علت افزایش وزن زنان در قاعدگی چیست!

  • کد خبر : 383235
  • 06 مهر 1400 - 8:55
علت افزایش وزن زنان در قاعدگی چیست!

به گزارش نیوز: افزایش وزن در دوره عادت ماهیانه کاملا طبیعی است و تمام زنان در سراسر جهان دچار این مشکل می شوند.در این دوره ممکن است مشکلاتی مثل بی خوابی، کمردرد، گرفتگی عضلات، نفخ و اضافه وزن یک بار در ماه و آن هم در دوران قاعدگی رخ بدهد ولی خوشبختانه  موقتی هستند. اغلب چیز‌هایی که به دوران قاعدگی مربوط می‌شود، احساسی که زنان در مورد افزایش وزن در این دوره دارند، همه در ذهنشان نیست و دلایل روانی و فیزیولوژیکی دارد. دلایلی که می‌توانیم با کار‌هایی اثر آن‌ها را کم‌تر و به بدنمان کمک کنیم.در ادامه این مطلب با نیوز همراه باشید تا علت افزایش وزن زنان در قاعدگی را بدانیم:

تا به حال فکر کرده‌اید که در عادت ماهیانه بدن شما وزن اضافه کرده است؟ حتی ترازو هم شما را تایید می‌کند که در عادت ماهیانه وزن شما بالاتر از حالت عادی خودش قرار دارد. مثل اغلب چیز‌هایی که به دوران قاعدگی مربوط می‌شود، احساسی که زنان در مورد افزایش وزن در این دوره دارند، همه در ذهنشان نیست و دلایل روانی و فیزیولوژیکی دارد.

۱. حبس مایعات

احساس نفخ مسئله شایع در دوران قاعدگی است. در عادت ماهیانه هورمون‌های تولیدمثل زن مانند استروژن و پروژسترون در سطح بالایی قرار دارند که منجر به تغییر در بدن در مورد سدیم و در نتیجه موجب حبس شدن مایعات می‌شود. این اتفاق ممکن است در نیمه دوم دوره قاعدگی هم بیشتر باشد، وقتی استروژن و پروژسترون در بالاترین حد خودشان هستند.

افزایش وزن زنان در قاعدگی

برای دورتر شدن از این عارضه، در نیمه دوم چرخه قاعدگی از خوردن غذا‌های شور خودداری کنید.

۲. یبوست

عادت ماهیانه شما تا چه اندازه در دستگاه گوارش شما موثر است؟ پروژسترون باعث آرامش عضلات می‌شود و در نهایت منجر به کاهش عملکرد دستگاه گوارش می‌شود. این اتفاق می‌تواند منجر به نفخ و یبوست در بعضی از زنان شود.

برای کاهش نفخ و یبوست در رژیم غذایی این دوره خود مقدار فیبر را افزایش دهید.

۳. افزایش مصرف مواد غذایی

پروژسترون در نیمه دوم چرخه قاعدگی نقش دیگری را نیز ایفا می‌کند. اشتها را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود بیشتر غذا بخورید. پرخوری مداوم که با افزایش فعالیت بدنی جبران نشود می‌تواند منجر به افزایش وزن دائمی شود.

برای جلوگیری از افزایش وزن، از غذا‌هایی که کیفیت بالایی ندارد و رژیم غذایی غنی نیستند خودداری کنید. از غذا‌های شیرین و چرب و بسیاری از کربوهیدرات‌ها دوری کنید. همچنین از خوردن کافئین و غذا‌های شور نیز خودداری کنید.

۴. سندروم قبل از قاعدگی (PMS)

افزایش وزن زنان در قاعدگی

برای اغلب زنان، عادت ماهیانه آن‌ها با حداقل یکی از علائم شناخته شده سندروم قبل از قاعدگی یا PMS حدود یک یا دو هفته قبل از شروع عادت ماهیانه آن‌ها شروع می‌شود. نفخ، هوس غذا و افزایش وزن از شایع‌ترین علائم است. در مطالعه ۲۵۹ زن سالم با عادت ماهیانه منظم، افزایش قابل توجه اشتها، مصرف پروتئین و هوس‌های غذایی مانند شکلات، شیرینی و شوری وجود داشته است.

>>>بیشتر بخوانید:

به تعویق انداختن قاعدگی/با مصرف قرص‌های ضد بارداری

تجربه افسردگی یا اضطراب از ویژگی‌های بارز پی‌ام‌اس است که تصور می‌شود ناشی از تغییرات سروتونین شیمیایی مغز باشد. برای برخی از زنان این اتفاق می‌تواند منجر به افزایش مصرف مواد غذایی شود. ۳ تا ۸ درصد زنان هوس غذا یا پرخوری دارند که در نتیجه اختلالات پیش از عادت ماهیانه است. اگر دچار چنین شرایطی هستید بهتر است به متخصص بهداشت مراجعه کنید، زیرا می‌تواند با خوردن زیاد یا رفتار‌های بی‌نظم همراه باشد.

۵. سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

اگر دوره‌های نامنظم افزایش وزن را تجربه می‌کنید ممکن است موجب نگرانی شما شده باشد. سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) موجب عدم تعادل هورمون‌های تولید مثل و در نتیجه ایجاد مشکلات متابولیسم می‌شود.

افزایش وزن زنان در قاعدگی

در زنان چاق مبتلا به سندروم پلی کیستیک، کاهش وزن ممکن است به تنظیم چرخه عادت ماهیانه آن‌ها کمک کند. خود چربی می‌تواند استروژن تولید کند که می‌تواند تعادل هورمونی را تحت تأثیر قرار دهد. چرخه‌های قاعدگی نامنظم باعث افزایش وزن نمی‌شوند، بلکه افزایش وزن موجب ایجاد چرخه‌های قاعدگی نامنظم می‌شود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=383235

ثبت نظر

-