سامان برگشت؛ قدوس با توپ پر برگشت!

  • کد خبر : 378645
  • 12 بهمن 1399 - 9:57
سامان برگشت؛ قدوس با توپ پر برگشت!

روزنامه شرق: سامان قدوس آخرین کشف کارلوس کی‌روش بود که بعد از پیشنهاد سرمربی وقت تیم ملی ایران، پذیرفت که به‌جای سوئد، پیراهن سفیدرنگ ایران را برای حضور در جام جهانی بر تن کند. بازیکنی که سه بار به‌عنوان برترین بازیکن ماه لیگ سوئد انتخاب شده بود، با وجود اینکه شانس این را داشت تا برای سوئد به میدان برود؛ اما به‌دلیل اطمینان از حضور در جام جهانی از سوی کی‌روش تصمیم گرفت برای ایران به میدان برود.

شاید خودش هم تصور نمی‌کرد پوشیدن پیراهن تیم ملی ایران برای او تا این اندازه حاشیه داشته باشد که کار به پیامک‌های تهدیدآمیز برسد؛ این موضوع را نشریه اکیپ فاش کرد و بعد‌ها سامان قدوس نیز این موضوع را تأیید کرد. بااین‌حال او تصمیم سخت زندگی خود را گرفت و حاضر شد پیراهن تیم ملی ایران را بر تن کند.

هرچند سامان برخلاف انتظار، دقایق کمی در سه مسابقه تیم ملی مقابل مراکش، اسپانیا و پرتغال به میدان رفت، اما همان تک پاس گل او در دیدار نخست نشان داد که او کارش را به‌خوبی بلد است و همین حضور او در واقع سکوی پرتاب سامان به تیمی بهتر در اروپا بود. او بعد از حضور موفق در لیگ سوئد و تیم اوسترشوندس در سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت با عقد قراردادی پنج‌ساله به آمیان فرانسه ملحق شود؛ انتقالی که حالا سامان متوجه شده دردسر‌های خاص خودش را داشته است.

حضور در فرانسه به ارزش محرومیت ۴ ماهه از فوتبال

قدوس که یکی از برترین بازیکنان لیگ سوئد بود، برای ارتقای سطح فوتبالش تصمیم گرفت لیگش را عوض کند؛ او که حالا بازیکن تیم ملی ایران نیز محسوب می‌شد، ارزشش در سایت ترانسفرمارکت نیز افزایش چشمگیری یافته بود و سرانجام با قراردادی پنج‌ساله به آمیان پیوست. فقط مشکل اینجا بود که ابتدای ماه آگوست قراردادی هم با باشگاه اسپانیایی اوئسکا منعقد کرده بود. خوسه لوئیس اوراتاس، مدیرعامل اوئسکا، همان زمان به دو باشگاه رن و آمیان هشدار داد که آن‌ها با باشگاه اوسترشوندس به توافق رسیده و با سامان قدوس نیز قراردادی را به امضا رسانده‌اند.

ماجرا از این قرار بود که سامان در ابتدا با این باشگاه اسپانیایی قرارداد امضا می‌کند؛ اما یک‌باره دو باشگاه رن و آمیان با رقم پیشنهادی بالاتر از باشگاه اسپانیایی وارد صحنه می‌شوند تا مدیرعامل تیم سوئدی به شک بیفتد و این انتقال را به هم بزند. رن ۳.۵ میلیون یورو (بدون درنظرگرفتن پاداش) و آمیان چهار میلیون یورو (بدون درنظرگرفتن پاداش) برای سامان پرداخت می‌کردند. در نهایت باشگاه رن به‌دلیل ترس از محرومیت کنار می‌کشد، ولی آمیان با این بازیکن ایرانی – سوئدی قراردادی پنج‌ساله امضا می‌کند. فصل برای سامان به‌خوبی شروع می‌شود و او حتی در اولین مسابقه با پیراهن آمیان در لیگ فرانسه یکی از چهار گل تیمش را مقابل نانت به ثمر می‌رساند.

در ادامه فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ سامان چهار گل زد و چهار پاس گل هم داد تا نقش مؤثری برای تیمی ایفا کرده باشد که در آستانه سقوط است. در نهایت او با مؤثربودن در ۱۰ گل تیمش، یکی از بازیکنان محبوب هواداران لقب می‌گیرد؛ اما خبر محرومیت چهارماهه او به‌دلیل پیروزی باشگاه اسپانیایی در پرونده شکایت از این بازیکن، اتفاق تلخی را برای سامان و باشگاه آمیان رقم می‌زند. همچنین پرداخت غرامت چهار میلیون یورویی از سوی این بازیکن باعث می‌شود سامان بعد از گذراندن دوران مصدومیتش حالا چهار ماه نیز خانه‌نشین شود.

سامان برگشت؛ قدوس با توپ پر برگشت!

سامان به وعده‌اش عمل کرد: «درخشش در ۲۰۲۰»

سامان قدوس بعد از پایان محرومیت چهار ماهه‌اش در گفتگو با نشریه فرانسوی اکیپ اعلام کرد سال ۲۰۲۰ همه را غافلگیر خواهد کرد و روز‌های بد محرومیت را به فراموشی خواهد سپرد: «من در زمینه‌های تمام‌کنندگی، ضربات آزاد، استقامت و حتی بوکس هم تمرینات زیادی انجام داده‌ام. من مشتاقانه منتظر سال ۲۰۲۰ هستم و می‌خواهم نسخه بهتری از خود ارائه دهم. باید از نظر روحی، تاکتیکی و جسمی به سطح جدیدی برسم. مطمئنا همه را غافلگیر می‌کنم». سامان در دو مسابقه ابتدایی بعد از محرومیت به‌عنوان بازیکن جانشین وارد میدان شد و در گل‌زنی و دادن پاس گل ناموفق بود؛ اما در هر دو مسابقه نمره قابل قبولی دریافت کرد.

دیدار سوم او برای آمیان، اما خوش‌یمن بود و با گل ارزشمندی که او وارد دروازه مارسی کرد، هم مانع از کسب سه امتیاز مارسی، رقیب قدرتمند پاریسی‌ها در راه رسیدن به صدر جدول شد و هم اینکه با گل‌زنی در دقیقه ۹۰ تساوی ارزشمند ۲ – ۲ را برای تیمش کسب کرد. در واقع این گل، دهمین گل سامان با پیراهن آمیان بود که با توجه به غیبت چهار ماهه و البته مصدومیت طولانی‌مدت، عملکرد قابل قبولی برای اوست.

اکنون آمیان با کسب ۲۳ امتیاز از ۲۸ مسابقه، در جایگاه نوزدهم از لیگ ۲۰ تیمی فرانسه قرار دارد. یاران سامان قدوس که اصولا عادت به قعرنشینی دارند، حالا ۱۰ هفته فرصت دارند از سقوط به دسته دوم فرار کنند. گفتنی است آخرین پیروزی یاران قدوس مربوط می‌شود به ۱۶ هفته پیش؛ جایی که آمیان در خانه با حساب یک بر صفر از سد تیم برس عبور کرد و بعد از آن دیگر رنگ پیروزی را ندید.

سامان برگشت؛ قدوس با توپ پر برگشت!

البته از نکات امیدوارکننده این است که آمیان مقابل پاری‌سن‌ژرمن نیز با حساب ۴ -۴ به تساوی دست یافته و این نشان می‌دهد که چندان حریف دست‌و‌پا‌بسته‌ای هم نیست و می‌تواند بزرگان لیگ فرانسه را متوقف کند. روحیه تیمی آمیان نسبت به قبل افزایش یافته، چراکه آن‌ها بعد از متوقف‌کردن یاران نیمار آن هم با تساوی ۴ – ۴، حالا توانستند تیم دوم لیگ را هم متوقف کنند، آن‌هم با یک بازگشت رؤیایی. قدوس در گفتگو با سایت نزدیک به باشگاه بعد از مسابقه ابراز امیدواری کرد تا هم تیمش در لیگ بماند و هم در مسابقات باقی‌مانده درخشش قبلی خود را تکرار کنند: «ما از مارسی ۲- صفر عقب افتاده بودیم و با توجه به موقعیتمان در جدول این نتیجه اصلا برایمان خوب نبود. ما در ادامه بازی نشان دادیم چه شخصیت قوی‌ای داریم.

ما این هفته بهترین هفته تمرینی فصل را پشت سر گذاشتیم و این را در زمین نشان دادیم. در زمین مارسی بازی ۲ – صفر باخته را به تساوی کشاندن عالی است. این نتیجه می‌تواند در پایان فصل برای ما اهمیت تعیین‌کننده داشته باشد و امیدوارم روند خوب قبلی را در ادامه فصل به نمایش بگذاریم و مختص یک مسابقه نباشد». با توجه به قرارداد پنج‌ساله سامان با آمیان، بهترین شرایط برای بازیکن ایرانی این است که آمیان در لیگ یک فرانسه باقی بماند تا سامان بار دیگر بتواند به تیم ملی ایران دعوت شود؛ پیراهنی که بعد از محرومیت چهار ماهه و مصدومیت‌های طولانی، از او گرفته شده بود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=378645

ثبت نظر

-