واکنش استاد دانشگاه شیکاگو به تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا

  • کد خبر : 61950
  • 18 اردیبهشت 1399 - 14:22
واکنش استاد دانشگاه شیکاگو به تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا
به گزارش نیوز،

پروفسور «ماروین زونیس» استاد اقتصاد سیاسی بین‌الملل در دانشگاه شیکاگو است، وی به بیان نظرات خود درباره تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا پرداخت.

اخبار سیاسی– ماروین زونیس در ابتدا گفت: من مخالف خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌های جدید بوده‌ و هستم. من با ویروس کرونا یا بدون ویروس کرونا، مخالف این تحریم‌ها هستم.

وی در ادامه در مورد روابط ایران و چین گفت: شکی نیست که چین از  بزرگترین شرکای تجاری ایران است که در حال حاضر با تجارت با ایران تحریم‌ها را نقض می‌کند.

ترامپ هر کاری برای افزایش شانس پیروزی در انتخابات انجام می‌دهد

استاد اقتصاد سیاسی بین‌الملل دانشگاه شیکاگو در ادامه با ابراز تاسف از تحریم‌ها گفت: این تحریم‌ها به سلامتی مردم ایران آسیب می‌رساند. شکی نیست که مردم ایران از تحریم‌ها رنج می‌برند، سیاست‌های ایران به ویژه سیاست خارجی این کشور و همچنین توسعه سلاح‌های استراتژیک و تنش با آمریکا و اسراییل توجیه ادعایی ترامپ برای اعمال تحریم‌هاست.

این استاد دانشگاه افزود: ترامپ هر کاری را انجام می‌دهد که به بالا بردن شانس انتخاباتی وی کمک کند. تحریم‌ها علیه ایران هم به عنوان آخرین تلاش برای شانس انتخاب مجدد وی از نظر خودش اقدامی مثبت است، زیرا آنها به شدت توسط مسیحیان انجیلی آمریکا که اکنون درصد بسیار بالایی از رای‌دهندگان جمهوری‌خواه را تشکیل می‌دهند، حمایت می‌شوند.

وی ادامه داد: این مسیحیان قوی‌ترین حامی اسرائیل در ایالات متحده هستند و به مراتب بیشتر از سیاست‌های اسرائیل نسبت به یهودیان آمریکایی که به شدت انتقاد نسبت به نتانیاهو دارند، حمایت می‌کنند. طرفداران مبانی انجیلی معتقدند که بازگشت مسیح موفقیت اسرائیل و موفقیت همه یهودیان جهان به اسرائیل را می‌طلبد البته برای من سخت است که درک کنم چگونه می‌توانند این را باور کنند.

وی در ادامه به مانع تراشی آمریکا برای پرداخت پول به ایران اشاره کرد و گفت: آمریکا مدعی است ایران پولی برای تأمین نیازهای پزشکی ندارد زیرا دولت تصمیم می‌گیرد برای فعالیت‌های دیگر مثلاً سیاست خارجی، غنی‌سازی هسته‌ای و توسعه هزینه کند.

 زونیس گفت: آخرین چیزی که ترامپ می‌خواهد جنگ است. آنچه او بیشتر می‌خواهد افزایش قیمت نفت برای جلوگیری از ورشکستگی آمریکا است.

وی تصریح کرد: تحریم‌ها باید مجددا مورد تجدید نظر قرار گیرد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=61950

ثبت نظر

-