ارزش پاسپورت ایرانی در سال ۲۰۲۱ چقدر است؟ ایران پایین تر از جیبوتی!

  • کد خبر : 450083
  • 07 مهر 1400 - 10:30
ارزش پاسپورت ایرانی در سال ۲۰۲۱ چقدر است؟ ایران پایین تر از جیبوتی!

بر پایه رده‌بندی انجام شده برای گذرنامه کشورهای جهان که بر مبنای شاخص «هِنلی» صورت گرفته، گذرنامه ژاپن در ابتدای سال ۲۰۲۱ نیز همچون دو سال گذشته جایگاه معتبرترین پاسپورت جهان را حفظ کرده است. با استفاده از گذرنامه ژاپنی می‌توان به ۱۹۱ کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کرد.

در میان کشورهای صدرنشین این رده‌بندی، فقط دو جابجایی در مقایسه با ابتدای سال ۲۰۲۰ رخ داده که به موجب آن پاسپورت اتریش از رتبه هشتم به جایگاه پنجم صعود کرده و در مقابل، گذرنامه سوئیس به رتبه هفتم تنزل کرده است.

اعتبار گذرنامه سه کشور مهاجر پذیر نیوزیلند، استرالیا و کانادا که سال گذشته در رتبه نهم قرار داشت، در ابتدای سال ۲۰۲۱ تغییر کرده، به طوری که نیوزیلند به رتبه هفتم ارتقا یافته و استرالیا نیز یک پله بالاتر از کانادا در جایگاه هشتم قرار گرفته است.

گذرنامه ایران همراه با پاسپورت بنگلادش در جایگاه ۱۰۱ قرار دارد و با استفاده از این گذرنامه می‌توان به ۴۱ کشور جهان بدون نیاز به روادید(ویزا) سفر کرد. گذرنامه ایران که بر اساس رده‌بندی شاخص هنلی در ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی در جایگاه ۹۶ قرار داشت، در نیمه دوم همان سال به رتبه ۱۰۱ تنزل کرده بود ولی در ابتدای سال ۲۰۲۰ با ۳ پله صعود به رتبه ۹۸ جهان بازگشت.

گرجستان دوباره مرزهایش را به روی ایرانی ها بست!

تنزل رتبه گذرنامه ایران متاثر از بهبود وضعیت پاسپورت دیگر کشورها بوده و گرنه گذرنامه ایران زمانی که در جایگاه ۹۸ نیز قرار داشت همچون امسال توان سفر بدون ویزا به ۴۱ کشور جهان را داشت. همچنین به هنگام نزول ایران به رتبه ۱۰۱ در نیمه دوم سال ۲۰۱۹، پاسپورت ایرانی تنها مجوز سفر بدون ویزا به ۳۹ کشور جهان بود.

افغانستان و عراق نیز همچون دو سال گذشته در اتنهای جدول رتبه‌بندی اعتبار گذرنامه‌های کشورهای جهان قرار دارند. در نیمه دوم سال ۲۰۱۹، پاسپورت افغانستان ۸ پله پایین‌تر از گذرنامه ایران و در رده ۱۰۹ حضور داشت ولی در ابتدای سال ۲۰۲۱ این فاصله ۹ پله شده است؛ هر چند که تعداد کشورهایی که با پاسپورت افغانستان و بدون نیاز به روادید می‌توان به آنها سفر کرد، در مقایسه با نیمه دوم سال ۲۰۱۹ یک کشور افزایش یافته است.

ارزش پاسپورت کشورها:

ارزش پاسپورت کشورها

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=450083

ثبت نظر

-