قهرمانان المپیکی علیه سلبریتی‌های مجازی

  • کد خبر : 381087
  • 13 بهمن 1399 - 17:59
قهرمانان المپیکی علیه سلبریتی‌های مجازی

روزنامه شهروند: قهرمان واقعی یا قهرمان تقلبی؛ این عبارت‌های تازه شکل‌گرفته حالا به اصلی‌ترین دغدغه ورزشکاران در روزهای کرونایی و قرنطینه تبدیل شده و فضای مجازی را با هشتگ‌های زیادی در بر گرفته است. ماجرا از این قرار است که برخی ورزشکاران حرفه‌ای و آماتور با فالوورهای چند صدهزاری در صفحه‌های اینستاگرامی خود باعث عصبانیت قهرمانانی شدند که روی سکوهای جهانی و المپیک رفتند، اما تعداد دنبال‌کننده‌های آنها در فضای مجازی بسیار کمتر از قهرمانان مجازی است. در چنین شرایطی ایجاد کمپینی باعث اتحاد برخی از قهرمانان در برابر این پدیده شده؛ اگر چه در برخی موارد هم تفرقه به وجود آورده و واکنش برخی از ورزشکاران که مدال‌های جهانی و المپیک در کارنامه خود ندارند را در پی داشته است.

استارت کمپین با پست یوسف کرمی

یوسف کرمی، دارنده مدال برنز المپیک آتن، که این روزها به واسطه سرمربیگری در تیم‌ملی کرواسی در این کشور حضور دارد، با انتشار یک پست در اینستاگرام شروع‌کننده یک کمپین علیه قهرمانان تقلبی بود. این قهرمان سابق تکواندو در بخشی از پست خود نوشت: «نوجوان که بودم آرزوی من این بود تا در مسیری قرار بگیرم که به سطح قهرمانان بزرگ ورزش دنیا برسم. برنده مدال طلای جهان و المپیک یعنی یک نفر در کره زمین. اسم‌شان مشخص است و تعدادشان هم خیلی کم است. اگر زمان نوجوانی من اینستاگرام وجود داشت و می‌دیدم که صدها قهرمان جهان داریم دیگر این رویا را نداشتم که زحمات شبانه‌روزی بکشم و به‌ حدی برسم که از سکوی المپیک بالا بروم. الان هم وقتی نوجوانان در اینستاگرام می‌بینند که قهرمان جهان‌شدن خیلی معمولی و پیش پا افتاده است، انگیزه تمرینات سخت و رعایت انضباط ورزش حرفه‌ای را از دست می‌دهند.»

قهرمانان المپیکی علیه سلبریتی‌های مجازی

کرمی با انتشار این پست هم از قهرمانان واقعی و هم از مردم خواست که هوشیار باشند و فریب این قهرمانان تقلبی را در اینستاگرام نخورند. او با دعوت از چند قهرمان ورزشی دیگر خواست که این کمپین ادامه‌دار باشد.

رونمایی از قهرمانان تقلبی!

نه تنها دعوت یوسف کرمی از سوی قهرمانان واقعی جهان و المپیک با استقبال مواجه شد بلکه کمپین دیگری هم از سوی برخی از ورزشکاران و خبرنگاران در فضای مجازی به راه افتاد که قهرمانان تقلبی را معرفی کنند! در روزهای اخیر فضای مجازی در بین ورزشی‌ها پر شده بود از عکس صفحات کسانی که خودشان را در اینستاگرام قهرمان جهان معرفی کردند اما اسم‌شان به گوش خبرنگاران و سایر ورزشکاران هم نخورده بود! جالب اینکه تعدادی از این افراد با انتشار تصاویری از مسابقات سطح پایین و فعالیت در اینستاگرام توانسته‌اند، بیش از نیم‌میلیون نفر دنبال‌کننده داشته باشند. این در حالی است که خیلی از قهرمانان المپیک در ایران کمتر از ١٠٠‌هزار نفر در اینستاگرام دنبال‌کننده دارند.

قهرمانان المپیکی علیه سلبریتی‌های مجازی

کار به دعوای مجازی کشید

با اینکه خیلی از ورزشکاران ملی‌پوش در رشته‌های مختلف به دعوت یکدیگر برای مقابله با قهرمانان تقلبی و ارزش بالای قهرمانان واقعی جواب مثبت دادند، اما از سوی دیگر برخی از ورزشکاران ملی‌پوش هم که مدال جهانی و المپیک ندارند، از فخر‌فروشی قهرمانان ناراحت و عصبانی هستند. کامنتی از فروغ عباسی، ملی‌پوش اسکی ایران، که پرچمدار کاروان ایران در المپیک زمستانی هم بوده، منتشر شد که در واکنش به پست و استوری‌های اخیر برخی از قهرمانان بود. عباسی در این کامنت مدال را ملاکی برای قهرمان واقعی‌بودن نمی‌داند و از نظر او اخلاق و رفتار یک ورزشکار است که می‌تواند از او یک قهرمان واقعی بسازد. این موضوع نشان می‌دهد علاوه بر اتحاد تعدادی از ورزشکاران، ممکن است اتفاقات اخیر باعث ایجاد تفرقه هم شود.

قهرمانان المپیکی علیه سلبریتی‌های مجازیفروغ عباسی، ملی‌پوش اسکی ایران

تأثیر قرنطینه روی رفتارهای مجازی ورزشکاران

دوران قرنطینه و خانه‌نشینی ورزشکاران ایرانی تا چند روز دیگر تقریبا سه ماهه می‌شود؛ اتفاقی که به‌شدت روی فعالیت‌های مجازی آنها تأثیرگذار بوده است. از لایوهای پرتعداد ورزشکاران تا همین ماجرای تشکیل کمپین برای مقابله با قهرمانان تقلبی در فضای مجازی؛ فعالیت‌هایی است که ورزشکاران اگر در اردوی تیم‌های ملی حاضر بودند، شاید وقتی برای پرداختن به آنها نداشتند. بدون ‌شک شیوع ویروس کرونا و قرنطینه ورزشکاران باعث اختلافات مجازی زیادی هم شده که بعدا اثرات آن مشخص می‌شود.

اتفاقا زهرا نعمتی، قهرمان تیراندازی با کمان، در دو دوره پارالمپیک که همواره فعالیت‌های اجتماعی زیادی هم داشته و در سطح جهان هم جوایزی دریافت کرده، به همین موضوع اشاره کرده که قهرمانان واقعی تا قبل از کرونا فرصت چندانی برای رسیدگی به فضای مجازی نداشتند چون دائما در طول‌ سال در اردوها و مسابقات مختلف بودند. حتی بارها شاهد بودیم که سرمربیان تیم‌های مختلف در رده‌های ملی و باشگاهی بازیکنان خود را برای دسترسی به فضای مجازی قبل از مسابقات محدود می‌کنند. البته زهرا نعمتی که ۴۴‌هزار دنبال‌کننده در اینستاگرام دارد، همچنان مثل برخی دیگر از ورزشکاران عزم راسخی برای روکردن دست قهرمانان تقلبی و ترغیب مردم برای دنبال‌نکردن این افراد دارد .

قهرمانان المپیکی علیه سلبریتی‌های مجازیزهرا نعمتی، قهرمان پارالمپیک تیراندازی با کمان

پایان کرونا آغاز آرامش دوباره در ورزش

به نظر می‌رسد پایان کرونا با آغاز آرامش دوباره در ورزش ایران مصادف خواهد بود. از آنجا که در سال‌های اخیر همواره در استفاده از فضای مجازی حتی در زمینه ورزش با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم کردیم، شاید حدس این موضوع آسان باشد که در دوران قرنطینه و استفاده بیشتر از فضای مجازی شاهد جنجال‌های بیشتری خواهیم بود. هیچ‌کس حمله به صفحه مسی، رونالدو و داوران خارجی فوتبال را فراموش نکرده اما به نظر می‌رسد دوران قرنطینه باعث شده هر روز یکی از این جنجال‌ها در فضای مجازی برای ورزش ایران رخ دهد. پس باید امیدوار باشیم هر چه زودتر ورزشکاران از دوران قرنطینه خارج شده و به تمرینات و مسابقات برگردند تا به جای هیجان مجازی مثل گذشته از هیجان واقعی ورزش لذت ببریم.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=381087

ثبت نظر

-