تغییرات لیست اولیه و ثانویه شورای ائتلاف /۶ کاندیدا تغییر کرد، قالیباف راضی شد

  • کد خبر : 4309
  • 24 بهمن 1398 - 23:54

به گزارش نیوز به نقل از خبرآنلاین، اصولگرایان بازهم به وحدت نرسیدند، ائتلافی که از دو سال پیش سنگ بنای آن گذاشته شده بود و امید زیادی وجود داشت با سرمایه ۱۶ میلیون رأی انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، به وحدتی حداکثری در انتخابات مجلس ۹۸ برسد اما در نهایت به سرانجام دلخواه نرسید و در اولین روز از آغاز تبلیغات انتخاباتی چندلیستی بودن اصولگرایان در انتخابات دوم اسفندماه قطعی شد.

لیستی که به سرعت حذف شد

چند روز پیش بود که لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف از دل لیست ۹۰ نفره بیرون آمد، لیستی که به سرعت با موجی از انتقادات روبرو شد و حتی برخی چهره های حاضر در آن چون محمدباقر قالیباف از آن اعلام برائت کردند، شاید همین فشارها بود که ائتلاف را مجبور به عقب نشینی کرد و لیست از کانال تلگرامی منتسب به این ائتلاف حذف شد آنهم در شرایطی که رسانه های رسمی و وابسته به اصولگرایان با قطعیت از نهایی شدن لیست خبر داده بودند.

ماجرا به همینجا ختم نشد و اعضای ائتلاف اصولگرایان بازهم دور هم جمع شدن تا با بستن لیستی دیگر انتقادات را کاهش دهند، جلسه ای که باز هم بی نتیجه ماند و ساعاتی پیش پایداری ها لیست نهایی خود را منتشر کردند و شورای ائتلاف هم در نهایت با تغییراتی در لیست اولیه لیست دوم را منتشر کرد.

وقتی قالیباف محور اختلاف شد

ماجرای اختلاف بر سر لیست ۳۰ نفره آنجا علنی شد که حدادعادل در نامه ای که رسانه ای نیز شد به شدت از رویه جبهه پایداری در برخورد با شورای ائتلاف و سازوکار وحدت اصولگرایان انتقاد کرد و رویکرد آنها را وحدت شکن و سهم خواهانه دانست، گلایه هایی که به سرعت با پاسخ آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری روبرو شد تا اختلافات پشت درهای بسته در فاصله چند روزه باقیمانده تا انتخابات مجلس اینگونه علنی شود.

روایت های جدیدتر اما حکایت از آن دارد که سررشته اصلی اختلافات به قالیباف بازمی گردد. بنا بر آنچه نیوز منتشر کرده است، جبهه پایداری عنوان کرده بود که حاضر است بر سر اصول مشترک و شاخص های اصولی با ائتلاف به وحدت برسد و در اینصورت از انتشار لیست مجزا خودداری کنند اما شرط اصلی آقاتهرانی و محصولی برای ارائه فهرست مشترک حذف قالیباف بوده است.

حدادعادل با این پیشنهاد مخالفت می کند و پیشنهاد دیگری می دهد که درصورت لیست مشترک، ائتلاف با سرلیستی قالیباف منتشر شود و پایداری با سرلیستی آقاتهرانی که این پیشنهاد نیز از سوی محصولی و آقاتهرانی رد می شود. در ادامه محمدباقر قالیباف پیشنهاد دیگری می دهد و اعلام می کند حاضر است از لیست کناره گیری کند و به صورت مستقل و منفرد در انتخابات شرکت کند. لیست جبهه انقلاب نیز ۲۹ نفره منتشر شود که این نیز مورد موافقت ائتلاف قرار نمی گیرد .

لیست ثانویه با چه کسانی بسته شد؟

ساعتی قبل فهرست نهایی جبهه پایداری در تهران منتشر شد و ائتلاف نیروهای انقلاب نیز به فاصله ای کوتاه لیست ثانویه را با برخی تغییرات و جابجایی ها منتشر کرد. در لیست جدید ۶ چهره از لیست اولیه حذف و چهره هایی جدید جایگزین شده اند.

شش چهره جدید لیست شورای ائتلاف شامل رضا تقی پور، اقبال شاکری، مجتبی توانگر، مصطفی زمانیان، ابوالفضل عمویی، احسان خاندوزی می شود.

براین اساس جلیل بشارتی، عزت الله اکبری، جواد نیکی ملکی،علی جعفری، امیرابراهیم رسولی و مجتبی ابراهیمی از چهره های حاضر در لیست اولیه بودند که شانس حضور در لیست نهایی را پیدا نکردند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=4309

ثبت نظر

-