اوضاع مدیران و کانیوزن در دورکاری/ درخواست برای ادامه تا پایان کرونا

  • کد خبر : 376570
  • 10 بهمن 1399 - 0:58
اوضاع مدیران و کانیوزن در دورکاری/ درخواست برای ادامه تا پایان کرونا

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، با شیوع ویروس کرونا از اواخر سال گذشته، به تدریج وضعیت حضور کانیوزن در سازمان ها و دستگاه های اجرایی با تغییراتی مواجه و بسته به شرایط محدودتر شد؛ به طوری که از اسفند ماه ساعت حضور محدود و در ادامه با توجه به پیک های کرونا و وضعیت نامناسبی که ایجاد شد از میزان حضور کانیوزن کاسته شده و حتی در مقطعی به تعطیلی ادارات کشید.


سازمان ادارای و استخدامی به استناد گزارشی تحت  عنوان «مستندسازی تجارب دستگاه‌های اجرایی در شرایط کرونا»، اطلاعاتی منتشر کرده که طی آن  بررسی هایی در مورد  دورکاری در دستگاه‌های اجرایی انجام شده است.  


۹۱ درصد دورکارند

دراین بررسی از  مجموع ۱۹۰ دستگاه اجرایی دعوت به مشارکت در این پیمایش شده بودند ۸۹ دستگاه اجرایی

کشور و در بازه زمانی نیمه فروردین تا ۱۹ آبان ماه امسال پاسخگو بوده اند و یک میلیون و ۱۸۱ هزار و ۴۲ نفر از  کانیوزن شاغل در دستگاه‌های مشارکت‌کننده داشته اند.


 نتیجه این بررسی نشان می دهد که ۸۱ دستگاه از ۸۹ دستگاه پاسخگو(۹۱ درصد) اعلام کرده‌اند که در بازه زمانی اسفندماه سال گذشته تا آبان‌ماه امسال برنامه دورکاری داشته‌اند، به عبارتی تنها هشت دستگاه اجرایی(۱۰ درصد) در این بازه زمانی برنامه‌ای برای دورکاری کارمندان خود نداشته‌اند. این در حالی است که کانیوزن ۷۰ دستگاه دسترسی به تجهیزات ارتباط کاری داشته‌اند و ۱۹ دستگاه از این تجهیزات برخوردار نبوده‌اند.


۸۹ درصد کانیوزن در دسترس بوده اند

در حالی که برخی از کانیوزن دستگاه‌ها تجهیزات ارتباط تعاملی و مداوم با محل کار نداشته‌اند، ۸۹.۲ درصد از کانیوزن در زمان مناسب در دسترس بوده‌اند.


همچنین بیش از ۸۴.۷ درصد از کارهای سازمان‌ها در زمان مقرر انجام شده  و بیش از ۸۳.۳ درصد از کارهای انجام شده از کیفیت مطلوب برخوردار بوده‌اند.


۷۷ درصد مدیران راضی اند

رضایتمندی مدیران و کانیوزن از کیفیت کار گروهی است. ۷۸.۴۴ درصد از پاسخگویان اعلام کرده‌اند که در این بازه زمانی و در کارهای گروهی که به صورت دورکاری انجام شده، از کیفیت نهایی کار رضایت داشته‌اند.
بیش از ۷۷ درصد از مدیران دستگاه‌های اجرایی از دورکاری کانیوزن خود رضایت داشته‌اند.  نکته قابل توجه این است که ۹۰.۸ درصد  از کانیوزن دستگاه‌ها نیز از دورکاری راضی بوده‌اند.


جریان دورکاری کانیوزن در دوران کرونا

گفتنی است که از اسفندماه که به مرور محدودیت هایی در زمان حضور کانیوزن ایجاد شد در ابتدا ساعت‌های کاری به ۸ تا ۱۳ تغییر کرد و در ادامه در ایام نوروز  حضور روزانه کانیوزن محدودتر شد؛ به گونه ای که از پنجم تا بیستم فروردین‌ماه حضور کانیوزن به صورت یک سوم بود و دو سوم دیگر به صورت دورکار بودند.


اما بعد از آن و با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا قرار شد که از ۲۳ فروردین کانیوزن به صورت دو سوم در محل کار حاضر شوند، از این رو با ابلاغ بخشنامه سازمان اداری و استخدامی به دستگاه‌ها و سازمان‌ها اعلام شد که یک سوم دیگر از طریق دورکاری و یا اعطای مرخصی به صورت نوبت‌بندی از حضور در محل کار معاف شوند.


افرادی که از مرخصی استفاده می‌کنند نیز استحقاقی محسوب نمی‌شدند، در عین حال که ساعت کاری نیز به ۷ تا ۱۴ تغییر کرد ولی در ادامه در خردادماه تصمیم به برگشت کانیوزن به محل کار گرفته شد و ساعت حضور به ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰ رسید.


در ادامه با توجه به پیک های کرونا با توجه به مجوزی که برای دورکاری وجود داشت نحوه آن بسته به شرایط استان ها توسط استانداری تعیین شد تا اینکه با شدت گرفتن شیوع این بیماری درآذرماه محدودیت های شدیدتری از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعمال شد.


بر این اساس سازمان اداری و استخدامی در بخشنامه ای به دستگاه های اجرایی اعلام کرد که دستگاه‌های مرتبط با ماموریت‌های اساسی و ضروری، در محدودیت‌های آتی می‌توانند در وضعیت قرمز تا ۵۰ درصد، وضعیت نارنجی یک سوم نسبت به کاهش حضور کانیوزن خود اقدام کنند در مناطق با وضعیت زرد نیز می توانند کانیوزن به طور کامل حضور داشته باشند.


اما طولی نکشید که تصمیم به تعطیلی یک هفته ای  ادارات گرفته شد و بعد از آن به بهبود شرایط بار دیگر دورکاری به صورت درصدی اعمال شده و ادامه دارد.


دورکاری کانیوزن ماجرای محدود به کرونا نیست و در سال ۱۳۸۹ بود که هیات دولت طی مصوبه‌ای مجوز دورکاری کانیوزن بر اساس وضعیت شغلی اعلام کرده بود که حتی در اسفندماه سال گذشته و در جریان ویروس کرونا سازمان اداری و استخدامی با بخشنامه‌ای به دستگاه‌ها اعلام کرد که می‌توانند طبق این مصوبه دولت کانیوزن خود را بنا به پست و وضعیت شغلی و امکانی که دارند دورکار کرده و بلامانع است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=376570

برچسب ها

ثبت نظر

-