تهران در شرایط قرمز قرار دارد

  • کد خبر : 62513
  • 19 اردیبهشت 1399 - 4:01
تهران در شرایط قرمز قرار دارد

به گزارش نیوز به نقل از نیوز، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در نشست با اعضای مجمع خیرین کشور ضمن تقدیر از تلاش‌های ارزنده مجمع خیرین کشور به ویژه در بحران کرونا،گفت: کارنامه ارزنده مجمع خیرین کشور به ویژه در بحران شیوع کرونا بسیار درخشان است؛ با دلالت منطقی، سازنده و عالمانه مجمع خیرین کشور شاهد تحقق برنامه‌های بسیار مترقی در حوزه پیشگیری، حمایت، درمان و ابعاد لجستیکی در مقابله با بیماری کووید ۱۹ هستیم.

وی با اشاره به اقدامات عظیم و سعی بلیغ مجمع خیرین کشور، مستندسازی اقدامات صورت گرفته در کشور را ضروری برشمرد تا یک آرشیو مدون و مستند در ذیل مجمع خیرین ایجاد شود و در سال‌های بعد به عنوان یک مستند ارزنده برای فرهنگ‌سازی نوین در عرصه خدمت رسانی به مردم مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

زالی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای مقابله با کرونا از همکاری و تلاش های استانداری و فرمانداری تهران در راستای اجرایی شدن و نهادینه سازی مصوبات ستاد کرونا قدردانی کرد و دستاوردهای حاصل را بدون همکاری آنان ابتر برشمرد.

وی با تأکید بر این مطلب که تهران شرایط کاملا متفاوتی نسبت به سایر استانها و شهرها دارد، گفت: تا زمانی که بیماری کرونا در تهران به کنترل در نیاید حتی اگر در همه استان‌ها و شهرهای کشور به حد قابل قبولی از کنترل نسبی بیماری دست یابیم، باز هم کار ناقص خواهد بود و بیماری کنترل نمی‌شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به شرایط ویژه تهران، افزود: این استان و شهر نیازمند توجه ویژه‌تر است.

زالی با اشاره به جمعیت بالا، چگالی بالای حضور سکنه تهران نسبت به همه استان‌ها، محاط بودن تمام استان تهران با حاشیه شهر( مناطقی که از نظر سیستم‌های اجرایی، زیرساختی و بهداشتی و درمانی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در اقل استاندارد قرار دارند)، متذکر شد: فقدان مراکز بهداشتی و درمانی در برخی از نقاط حاشیه شهر، ۱۸-۱۳ درصدی سکونت غیر رسمی، بالاترین تعداد اتباع، یک میلیون نفر جمعیت شناور روزانه و آسیب‌های اجتماعی مختلف از جمله مسائل این استان است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به کارنامه درخشان حوزه بهداشت و درمان استان تهران در بحران کرونا به ارائه گزارشی در خصوص اقدامات صورت گرفته در این راستا پرداخت و افزود: میانگین سنی متوفیان کرونا در تهران ۷۱ سال است که نسبت به میانگین کشوری بالاتر قرار دارد.

وی اضافه کرد: رنج سنی مراجعان نیز بین ۴۹ تا ۵۵ سال است که این امر حاکی از تلاش موثر و کارآمد کادر درمان است.

زالی با بیان این مطلب که ۶۸ درصد بیماران فوتی در تهران حتما یک بیماری زمینه ای داشته‌اند، شایع‌ترین علل زمینه‌ای را پرفشاری خون، دیابت، قلب، چاقی و چاقی برشمرد.

وی با ذکر این مطلب که تهران همچنان شهر آلوده و قرمز تلقی می‌شود، گفت: در تهران همچنان با موارد جدید ابتلا به کرونا مواجه هستیم؛ بنابراین هنوز در موج اول بیماری مستغرق هستیم و بیماری فروکش نکرده است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ابراز داشت: متأسفانه شتابی که در رهاسازی و بازگشایی‌ها رخ داد موجب شد بخش زیادی از الگوهای ما تغییر یابد.

وی با تأکید بر این مطلب که در تهران نباید حساسیت مردم و مسؤولان کاهش یابد، خاطرنشان کرد: روزهای اخیر شاهد روند رو به افزایش آمار کشوری بیماران نسبت به هفته گذشته هستیم اما این الگو را در تهران مشاهده نمی‌کنیم.

زالی تصریح کرد: این موضوع به دلیل این است که فعالیت‌های مدنی و کاری در تهران با یک هفته تأخیر شروع شد و ما نیز ممکن است در روزهای آتی شاهد تغییرات آماری باشیم.

به گفته فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در این بحران شاهد اتفاقات خوب نیز بودیم؛همچون همبستگی اجتماعی بی نظیری که در بین آحاد جامعه شکل گرفت و مصادیق بارز و نماد برجسته آن را در جهاد مؤمنانه شاهد هستیم.

زالی با ذکر خاطراتی در این خصوص، بر ضرورت فرهنگ سازی این موضوع تأکید کرد و گفت: این کار باعث می‌شود این موضوع تقویت شده و به یک ملکه اجتماعی تبدیل شود.

وی با اشاره به فرهنگ‌سازی نوینی که در کشور با همت خیرین در حوزه‌های مختلف صورت گرفته است، خواستار حمایت و مشارکت مجمع تا پایان کرونا شد.

زالی در ادامه سخنان خود ایجاد یک پردیس متمرکز برای دانشگاه را یک اولویت و ضرورتی اجتناب ناپذیر برشمرد و به بیان توضیحاتی درخصوص طرح ها، برنامه‌ریزی‌ها، اقدامات صورت گرفته و چالش‌های موجود در این راستا پرداخت.

در ادامه نشست اعضای حاضر به بحث و بررسی درخصوص موضوعات مختلف از جمله پروژه عمرانی پردیس متمرکز دانشگاه و طرح ها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، مستندسازی وقایع بهداشتی و درمانی کرونا و… پرداختند و تصمیماتی نیز اتخاذ شد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=62513

ثبت نظر

-