارز را بالاتر ببرند. این دیدگاه در حالی مطرح می شود که رییس کل بانک مرکزی حداقل در دو مقطع زمانی اشاره کرده است که تصمیم fatf هیچ تاثیری بر روند مبادلات مالی کشور نخواهد داشت. به عنوان مثال، امروز رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه “اجازه ادامه تلاطم در بازار ارز را نمی‌دهیم” گفت: تصمیم اجلاس اف‌ای‌تی‌اف تأثیری در روابط و معاملات ما نخواهد داشت. عده ای از فعالان نیز باور دارند،‌ افزایش قیمت دلار تحت تاثیر تصمیم fatf پیش خور شده است و بیش از این نمی تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

در این میان، عده ای از فعالان  ارزی، شکسته شدن مرز ۱۴ هزار تومانی را عامل مهمی دانستند که در انتظارات بازیگران فنی دلار اثر داشته است و تقاضای آن ها را بالا برده است. امروز دلار با عبور از محدوده ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی به بالاترین قیمتی رسید که از تاریخ ۲۹ اردیبهشت سال جاری ثبت شده است. با این حال، رییس کل بانک مرکزی باور داشت، شکسته شدن این مرز نیز نمی تواند به ادامه دار بودن نوسانات کمک کند و عنوان کرد، ظرف یک سال قبل ۳ بار سد مقاومتی ۱۴ هزار تومانی شکسته شد ولی باز با مدیریت بانک مرکزی تعادل به بازار برگشت و باز هم این اتفاق می‌افتد.

به گفته برخی فعالان نیز به نظر می رسد بازارساز از افزایش اخیر قیمت دلار دچار هراس نشده است؛ آن ها به افزایش دلار بر تابلوی صرافی های بانکی اشاره می کنند که عدد بالای مرز ۱۴ هزار تومانی را به عنوان نرخ فروش دلار تعیین کردند. امروز دلار بر تابلوی صرافی های بزرگ دولتی ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان بود که افزایشی ۲۵۰ تومانی نسبت به قیمت روز سوم هفته داشت. صرافی های بانکی نرخ خرید دلار خود را نیز به بالای مرز ۱۴ هزار تومانی بردند و روی عدد ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان قرار دادند. به گفته فعالان، بازارساز با این قیمت گذاری نشان داد که نگران افزایش بیشتر قیمت دلار نیست و احساس می کند که روند  معاملات را در دست دارد. او از طریق افزایش قیمت مانع از ورود تقاضای کاذب به بازارها می شود و از طریق بالا بردن نرخ فروش خود زمینه ساز آن می شود که بتواند ارز بیشتری را کف بازار جمع کند.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین ۱۴۳۲۰ تا ۱۴۴۴۰ تومان نوسان داشت و در نهایت بین ۱۴۳۷۰ و ۱۴۴۰۰ تومان ثبت شد. نرخ حواله درهم نیز در بازار دوبی از ۳۹۱۵ تومان امروز به ۳۹۳۰ تومان نیز رسید اما در نهایت قیمت ۳۹۲۰ تومان را ثبت کرد.

همچنین  قیمت یورو نقدی در معاملات بازار آزاد ۱۵۵۵۰ تا ۱۵۷۰۰ تومان و پوند انگلیس نیز بین ۱۸۶۰۰ تا ۱۸۷۵۰ تومان قیمت خورد.

همچنین قیمت حدودی دلار کانادا ۱۰۹۰۰ تومان، دلار استرالیا ۹۵۹۰ تومان، فرانک سوییس ۱۴۷۰۰ تومان، یوان چین ۲۰۴۰ تومان و لیر ترکیه ۲۴۱۵ تومان بوده است.

معاملات بازار ارز امروز حاکی از آن است که قیمت خرید و فروش دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی به ترتیب ۴۵۰ و ۲۵۰ تومان افزایش یافت و نرخ خرید و فروش یورو نیز به ترتیب ۴۰۰ و ۲۰۰ تومان افزایش یافت و به شرح زیر اعلام شد:

قیمت خرید دلار آمریکا :  ۱۳۶۵۰ تومان (۴۵۰+)           قیمت فروش دلار آمریکا :  ۱۳٫۹۵۰ تومان (۲۵۰+)

قیمت خرید یورو :  ۱۴٫۹۰۰ تومان (۴۰۰+)                     قیمت فروش یورو :  ۱۵،۲۰۰ تومان (۲۰۰+)

قیمت انواع طلا و سکه

همچنین در بازار طلا سکه طرح جدید با قیمت ۵ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان ثبت شد و سکه طرح قدیم ۵ میلیون ۲۴۰ هزارتومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت ۹۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز تا حدود ۱۵۹۵ دلار رشد کرد. در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده با قیمت ۲ میلیون و ۳۳۸ هزار تومان به کار خود پایان داد که این رقم معادل هر گرم طلای ۱۸عیار  حدود ۵۴۰ هزار تومان است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=8017

ثبت نظر

-