سرطان چیست/نشانه‌ها ، علائم اولیه و هشدار دهنده انواع سرطان

  • کد خبر : 73041
  • 11 خرداد 1400 - 10:31
سرطان چیست/نشانه‌ها ، علائم اولیه و هشدار دهنده انواع سرطان

از دیدگاه جهانی، سرطان نیز یکی از علل اصلی مرگ زودرس است ، گاهی اوقات می تواند بدون هشدار پیشرفت کند اما اکثر موارد علائم هشدار دهنده دارند. هر چه زودتر علائم احتمالی سرطان را تشخیص دهید، شانس زنده ماندن بیشتر است

بیماری همه‌گیر کرونا باعث شده بسیاری از افراد قرارهای پزشکی و چکاپ‌های منظم خود را به تعویق بیندازند، اما این موضوع در موارد خاص می‌تواند تبعات برگشت‌ناپذیری داشته باشد. توصیه می‌شود اگر علایم احتمالی سرطان دارید، در مراجعه به پزشک تأخیر نکنید.

انواع سرطان

به گفته کارشناسان سیستم بهداشت سدرس سینا در لس‌آنجلس علایمی مانند ظهور یک توده کوچک در پستان، لکه‌های خون در مدفوع یا به وجود آمدن و تغییر اندازه یک خال عجیب روی پوست، نباید نادیده گرفته شود.

دکتر دن تئودورسکو (Dan Theodorescu) مدیر مرکز بهداشت سدرس سینا در این رابطه گفت: «ما امروزه روندی نگران‌کننده را مشاهده می‌کنیم که برخی از تشخیص‌های سرطان به دلیل اختلال در درک مراقبت ناشی از کووید ۱۹ به تأخیر می‌افتند.

>>بیشتر بخوانید:

نشانه ها و راه های درمان سرطان

علائم سرطان روده بزرگ

Symptoms of colon cancer

 

من اکیداً توصیه می‌کنم هرکسی که مشکوک به ابتلا به سرطان بوده و نشانه‌های آن را مشاهده کند با پزشک خود تماس بگیرد زیرا در حال حاضر می‌توان از سیستم‌های درمان از راه دور استفاده کرده و در صورت نیاز بیماران مشکوک و درخطر این عوارض باید بتوانند بلافاصله از کمک‌های پزشکی استفاده کنند. به‌عنوان‌مثال، علائم سرطان روده بزرگ شامل دیده شدن خون در مدفوع، تغییر در فعالیت روده که بیش از چند روز طول می‌کشد، دردهای مستمر، نفخ و خستگی مداوم است.»

علائم سرطان پوست

علائم سرطان پوست

انواع سرطان؛ علایم سرطان پوست شامل رشد توده‌ای غیرمتعارف روی سطح پوست است که در اندازه، رنگ یا شکل با لبه‌های خاردار نامنظم تغییر می‌کند. همچنین مراقب زخم‌هایی باشید که رشد سریع داشته یا مانند زگیل ظاهرشده و همراه با خونریزی یا پوسته‌پوسته شدن هستند و معمولاً بهبود پیدا نمی‌کنند.

دکتر امید حمید، مدیر برنامه ملانوما و سرطان پوست در کلینیک و انستیتوی تحقیقات لس‌آنجلس در این رابطه گفت: «هرگونه تغییر در وضعیت پوست بدن و به‌طورکلی مشاهده توده جدید، زخم، خونریزی، خارش یا غده‌های لنفاوی ملتهب در نزدیکی یک ضایعه پوستی باید جدی گرفته‌شده و در صورت مشاهده این موارد باید مشکل را با پزشک خود در میان بگذارید. مشاوره‌های اولیه در حال حاضر و به دلیل شیوع کرونا می‌تواند از راه دور انجام شود.»

علائم سرطان ریه

علائم سرطان ریه

علائم سرطان ریه می‌تواند شامل سرفه یا تنگی نفس باشد که از بین نرفته و بدتر شود، درد در دنده یا شانه، کاهش وزن غیرقابل توضیح یا سرفه خونی نیز ازجمله دیگر علائم سرطان ریه هستند.

دکتر کارن رک کمپ (Karen Reckamp)، متخصص بخش سرطان ریه و مدیر بخش آنکولوژی پزشکی مرکز بهداشت لس‌آنجلس در این رابطه گفت: «برخی علائم سرطان ریه شبیه به شرایط غیر سرطانی است، بنابراین ممکن است توسط افراد بیمار به آن‌ها توجهی نشود درحالی‌که امروزه روش‌های تشخیصی این نوع سرطان به‌سادگی قابل‌استفاده هستند.»

تکرر ادرار، ضعف جریان ادرار، درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن و اختلال در نعوظ ممکن است نشانه‌هایی از سرطان پروستات باشد.

دکتر استفان فریدلند (Stephen Freedland) مدیر مرکز تحقیقات یکپارچه سرطان و شیوه زندگی، اخیراً از کنفرانس‌های از راه دور و پزشکی برای مشاوره به بیماران دارای سرطان غیرتهاجمی پروستات استفاده کرده است.

سرطان پستان

سرطان پستان

یکی دیگر از انواع سرطان؛ سرطان پستان می‌تواند به‌عنوان توده‌ای در ناحیه پستان یا زیر بغل ظاهر شود. علائم این بیماری همچنین می‌تواند شامل ترشحات نوک پستان باشد که به رنگ زرد یا خونین و ورم و خارش روی نوک پستان باشد. متأسفانه این بیماری بسیار شایع بوده و از هر ۷ زن یک نفر در جهان به این بیماری مبتلا می‌شود.

دکتر هیثر مک آرتور (Heather McArthur) متخصص بیماری‌های پستان نیز در این رابطه اعلام کرد: اگر مبتلا به سرطان سینه هستید، ما به‌طورمعمول قادریم استراتژی درمانی شمارا تنظیم کنیم تا بدون اینکه اثربخشی را به خطر بیندازد، خطر سرکوب سیستم ایمنی به حداقل برسد.

از طریق همکاری با جراحان، ما در بعضی موارد می‌توانیم با ایمن کردن جراحی با استفاده از روش‌های پیشگیری از دارو، به‌راحتی روند رشد بیماری را به تعویق بیندازیم. به‌طور خلاصه، ما می‌توانیم در این زمان سخت گزینه‌های درمانی ایمن و مؤثر را در اختیار بیماران قرار دهیم.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=73041