چرا دعوای سیروان خسروی و بهاره رهنما، سیاسی شد؟

  • کد خبر : 380957
  • 13 بهمن 1399 - 15:25
چرا دعوای سیروان خسروی و بهاره رهنما، سیاسی شد؟

وب‌سایت فرارو: بهاره رهنمای بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون با شکایت سیروان خسروی خواننده مشهور پاپ به ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده است. اجرای این حکم به دلیل موقعیت اجتماعی رهنما و همچنین عدم سابقه او دو سال به حالت تعلیق در آمده است. حکم صادره از سوی دادگاه تجدید نظر استان تهران است. به این ترتیب اگر بهاره رهنما در دوسال آینده مرتکب تخلف شود این حکم نیز خود به خود به اجرا در می‌آید، در غیر این صورت پس از دو سال محکومیت او بی اثر می‌شود.

از دو سال پیش برخی از هنرمندان حداقل در دو مقطع با سیروان خسروی در شبکه‌های اجتماعی به جدال لفظی پرداختند. در این داستان پای سیاست در میان است. فروردین سال ۹۷ سیروان خسروی پست اینستاگرامی تندی منتشر کرد و از برخی سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده انتقاد کرد.

آن زمان هنوز کشور در تب و تاب تحولات زمستان سال ۹۶ و افزایش شدید قیمت دلار بود. خسروی نوشت: «مشمئز‌کننده‌تر از وضعیت اسفناک کشور، پُست‌های انتقادی سلبریتی‌هایی هستش که پارسال همین موقع در حال یارگیریِ بنفش بودن، قبل‌تر هم مشغول یارگیری سبز و امروز هم که منتقدند و فردا هم حامی رنگ مد روز و باب میل اکثریت خواهند بود.»

اشاره او به هنرمندانی بود که در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ به حمایت از حسن روحانی پرداخته بودند. هنرمندانی که خیلی زود و پس از حوادث دی ماه ۹۶ و گرانی قیمت ارز به منتنقدان جدی دولت تبدیل شدند. البته به نظر می‌رسید هدف سیروان خسروی چند هنرمند خاص بود.

پس از اظهار نظر تند خسروی امیر مهدی ژوله بازیگر سینما و طنزپرداز و فیلمنامه‌نویس واکنش نشان داد. او در پستی اینستاگرامی خطاب به خسروی نوشت: «شما کدوم ور بودی که حالا مشمئز می‌شی از ما؟ ور کاندیدا‌های رقیب بودی یا زیر پتو پای شعر یادت نره مبارزه منفی و قهر سیاسی می‌کردی؟ ور دیگه که نداریم.»

او افزود: «ما رای دادیم که بتوانیم انتقاد کنیم. بتوانیم مراقبت کنیم، تذکر بدهیم، موأخذه کنیم و اصلا پشیمان بشویم.»

ژوله خطاب به خسروی نوشت: «تو چیکار میکنی برادر؟ انتخاب می‌کنی بعد می‌ری رو سایلنت مود که رئیس جمهورت چوب جادوش رو بزنه رو مملکت و به‌به سوئیس شد؟ یا از همون زیر پتو، همشون لنگه همه‌ن و سگ زرد و ایشالا یه چیزی می‌شه همین روزها؟ حالت دیگه که نداریم.»

پس از انتشار این پست از سوی امیر مهدی ژوله در اتفاقی عجیب، صفحه اینستاگرام این بازیگر و نویسنده سینما و تلویزیون هک شد! ماجرای به همین جا ختم نشد. بهاره رهنما هم در توئیتر به حمایت از ژوله پرداخت و به تندی به این خواننده پاپ تاخت و او را «مزدور» خطاب کرد.

رهنما در آن مقطع نوشت که «این آقای خوش صدا هرگز دغدغه اجتماعی نداشته و الانم با بی ادبی به آدمای بزرگتر از خودش داره توجه جلب می‌کنه! » این بازیگر سینما در ادامه نوشت: «بنده شاهدم ایشون یک قدم هرگز در هیچ خیریه یا کار مردم پسندانه‌ای حضور نداشته و خوب الانم که دغدغه اش عود کرده معلومه بهش فرمایش شده که اینارو بگه.»

حملات بهاره رهنما به سیروان خسروی بیش از این‌ها بود و شکایت خواننده پاپ نیز به خاطر همین ادعا‌های بازیگر سینما بود. سیروان خسروی در آن زمان به سخنان رهنما پاسخ نداد، اما زمزمه‌هایی به گوش می‌رسید که او شکایت کرده است.

جدال سیروان خسروی با مهراب قاسمخانی

این ماجرا فروکش کرد تا اینکه در دی ماه سال گذشته باز هم جدال تازه‌ای میان سیروان خسروی و این بار مهراب قاسمخانی فیلمنامه‌نویس طنزپرداز رخ داد، تا ابعاد دیگری از دعوای سیروان با این طیف از هنرمندان روشن شود. مسئله همان چیزی بود که در دعوای خسروی با ژوله و رهنما مطرح شده بود.

چرا دعوای سیروان خسروی و بهاره رهنما، سیاسی شد؟

پس از حادثه ساقط شدن هواپیمای اوکراین، بسیاری از هنرمندان نسبت به آن واکنش نشان دادند و به خاطر حواشی پیرامون آن برنامه‌های هنری خود را لغو کردند و یا اینکه تصمیم به عدم حضور در جشنواره فجر گرفتند.

این اقدام هنرمندان با واکنش تندی از سوی سیروان خسروی روبه‌رو شد. او با انتشار تصویری از یک آفتاب‌پرست در یادداشتی نوشت: «نه سبز بودم، نه بنفش شدم، نه تَکرار کردم و نه سیاه می‌شوم.» خسروی رفتار‌های برخی چهره‌های مشهور هنری شبیه به «آفتاب پرست» دانست.

او، اما از روش خود در این موارد دفاع کرد و نوشت: «من نه از «درود به شرفت»ها خوشحال میشوم و نه از «لعنت»ها ناراحت، چون میدانم تنها با یک پست عوامفریبانه تمام «لعنت»ها به «درود» تبدیل میشود.»

مهراب قاسمخانی به این اظهارات سیروان خسروی پاسخ داد. این طنز پرداز پی نوشتی به مطلب خود اضافه کرد که همین پی نوشت باعث واکنش سیروان خسروی شد. قاسمخانی نوشت: «چند سال پیش سر یه حرکتی داشتیم از همکارا امضا جمع میکردیم. به یکی از دوستان که زنگ زدم، معذرت خواست و گفت: به حرکتمون اعتقاد داره، ولی، چون خیلی از طرفداراش توی طیف مقابل هستن و ممکنه بپرن، ترجیح میده کنارمون نباشه.»

خیلی زود سیروان خسروی مطلب دوم خود را به صورت مستقیم در پاسخ به مهراب قاسمخانی منتشر کرد. خسروی، قاسمخانی را دوست قدیمی و «آشنای امروز» خود خواند و در ادامه خاطره‌ای از انتخابات پیشین ریاست جمهوری را بیان کرد.

خاطره خسروی این بود که در آن انتخابات قاسمخانی با او تماس گرفته و حاوی پیامی از سوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی بوده است. بر اساس آن پیام به خسروی پیشنهاد شده بود در ازاى دریافت دستمزد ٣ سانس کنسرت تهران، سه چهار آهنگ در تجمع هوادارهاى روحانی در استادیوم ١٢هزار نفرى آزادى اجرا کند.

خسروی گفته بود که نه تنها با این پیشنهاد مخالفت کرده بلکه جوابی «بی ادبانه» به این درخواست داده است.

این مجادله با پاسخ مهراب قاسمخانی ادامه یافت. او از سیروان خسروی گلایه کرده که چرا مکالمه خصوصی را افشاکرده است و این روش را با «بگم» «بگم»های محمود احمدی نژاد مقایسه کرده است.

به این ترتیب می‌توان تمام این جدال‌ها را در یک راستا دانست و گفت ماجرای دعوای سیروان خسروی با بهاره رهنما که به حکم شلاق برای رهنما منجر شده است، هم سیاسی است و هم شخصی.

چرا دعوای سیروان خسروی و بهاره رهنما، سیاسی شد؟

واکنش بهاره رهنما به حکم شلاق

بهاره رهنما به حکم صادره علیه خود واکنش نشان داده است. او در در یک لایو در صفحه اینستاگرامش از مردم خواست که اصلا نگرانش نباشند چراکه او دعای خیر ۴ میلیون فالوور و مردم ایران که در اینستاگرام حضور ندارند را همواره با خود دارد!

با وجود این ادعای رهنما، رصد شبکه‌های اجتماعی چیز دیگری را نشان می‌دهد.

شاید اگر هر بازیگر دیگری در این پرونده محکوم شده بود با حمایت کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه می‌شد، اما بهاره رهنما چهره محبوبی در فضای مجازی نیست. بخشی از این عدم محبوبیت به مواضع سیاسی اجتماعی او باز می‌گردد و برخی هم به حواشی و رفتار‌های شخصی و اجتماعی‌اش.

اما به هر حال بیشتر واکنش‌ها سیاسی است. برخی از این حکم ابراز خوشحالی کرده‌اند و بهاره رهنما را یک اصلاح‌طلب و «مزدور» خوانده‌اند! از نکات عیجب آن است که این عده امیدوارند که رهنما شلاق بخورد. برخی هم از رهنما انتقاد کرده‌اند و هم از سیروان خسروی و هر دو را «مزدور» خوانده‌اند! عده‌ای هم از رهنما دفاع کرده اند و حکم صادره را زیر سوال برده‌اند و به سیروان خسروی حمله کرده اند که چرا شکایت کرده است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=380957

ثبت نظر

-