غربی‌ها در شیوع کرونا نسبت به فقرای خود بی توجهی کردند

  • کد خبر : 64401
  • 21 اردیبهشت 1399 - 7:53
غربی‌ها در شیوع کرونا نسبت به فقرای خود بی توجهی کردند

حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی بامداد یکشنبه در ویژه برنامه «شب های همدلی» که به همت قرارگاه جهادی هیئت فاطمیون قم در مدرسه علمیه معصومیه برگزار شد، اظهار داشت:

اموری هستند که اگر انسان نسبت به انجام آن اهمیت دهد، خودسازی را آسان می‌کند، که تلاوت و قرائت قرآن و تدبر در آن، یکی آن جمله است.

وی بر ضرورت توجه به حال نیازمندان پرداخت و گفت: رسیدگی به وضع فقیران و دوستی با آنها برای خودسازی و فردی که اهل ترکیه است، بسیار مؤثر بوده و مردم باید رسیدگی به حال فقرا یکی از وظایف خود را بدانند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آیه ۱۷۷ سوره بقره تصریح کرد: این آیه مصادیق بِرّ و کارهای خوب را بیان می‌کند و در ابتدای این آیه می‌فرماید «لَکِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَالْمَلَائِکَهِ وَالْکِتَابِ وَالنَّبِیِّینَ»؛ نیکوکار کسی است که به خدا، و روز رستاخیز، و فرشتگان، و کتاب و پیامبران، ایمان آورده است؛ که البته این نیکوکاری به شناخت انسان درباره خالق هستی بر می‌گردد.

وی افزود: در بخش دیگری از این آیه آمده است «وَآتَی الْمَالَ عَلَی حُبِّهِ ذَوِی الْقُرْبَی وَالْیَتَامَی وَالْمَسَاکِینَ وَابْنَ السَّبِیلِ وَالسَّائِلِینَ وَفِی الرِّقَابِ» نیکوکار بر مبنای محبت به خدا مال خود را به خویشان خود می بخشد و برای دست گیری، رسیدگی به بستگان اولویت دارد که برخی از افراد مثل همسر و فرزندان واجب النفقه هستند و سپس، به خویشان نزدیک و در ادامه به یتیمان، مساکین، نیازمندان، سائلان و افراد در بند انفاق کند.

حجت الاسلام آقاتهرانی با اشاره به اهمیت دادن و حضور قلب در نماز اظهار داشت: در این آیه می‌خوانیم که چنین فردی، نماز را به پا می‌دارند؛ برخی از انسان‌ها نماز می‌خواند اما برخی دیگر نماز را به پا می‌دارند که باید جزو کسانی باشیم که دیگران را به نماز دعوت می‌کنند و خودمان نیز واقعاً نماز بخوانیم؛ بزرگان ما برای نماز حساب باز می‌کردند و نمازشان برایشان کارساز بود.

وی با بیان اینکه خداوند در ادامه آیه ۱۷۷ سوره بقره نیکوکاران را افرادی معرفی می‌کند که زکات می‌پردازند، گفت: زکات واجب است و انسان باید به واجبات خود پرداخت و این واجب الهی دِینی جدی است؛ با توجه به بخش پایانی این آیه، این گونه افراد وقتی که عهدی را می‌بندد، به آن پایبند هستند و در گرفتاری‌ها اهل شکیبایی و صبر هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آیه ۸۰ سوره اسرا تصریح کرد: در این آیه می‌خوانیم «وَقُل رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنکَ سُلْطَانًا نَّصِیرًا» ورود و خروجمان به هر کاری را باید از خدا بخواهیم؛ در روایتی بیان شده که مداومت بر این ذکر، زیارت حضرت ولی عصر (عج) را نصیب انسان می‌کند.

وی به اهمیت صدقه همراه با محبت پرداخت و افزود: آیت الله بهجت (ره) می‌فرمودند که برای درگذشتگان هم صدقه دهید و صدقه راه و مسیر آنها را تسهیل می‌کند؛ وقتی که صدقه داده می‌شود، باید با مهربانی و محبت پرداخت شود، نه اینکه فرد صدقه گیرنده احساس کند که مدیون و بدهکار صدقه دهنده شده است.

حجت الاسلام آقاتهرانی با اشاره به موفقیت جوانان ایرانی در عرصه‌های مختلف اظهار داشت: به برخی از افراد نگاه نکنید که در برابر غربی‌ها خودباخته‌اند و ظرفیت و توان جوانان ایرانی را کم می‌بینند.

رسیدگی به فقرا و همنشینی با آنها اخلاق انسان را اصلاح می‌کند

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه رسیدگی به فقرا و همنشینی با آنها اخلاق انسان را اصلاح می‌کند، تصریح کرد: اهل بیت (ع) برنمی تابیدند مسؤولی را که خود را بگیرد و مسئول اشرافی را نمی‌پسندیدند؛ اما متأسفانه برخی از مسئولان این بیماری را دارند و مبتلای به اشرافی گری و اشراف زده بوده و چنین افرادی اصلاً دوست داشتنی نیستند؛ حتی المقدور به اهل ایمان و فقرا باید توجه داشت و خاک نشین بود که این سیره اهل بیت (ع) بوده است.

وی با بیان اینکه میان اهل بیت (ع) و فقرا مودت قرار بود، افزود: اهل بیت (ع) افراد گرفتار را درک می‌کردند؛ خیلی بد است که فرد که مسئولیتی دارد، نتواند مردم را درک کند و وضعیت کسانی که در سختی زندگی می‌کنند را نفهمد.

غربی‌ها در شیوع کرونا نسبت به فقرای خود بی توجهی کردند

حجت الاسلام آقاتهرانی به رفتار کشورهای غربی با نیازمندان خود اشاره کرد و اظهار داشت: در قضیه کرونا، کشورهای غربی نسبت به فقرا و گرفتارهای کشور خود بی توجهی کردند اما در کشور ما این اتفاق نیفتاد و حتی بچه‌های این کشور اعلام آمادگی کردند که به دیگر کشورها بروند و کمک کنند تا فقرا از پا در بیایند.

وی با بیان اینکه کشورهای غربی توجهی به فقیران خود ندارند، گفت: مسئولان آنها بدون هیچ ابراز تأسفی آمار قربانیان خود در شیوع بیماری کرونا را بیان می‌کنند و خجالت هم نمی کشند.

قرب الهی در پی رسیدگی به حال نیازمندان است

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه قرب الهی در پی رسیدگی به حال نیازمندان است، تصریح کرد: به دنبال دینداری، رسیدگی به مساکین و خاک نشینان قرار دارد و این حُسن انبیای الهی است و حتی اجازه ندهید که کسی نیازمند شوند که درخواست نیاز کند اما متأسفانه برخی افراد پس از انفاق طوری رفتار می‌کنند که رفتارشان پشیمانی فرد نیازمند را در پی دارد.

حجت الاسلام آقاتهرانی اظهار داشت: سفارش رسول خدا (ص) و مقام ولایت، محبت به فقرا و همنشینی با آنها است؛ این از مسلمانی است که به فکر دیگران باشیم و از درگاه الهی بخواهیم که اهل توجه به دیگران باشیم.

وی به لزوم رسیدگی مسئولان به نیازمندان گفت: اهل بیت (ع) نسبت به مساکین بسیار رسیدگی می‌کردند و به دیگری و اطرافیان خود اجازه نمی‌دادند که از طرف ایشان به دیگران کمک کنند؛ بلکه شخصاً ورود می‌کردند که این درسی برای مسئولان و امثال بنده است که دستمان به جایی بند است و باید حواسمان به افراد زحمت کش جامعه باشد که به دنبال برکت حلال هستند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=64401

ثبت نظر

-