چرا آلرژی بهاری با کووید- ۱۹ اشتباه گرفته می‌شود؟

  • کد خبر : 377294
  • 11 بهمن 1399 - 5:08
چرا آلرژی بهاری با کووید- ۱۹ اشتباه گرفته می‌شود؟

وب‌سایت فرادید: همزمانی بروز آلرژی‌های بهاری و شیوع کرونا و شباهت علائم این دو، باعث شده تا بسیاری آلرژی بهاری را با ویروس کووید- ۱۹ اشتباه بگیرند. با این حال بیماران با علائم شبیه کرونا به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، در حالی که همچون سال‌های گذشته این مسئله صرفاً یک حساسیت فصلی ساده است که همزمان با بهار بروز می‌یابد. بنا به نظر متخصصان با شناختن علائم آلرژی دیگر نیازی نیست به مراکز درمانی رفت و تست کرونا داد.

سایت خبری «healthday news» دراین رابطه به نقل از یک متخصص آلرژی در آمریکا نوشت: « امسال آلرژی‌های فصلی برای افراد مبتلا به این حساسیت چالش‌برانگیزتر شده است، زیرا همه گیری بیماری کووید-۱۹ می‌تواند بسیاری از بیماران و افراد مبتلا به آلرژی را به اشتباه انداخته و آنان را در تشخیص صحیح علائم حساسیت فصلی و بیماری ناشی از کروناویروس با مشکل روبرو کند.»

به گفته این متخصص، علائم شایع آلرژ‌های فصلی شامل خارش چشم، بینی، عطسه کردن و آبریزش بینی است. همچنین تب، سرفه، تنگی نفس، احساس خستگی، درد عضلانی، اسهال و گاهی اوقات گلودرد از علائم بیماری کووید-۱۹ به حساب می‌آیند.

این متخصص آلرژی با بیان اینکه مهم‌ترین فاکتور تمیزدهنده بین آلرژی‌ها و بیماری کووید-۱۹ علائم خارش چشم ها، بینی و عطسه کردن است، افزود: «بروز این علائم ناشی از آلرژی‌های محیطی است و ارتباطی با بیماری کووید-۱۹ ندارد.»

این متخصص تاکید کرد: «با این حال بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی از بیماری آسم رنج می‌برند و آسم می‌تواند فرد را در برابر علائم شدیدتر بیماری کووید-۱۹ آسیب پذیر سازد. »

به گفته این متخصص «زمانی که افراد احساس می‌کنند سلامت هستند اغلب اوقات در رعایت برنامه‌های دارویی و درمانی خود دقت لازم را در نظر نمی‌گیرند این درحالیست که ضرورت دارد افراد مبتلا به آسم و آلرژی‌های فصلی نسبت به دارو‌های تجویزی و استفاده از اسپری تنفسی هوشیار باشند. »

به گزارش هلث دی نیوز، متخصصان توصیه می‌کنند برای به حداقل رساندن علائم آلرژی لازم است میزان قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا کاهش پیدا کند. همچنین بسیاری از محدودیت‌های اعمال شده برای جلوگیری از گسترش کروناویروس همچون ماندن در خانه به بهبود علائم آلرژی و آسم نیز کمک می‌کند.

نشانه‌های آلرژی بهاری

سایت «۲۴۷ tempo» با اشاره به نشانه‌های آلرژی بهاری نوشت: «یک آلرژی در واقع به واسطه واکنش شدید و بیش از حد سیستم ایمنی بدن به موادی معمولا بی ضرر رخ می‌دهد. بیشتر علائم آلرژی‌های غذایی در اطراف دهان، گلو یا معده شکل می‌گیرند. اگر آلرژن یا عامل آلرژی‌زا از طریق تنفس وارد بدن شود، علائم بیشتر در چشم ها، بینی و ریه‌ها ظاهر می‌شوند. »

در ادامه با برخی علائم شایع و همچنین کمتر شناخته شده آلرژی‌های بهاری بیشتر آشنا می‌شویم.

گوش درد

چرا آلرژی بهاری با کووید- ۱۹ اشتباه گرفته می‌شود؟

گوش درد بیشتر به واسطه عفونت‌های گوش شکل می‌گیرد، اما آلرژی‌های فصلی نیز ممکن است دلیل بروز این شرایط باشند. زمانی که بدن گرده یا آلرژن‌های دیگر را به عنوان یک ماده مضر تشخیص داده و به آن واکنش نشان می‌دهد، سیستم ایمنی مواد شیمیایی به نام هیستامین‌ها را ترشح می‌کند که ممکن است موجب التهاب غشا‌های مخاطی در حفره‌های بینی و گوش‌ها شود. التهاب ممکن است از تخلیه مایع یا مخاط جلوگیری کرده و این احتقان ممکن است موجب گوش درد شود.

حملات آسم

همان آلرژن‌هایی که موجب آبریزش چشم در برخی افراد می‌شوند، ممکن است موجب حملات آسم در دیگران شوند. بدن ممکن است موادی بی ضرر مانند گرده گیاهان را به عنوان باکتری‌هایی مضر در نظر گرفته و برای محافظت از خود هیستامین‌ها را ترشح کند که به بروز علائم آلرژی منجر می‌شود. در برخی افراد، هیستامین‌ها بر ریه‌ها و مسیر‌های هوایی تاثیرگذار بوده و به بروز علائم آسم منجر می‌شود.

عفونت‌های مکرر

عفونت‌ها از علائم شایع آلرژی‌ها نیستند، اما از موارد احتمالی، به ویژه در افراد دارای نقائص سیستم ایمنی، محسوب می‌شوند. آلرژی‌ها می‌توانند به بروز احتقان منجر شوند که این می‌تواند به انباشت مایع در سینوس‌ها منجر شده و خطر عفونت در گوش‌ها و سینوس‌ها را افزایش دهد.

حلقه‌های تیره زیر چشم‌ها

حلقه‌های تیره زیر چشم‌ها معمولا به واسطه خستگی شدید یا کمبود خواب مزمن شکل می‌گیرند. آن‌ها ممکن است نشانه‌ای از آلرژی‌ها نیز باشند. این شرایط به نام شینر‌های آلرژیک شناخته می‌شود. آلرژن‌ها موجب التهاب می‌شوند که به رگ‌های خونی ریز زیر چشم‌ها گسترش می‌یابد. احتقان رگ‌های خونی کوچک زیر پوست نازک چشم‌ها موجب شکل گیری رنگ تیره اطراف چشم‌ها می‌شود.

از دست دادن حس بویایی

آلرژن‌هایی که دیواره داخلی بینی را تحریک می‌کنند ممکن است به آنوسمی یا از دست دادن کامل حس بویایی منجر شود. البته این از علائم شایع آلرژی‌ها نیست. از دیگر دلایل آنوسمی می‌توان به سرماخوردگی، عفونت‌های سینوس و کیفیت پایین هوا اشاره کرد.

سینوس درد

چرا آلرژی بهاری با کووید- ۱۹ اشتباه گرفته می‌شود؟

پس از استنشاق گرده گیاهان یا ذرات دیگر که به آن‌ها آلرژی دارید، سینوس‌ها در تلاش برای از بین بردن آلرژن‌ها متورم می‌شوند. التهاب سینوس‌ها در زمان ابتلا به آلرژی ممکن است به مسدود شدن حفره‌های سینوس منجر شود.

بالا کشیدن آب بینی

رینیت یکی از شایع‌ترین علائم آلرژی‌ها است که به التهاب بافت مخاطی درون بینی گفته می‌شود. این شرایط موجب بروز تورم و احتقان درون بینی می‌شود. غشا‌های مخاطی متورم ناشی از واکنش به آلرژن‌هایی مانند گرده گیاهان اغلب دلیل اصلی بالا کشیدن آب بینی هستند.

عطسه

بینی همانند یک فیلتر برای بدن عمل می‌کند و عطسه واکنشی است که بدن از آن برای رفع گرفتگی‌های جزئی در سوراخ‌های بینی استفاده می‌کند. زمانی که ذرات کوچک مانند گرده، گرد و غبار یا هر چیز دیگری که به آن آلرژی دارید موجب تحریک دیواره داخلی بینی می‌شود، احساسی ناخوشایند در فرد شکل گرفته و عطسه رخ می‌دهد.

سرفه

سرفه روش دیگری است که بدن برای دفع ذرات بیگانه، محرک‌ها و آلرژن‌ها از گلو و ریه‌ها استفاده می‌کند. سرفه کردن به دفع موادی که متعلق به ریه‌ها نیستند، کمک می‌کند. استنشاق گرده گیاهان یا هر چیز دیگری که به آن آلرژی دارید موجب واکنش بیش از حد ریه‌ها و بروز سرفه برای دفع آن می‌شود.

آبریزش چشم

بدن برای مرطوب نگه داشتن چشم‌ها و همچنین دفع ذرات بیگانه اشک تولید می‌کند. با این وجود، گاهی اوقات، میزان تولید اشک بیش از حد است که به آبریزش چشم‌ها منجر می‌شود. ترشح بیش از حد اشک ممکن است به واسطه یک عامل محرک یا التهاب در سطح چشم که امکان دارد از آلرژی‌ها ناشی شود، شکل بگیرد.

خارش چشم‌ها

خارش چشم‌ها اغلب به واسطه یک آلرژی شکل می‌گیرد. یک ماده محرک، مانند یک آلرژن، می‌تواند موجب ترشح هیستامین در بافت‌های اطراف چشم‌ها شود. این شرایط می‌تواند به خارش، قرمزی و تورم چشم‌ها منجر شود. قطره‌های چشم معمولا گزینه‌ای است که برای درمان التهاب چشم ناشی از یک آلرژی استفاده می‌شود.

خارش بینی

هوایی که از بینی عبور می‌کند پیش از ورود به ریه‌ها توسط بینی گرم و مرطوب می‌شود. همچنین، بینی ذرات ریز بیگانه را به دام می‌اندازد و از ورود آن‌ها به ریه‌ها جلوگیری می‌کند. آلرژی به موادی مانند پوست حیوانات، گرده گیاهان و گرد و غبار می‌تواند موجب التهاب تحریک کننده در بینی و خارش آن شود.

گرفتگی بینی

زمانی که بینی در تماس با آلرژن‌ها قرار می‌گیرد، بدن مواد شیمیایی به نام هیستامین‌ها و لکوترین‌ها را ترشح می‌کند. در این شرایط، رگ‌های خونی متورم موجب احتقان بینی شده و تولید مخاط افزایش می‌یابد که به احساس پری و گرفتگی بینی منجر می‌شود.

خراشیدگی گلو

چرا آلرژی بهاری با کووید- ۱۹ اشتباه گرفته می‌شود؟

زمانی که بدن در تماس با آلرژن‌هایی مانند گرده گیاهان قرار می‌گیرد، هیستامین‌ها را ترشح می‌کند که می‌تواند به احتقان بینی منجر شود. احتقان ممکن است فرد را به تنفس از راه دهان وادار کند که این شرایط می‌تواند خشکی گلو را به همراه داشته باشد. همچنین ترشحات پشت حلق می‌تواند گلو را تحریک و ملتهب کند که این شرایط می‌تواند به احساس درد و خراشیدگی در گلو منجر شود.

ترشحات بینی

ترشح بینی مخاطی است که معمولا در نتیجه آلرژی‌ها یا سرماخوردگی شکل می‌گیرد. نقش مخاط به دام انداختن میکروب ها، آلرژن‌ها و ذرات دیگر پیش از ورود آن‌ها به ریه‌ها است. آلرژن‌ها محرک‌هایی هستند که بدن ممکن است آن‌ها را با باکتری‌هایی مضر اشتباه گرفته و برای دفع آن‌ها پیش از ورود به ریه‌ها از طریق آبریزش و تولید ترشحات بینی وارد عمل شود.

سردرد سینوسی

آلرژی‌ها گاهی اوقات موجب التهاب در بافت پوشش داخلی سینوس‌ها می‌شوند. التهاب ممکن است موجب ترشح مایع و بروز انسداد شود. این شرایط نیز ممکن است افزایش فشار در حفره‌های سینوس را به همراه داشته و به بروز سردرد منجر شود. افرادی که تحت تاثیر این شرایط قرار می‌گیرند ممکن است فشار اطراف چشم ها، گونه‌ها و پیشانی را نیز تجربه کنند. سردرد‌های سینوسی ناشی از آلرژی‌ها چندان شایع نیستند.

منبع: health day news

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=377294

ثبت نظر

-