ترفند‌های ذخیره‌ی وقت در این روزهای شلوغ

 • کد خبر : 392403
 • 25 فروردین 1400 - 8:55
ترفند‌های ذخیره‌ی وقت در این روزهای شلوغ

می‌خواهید که خدماتتان را توسعه دهید. ولی هرروز با کمبود وقت مواجه می‌شوید. خیلی‌ها هم به دنبال ترفندهای ذخیره وقت در روزهای شلوغ می‌گردند که زمان را ذخیره کنند و کارها را برایشان درست کند .

یکی از رایج‌ترین بهانه‌هایی که افراد برای تلاش نکردن در جهت رسیدن به اهداف خود می‌آورند، این است که وقت کافی ندارند! هر چند که نداشتن وقت کافی بهانه‌ای بیش نیست.

در این مقاله ترفند‌ها و استراتژی‌های مختلفی را کشف می‌کنید که به شما کمک می‌کنند برای تلاش در جهت اهداف خود وقت پیدا کنید. این روش‌ها به ۳ دسته‌ی زیر تقسیم می‌شوند:

ذخیره وقت در روزهای شلوغ

 • نحوه‌ی ذخیره‌ی وقت در صبح
 • نحوه‌ی ذخیره‌ی وقت سر کار
 • نحوه‌ی ذخیره وقت در خانه

بیایید با نحوه‌ی ذخیره‌ی وقت در صبح شروع کنیم.

<<<بیشتر بخوانید:

چند ترفند روانشناسی که لازم تان می شود

 

ذخیره وقت در روزهای شلوغ

راه‌های ذخیره وقت در روزهای شلوغ در صبح

۱. از شب قبل آماده شدن را شروع کنید. از شب قبل، کار‌هایی که باید فردا انجام دهید را بنویسید و اگر قصد دارید صبح به مدرسه یا محل کارتان بروید، کیف پول، لپتاپ، تلفن همراه و هر چیزی دیگری که می‌خواهید، داخل کیف‌تان بگذارید و آن را کنار در قرار دهید. مطمئن شوید کلید‌ها و هر چیز دیگری که نیاز دارید با خود ببرید نیز کنار در باشد. در آخر هم لباسی را که فردا می‌خواهید بپوشید انتخاب کنید.

۲. به موقع بخوابید. ساعت مشخصی را تنظیم کنید که هر شب همان موقع بخوابید و به آن وفادار باشید. اگر دیر بخوابید، صبح که می‌خواهید از خواب بیدار شوید، خسته‌اید و شاید خواب بمانید و صبح را از دست بدهید. حتی اگر بتوانید بیدار شوید، به علت نداشتن خواب کافی کسل هستید و نمی‌توانید کارهایتان را به خوبی انجام دهید.

۳. زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، سعی کنید سریعاً قبراق شوید. خواب‌آلوده و نیمه‌هوشیار بودن برای سریع و کامل آماده شدن کمکی به شما نمی‌کند. برای سریع بیدار شدن دو کار می‌توانید انجام دهید. یک این که پرده‌ها را بکشید تا نور صبحگاهی داخل اتاق شود و دوم این که کمی بعد از بیدار شدن یک لیوان آب بنوشید تا متابولیسم بدن تان نیز راه بیفتد!

بیدارشدن از خواب

۴. فهرستی از چند آهنگ مورد علاقه‌ی خود تهیه کنید و از آن به عنوان زمان‌گیر یا تایمر استفاده کنید. اندازه‌گیری مدت زمانی که طول می‌کشد تا حاضر و آماده شوید، روشی عالی برای این است که مطمئن شوید سر وقت می‌رسید؛ و چه روشی بهتر از این که فهرستی از آهنگ‌های مورد علاقه‌ی خود بسازید و از این آهنگ‌ها به عنوان زمان‌گیر استفاده کنید؟ می‌توانید روش زیر را امتحان کنید:

 • طی آهنگ اول برای خودتان صبحانه درست کنید و کمی قهوه بنوشید.
 • طی آهنگ دوم و سوم صبحانه بخورید.
 • طی آهنگ چهارم دندان‌هایتان را مسواک بزنید و مو‌های خود را شانه کنید.
 • طی آهنگ پنجم دوش بگیرید.
 • طی آهنگ ششم لباس بپوشید و حاضر شوید.
 • طی آهنگ هفتم نیز آرایش کنید.

۵. روتین صبحگاهی خود را سرعت ببخشید. لزوماً نیازی نیست مدت زمان زیادی از صبح را به آماده شدن اختصاص دهید تا زیبا به نظر برسید. راه‌های زیادی برای سرعت بخشیدن به روتین صبحگاهی وجود دارد. مثلاً به جای استفاده از خط لب و بعد چندین لایه رژ لب، فقط از برق لب استفاده کنید. به علاوه می‌توانید برای سرعت بیشتر به جای استفاده از لوسیون کرمی از اسپری آن استفاده کنید.

۶. در مورد روتین صبحگاهی خود فکر کنید. آن مدت زمانی که در صبح تلف می‌کنید را پیدا کنید. آیا ۱۵ دقیقه برای خرید قهوه از بیرون صف می‌ایستید؟ خب می‌توانید این ۱۵ دقیقه را با خرید یک دستگاه قهوه‌ساز هوشمند که می‌شود آن را روی چند دقیقه قبل از بیدار شدن خود تنظیم کرد، ذخیره کنید.

۷. مواد غذایی برای صبحانه تهیه کنید که سریع حاضر شوند و در دسترس باشند. صرف نظر کردن از صبحانه برای ذخیره‌ی وقت فکر خوبی نیست. هر چند می‌توانید با آماده کردن یک صبحانه‌ی سریع برای خود زمان بخرید. به طور مثال نان کنجد و میوه‌های خشک شده سریع و به آسانی فراهم می‌شوند. ضمناً خوشمزه و مقوی‌اند. اگر هم می‌خواهید صبحانه‌ی مفصل‌تری مانند عدسی بخورید، می‌توانید از شب قبل آن را آماده کنید تا صبح فقط نیاز به گرم کردن داشته باشد و وقت زیادی نگیرد.

صبحانه

۸. ناهار را از شب قبل بپزید. می‌توانید شام را به میزان بیشتری درست کنید تا برای ناهار فردا نیز باقی بماند.

۹. در مقابل وسوسه‌ی استفاده از اینترنت مقاومت کنید. از چک کردن ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی در هنگام صبح خودداری کنید. زیرا جواب دادن به یک ایمیل به راحتی می‌تواند به دو یا سه ایمیل دیگر تبدیل شود. در آخر متوجه می‌شوید به جای حاضر شدن و رسیدگی به کار‌های خود، ۲۰ دقیقه است که از اینترنت استفاده می‌کنید.

۱۰. زمان مشخصی برای ترک خانه تعیین و از قانون پارکینسون به نفع این موضوع استفاده کنید. قانون پارکینسون بیان می‌کند: کار به اندازه‌ی زمانی که برای آن تعیین می‌کنید گسترس می‌یابد؛ اگر بخواهیم این قانون را برای روتین صبحگاهی به کار ببریم، باید گفت: زمانی که هر روز صبح صرف آماده شدن می‌کنید گسترش می‌یابد؛ مگر این که حد و حدود مشخصی برای آن تعیین کنید.

راه‌های ذخیره وقت در روزهای شلوغ در سر کار

در مورد وقتی که برای رفت و آمد به محل کار خود اختصاص می‌دهید، دوباره فکر کنید. این مدت زمان می‌تواند نقش بزرگی در اتلاف وقت داشته باشد. در ادامه چند روش برای بررسی مدت زمان رفت و آمد شما آورده‌ایم:

 • سعی کنید نزدیک محل کار خود ساکن شوید تا مدت زمان رفت و آمد را کاهش دهید.
 •  اگر می‌توانید ساعت کاری خود را طوری تنظیم کنید که از ساعات اوج ترافیک دور باشد.
 •  از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنید تا بتوانید هنگام رفت و آمد کمی کار کنید. مثلاً بخشی از کار‌های خود را در اتوبوس با لپتاپ انجام دهید.
 •  اول مهم‌ترین کار را انجام دهید. اولویت‌های خود را تعیین کنید و مطمئن شوید می‌دانید مهم‌ترین کاری که باید هر روز انجام دهید کدام است و پیش از هر کار دیگری آن را انجام دهید. با این روش به جای وقت تلف کردن بر سر کار‌های غیر ضروری، حداقل مطمئن می‌شوید که مهم‌ترین کار هر روز را انجام داده‌اید.
 •  از زمان پیشی بگیرید. برای هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، مدت زمان مشخصی تعیین کنید و تمام تلاش خود را به کار گیرید تا کارهایتان را سر موعد مقرر تمام کنید. اغلب مواقع وقت تعیین نکردن برای انجام کار‌ها باعث می‌شود آن‌ها هر روز عقب بیفتند.

راه‌های ذخیره‌ی وقت در خانه

 

راه‌های ذخیره‌ی وقت در خانه

 

 • هر روز خانه‌ی خود را تمیز کنید. با هر روز کمی تمیز کردن خانه، می‌توانید در تمیز کردن وقت ذخیره کنید. کار‌های کوچک انجام دهید.
 • مثلاً هر بار که از سینک روشویی استفاده می‌کنید، آن را تمیز کنید. از هر اتاقی که می‌خواهید خارج شوید، قبل از رفتن آن را تمیز کنید و هر روز به مدت چند دقیقه جارو بزنید.
 • از تکنولوژی برای ذخیره‌ی وقت استفاده کنید. استفاده‌ی صحیح از تکنولوژی به شما کمک می‌کند زمان زیادی ذخیره کنید. مثلاً می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که خرید را برایتان سریع و آسان می‌کنند.
 • ترفند‌های غذا پختن را یاد بگیرید. با بعضی از این ترفند‌ها می‌توانید مدت زمانی که در آشپزخانه سپری می‌کنید را کاهش دهید. به طور مثال می‌توانید روش سریع خرد کردن پیاز یا سریع جدا کردن پوست تخم‌مرغ آب‌پز را یاد بگیرید.
 • هر چیزی را در جای مخصوص خود قرار دهید. با این روش دیگر مجبور نیستید دنبال وسایل خود بگردید و وقت تلف کنید.

نتیجه‌گیری‌

می‌توانید روش‌های گفته شده در این مقاله را به کار ببرید. سپس از زمانی که با این روش‌ها ذخیره کرده‌اید، برای تلاش در جهت رسیدن به خواسته‌های خود استفاده کنید.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=392403
-