ارتودنسی دندان، انواع و قیمت سال ۹۹

 • کد خبر : 383401
 • 14 بهمن 1399 - 18:14
ارتودنسی دندان، انواع و قیمت سال ۹۹

برترین‌ها: روی هم قرار گرفتن و کج و معوج شدن دندان‌ها و وقتی دندان‌های شیری یکی پس از دیگری لق می‌شوند، ترسی مشترک بوده که بیشتر ما در کودکی آن را تجربه کرده ایم و بعد از آن مجبور شده ایم تا چند سالی را با سیم‌های فلزی در دهان زندگی کنیم و با ارتودنسی دندان به ماجرای دندان‌های روی هم که ممکن بود به دلایلی، چون سایز فک، مشکلات پزشکی، تصادف و… به وجود آمده باشد، پایان دهیم و برای همیشه لبخندمان را زیباتر کنیم. در ادامه مطلب ارتودنسی چیست، می‌توانید درباره ارتودنسی دندان، مدت زمان ارتودنسی دندان و هزینه ارتودنسی بیشتر بخوانید.

ارتودنسی دندان

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که ارتودنسی چیست؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که ارتودنسی یکی از رشته‌های تخصصی در دندان پزشکی برای ردیف کردن دندان و ناهنجاری‌های فک است. ارتودنسی از دو واژه “ارتو” به معنی راست و درست و “ادوس” به معنای دندان تشکیل شد. در ادامه مطلب ارتودنسی چیست باید ذکر کنیم که ارتودنسی با نظم بخشیدن دندان‌ها و برطرف کردن مشکلات فک می‌تواند به شما کمک کند تا با کیفیت بهتری غذا بخورید و لبخندی زیبا را میهمان همیشگی دندان هایتان کنید.

آشنایی با ارتودنسی و هزینه‌های متداول آن


زمان طلایی و دوره درمان ارتودنسی دندان

براساس مقاله ارتودنسی چیست باید بدانید که بهترین زمان برای انجام ارتودنسی هنگام رشد ساختمان‌های صورت بوده که این بازه سنی در دختران قبل از ۱۳ سالگی و پسران قبل از ۱۵ سالگی است و اگر این زمان از دست برود، برای تصحیح به زمان و انرژی بیشتری نیاز است. مدت زمان ارتودنسی دندان معمولا در حدود یک سال و نیم تا دو سال بوده که این بازه زمانی نسبت به سن افراد و نحوه قرار گیری دندان‌ها ممکن است، تغییر کند.

آشنایی با ارتودنسی و هزینه‌های متداول آن

روش‌های انجام ارتودنسی

ارتودنسی دندان بنا به تشخیص متخصص به روش‌های مختلفی انجام می‌شود؛ ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی فانکشنال، روش‌هایی هستند که در ادامه مطلب ارتودنسی چیست، به صورت خلاصه به آن‌ها می‌پردازیم.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت رایج‌ترین نوع ارتودنسی بوده که شامل نوار، سیم و براکت هاست. در این روش درمان که حدودا در طول یک ماه به اندازه یک میلیمتر دندان‌ها حرکت می‌کنند، براکت‌ها بر روی دندان‌ها چسبانده شده و یک سیم از میان آن‌ها عبور می‌کند که به کمک کش‌های سفید یا رنگی به براکت‌ها متصل می‌شود. امکان استفاده از ارتودنسی ثابت به شرط سلامت لثه و بافت‌های نگه دارنده، در هر سنی امکان پذیر است، اما طول درمان که متوسط آن دو سال بوده، در سنین بالا طولانی‌تر می‌شود.

آشنایی با ارتودنسی و هزینه‌های متداول آن


ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی متحرک؛ قالبی از فک بالا و پایین گرفته و پلاک‌ها ساخته می‌شود. این روش برای افراد کم سن و سال مناسب‌تر است زیرا، علاوه بر مشکلات دندانی می‌تواند ناهنجار‌های استخوانی فک را نیز برطرف کند و بیمار این امکان را دارد تا زمان خوردن غذا، ارتودنسی را دربیاورد و بعد از مسواک و نخ دندان دوباره در دهان بگذارد.

آشنایی با ارتودنسی و هزینه‌های متداول آن


ارتودنسی دیمون

در این نوع ارتودنسی؛ از نوعی براکت به نام دیمون استفاده می‌شود که مکانیزمی کشویی دارد و همزمان با مرتب شدن دندان‌ها حرکت می‌کنند که همین امر کمک می‌کند تا افراد درد کمتر و راحتی بیشتری را تجربه کنند. ظاهر زیبای براکت‌های دیمون و نتیجه نهایی از دیگر مزایای ارتودنسی دیمون است.

آشنایی با ارتودنسی و هزینه‌های متداول آن


ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی نوعی دیگر از روش‌های ارتودنسی است که در آن یک سری قالب‌های پلاستیکی شفاف از دندان‌های بیمار تهیه می‌شود که هر دو هفته یکبار باید تعویض شوند. این قالب‌ها نیروی ثابتی را به دندان وارد می‌کنند.

آشنایی با ارتودنسی و هزینه‌های متداول آن


ارتودنسی لینگوال

یکی از مزیت‌های اصلی ارتودنسی به روش لینگوال این است که براکت‌ها در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند و دیگر احساس خجالت از سیم کشی دندان ندارید. اما، محدود کردن رژیم غذایی و عدم نمایش براکت‌ها باعث می‌شود تا گستره دید بیمار کم شود و نسبت به مراقبت‌های طول درمان و تمیز کردن آن‌ها کوتاهی کند.

آشنایی با ارتودنسی و هزینه‌های متداول آن


ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال یکی از روش‌های جذاب ارتودنسی دندان است که علاوه بر ساخت لبخند زیبا به شما کمک می‌کند تا بتوانید مشکلات فک را نیز برطرف کنید و نیمرخ زیباتری داشته باشید. در این روش به جای فشار به دندان ها، فشار به فک وارد می‌شود و به جا باز کردن برای دندان‌ها کمک می‌کند. این نوع ارتودنسی در سنین حدودا ۷ سالگی قابل اجراست و بیمار می‌تواند همزمان هم ارتودنسی و ارتوپدی را با هم تجربه کند.

آشنایی با ارتودنسی و هزینه‌های متداول آن


جدیدترین نوع ارتودنسی

انتخاب روش ارتودنسی معمولا نسبت به نظر ارتودنتیست بستگی دارد، اما ارتودنسی دیمون یکی از به روزترین و جدیدترین نوع ارتودنسی در دنیاست. این روش با داشتن براکت‌های کشویی با قابلیت بازو بسته شدن و نتایج سریعتر، از محبوبیت بالایی نیز در میان بیمار‌ها برخوردار است. در ارتودنسی دیمون اصطکاک و فشار کمتری به دندان‌ها وارد می‌شود و همین موضوع کمک می‌کند تا بیمار درد کمتری را در مدت زمان ارتودنسی دندان حس کند و، چون رفت و آمد کمتری برای مراجعه به پزشک نیاز است، در زمان و هزینه ارتودنسی نیز صرفه جویی می‌شود.

آشنایی با ارتودنسی و هزینه‌های متداول آن


هزینه ارتودنسی در سال جدید

همانطور که در قسمت‌های قبل عنوان کردیم، هزینه ارتودنسی به عوامل متعددی از جمله نوع درمان، مدت زمان، مهارت دندانپزشک، ساختار فک، جنس لثه و. بستگی دارد. در این بخش برای شما که تا این قسمت مطلب ارتودنسی چیست همراه ما بوده اید، لیستی از هزینه ارتودنسی را عنوان می‌کنیم که این مسئله می‌تواند در انتخاب نوع ارتودنسی به شما کمک کند. شایان ذکر است که هزینه ارتودنسی مذکور برای سال ۹۸ بوده و به خاطر نوسانات نرخ ارز ممکن است در سال ۹۹ تغییر کند.

 • ۱۱.۰۰۰.۰۰۰ درمان ارتودنسی ثابت دو فک با ریتینر
 • ۶.۹۰۰.۰۰۰ درمان ارتودنسی ثابت یک فک با ریتینر
 • ۹.۴۰۰.۰۰۰ mild crowding ارتودنسی ثابت دو فک با ریتینر
 • ۵.۸۰۰.۰۰۰ mild crowding ارتودنسی ثابت یک فک با ریتینر
 • ۳.۶۰۰.۰۰۰ Adjunctive ارتودنسی ثابت نیم فک
 • ۲.۷۰۰.۰۰۰ درمان ارتودنسی متحرک یک فک
 • ۵.۵۰۰.۰۰۰ درمان متحرک دو فک | فانکشنال | فیس ماسک
 • ۱۲.۸۰۰.۰۰۰ درمان ارتودنسی متحرک یک فک و ثابت دو فک
 • ۱۳.۴۰۰.۰۰۰ درمان ارتودنسی دو فک ثابت
 • ۱۴.۲۰۰.۰۰۰ درمان ارتودنسی متحرک فانکشنال و ثابت دو فک
 • ۱۲.۸۰۰.۰۰۰ درمان ارتوسرجری (جراحی فک)
 • ۱۲.۸۰۰.۰۰۰ درمان ارتودنسی ثابت دو فک با دندان نهفته
 • ۷۰۰.۰۰۰ اضافه شدن هدگیر به ثابت
 • ۱.۵۰۰.۰۰۰ SUS اضافه شدن فانکشنال ثابت
 • ۶۵۰.۰۰۰ مینی اسکرو هرعدد
 • ۳.۵۰۰.۰۰۰ درمان ارتودنسی متحرک بالا همراه فضا نگهدار پایین
 • ۹۰۰.۰۰۰ هزینه اضافه براکت Self Ligating | Damon برای هرفک
لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=383401

ثبت نظر

-