از کجا بفهمیم کرونا داریم یا آلرژی فصلی؟ | مصاحبه اختصاصی

  • کد خبر : 37605
  • 23 فروردین 1399 - 10:44
از کجا بفهمیم کرونا داریم یا آلرژی فصلی؟  | مصاحبه اختصاصی

کد خبر: ۱۴۹۲۱۲

تاریخ انتشار: شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ – ۰۹:۵۰

یک متخصص بیماری های عفونی در گفتگو با نیوز اظهار کرد:

فرد مبتلا به کرونا برای انجام فعالیت های روزمره دچار مشکل می شود اما در فردی که آلرژی فصلی دارد اینطور نیست و فرد می تواند زندگی معمول خود را ادامه دهد.

خبرنگار نیوز گفتگویی اختصاصی با دکتر مهرناز بانو اشرف گنجویی، متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری انجام داده و در خصوص تمایز بین  علائم کرونا و آلرژی های فصلی و همچنین استفاده درست از ماسک های پارچه ای صحبت کردند.

چرا مردان بیشتر از زنان کرونا می گیرند؟

وی در ابتدا گفت: کرونا یا کووید ۱۹ یک ویروس است که می تواند طیف وسیعی از بیماری های تنفسی را ایجاد کند از یک سرماخوردگی خیلی ساده گرفته تا یک عفونت حاد تنفسی که به صورت ذات الریه خود را نشان می دهد. حتی گاهی نارسایی حاد تنفسی آنقدر شدت می یابد که منجر به فوت هم خواهد شد.

او افزود: از آنجا که ویروس کرونا در در ارتباطات بین افراد شانس ابتلایش بیشتر می شود، طبیعی است که به علت اینکه آقایان بیشتر در جامعه هستند و ارتباطات بیشتری در محیط بیرون دارند، ابتلا در آن ها بیشتر از زنان باشد.

کمبود ویتامین دی در مردان و ابتلا به کرونا

دکتر گنجویی ادامه داد: از طرفی  کلا یک مقداری بدن آقایان در مقایسه با خانم ها نسبت به ویروس ها ایمنی کمتری دارد و خانم ها راحت تر می توانند ویروس را به صورت عفونت تنفسی بگیرند و رد کنند ولی آقایان درگیریشان در برخی موارد بیشتر است.

این متخصص بیماری های عفونی در این باره گفت: بررسی ها نشان داده پایین بودن سطح ویتامین  D خودش عامل مهمی برای ابتلای بیشتر و ماندگاری  این ویروس در بدن است. در این مسأله هم آقایان نسبت به خانم ها در مصرف ویتامین دی خیلی مراقبت ندارند.  خانم ها آگاهیشان نسبت مصرف ویتامین ها بالاتر است و در مورد مصرف ویتامین اصولی تر رفتار می کنند.

کرونا گرفته ام یا آلرژی فصلی دارم!

وی هم چنین در خصوص تفاوت بین کرونا و آلرژی های فصلی هم اظهار داشت: مهم ترین تمایز بین افرادی که به کرونا مبتلا می شوند با افرادی که آلرژی بهاری و فصلی دارند این است که در فرد مبتلا به کرونا، در کنار عطسه و آبریزش، علائم سیستمیک دیگری  چون تب، ضعف ، بی حالی، بدن درد، گاهی بی اشتهایی و کاهش حس بویایی و چشایی دیده می شود.

گنجویی اضافه کرد: اما در آلرژی ها ما علائم آلرژیک را می بینیم که علائم سیستمیک در آن ها نیست مثلا بدن درد و تب ندارند و یک عطسه و آبریزش معمولی دارند. همچنین فرد مبتلا به کرونا برای انجام فعالیت های روزمره دچار مشکل می شود اما در فردی که آلرژی فصلی دارد اینطور نیست و فرد می تواند زندگی معمول خود را ادامه دهد.

کرونایی ها برای بهبود حس چشایی و بویایی خود چه کار کنند؟

او در پاسخ به این سؤال خبرنگار به نیوز که افراد مبتلا به کرونا برای بهبود حس چشایی و بویایی خود چه کاری باید انجام دهند هم گفت:  برخی از افرادی که به کرونا مبتلا می شوند، حس چشایی و بویاییشان کمی ضعیف می شود اما نباید روی این مسأله حساسیت داشته باشند چرا که این علائم پس از بهبودی برطرف می شود و به حالت عادی برمی گردند.

وی در این خصوص تأکید کرد:  توصیه می کنیم که افراد مبتلا به کرونا، برای بهبود وضع چشایی و بویایی خود علاوه بر استراحت و مصرف مایعات زیاد، از مصرف غذاهای محرک مانند ترشیجات، غذاهای تند و پر ادویه و سرخ کردنی پرهیز کنند.

در ادامه دکتر گنجویی بیان کرد: خوردن سبزیجات تازه و میوه های فصل که خوب شستشو و ضدعفونی شده باشند کمک می کنند این حس چشایی و بویایی مبتلایان به کرونا خیلی سریع تر به وضعیت قبلی برگردد.

این ماسک پارچه ای می تواند محافظت کننده باشد

او گفت: وقتی وارد جامعه می شویم و از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنیم که بدون شک فاصله ایمن که حداقل یک متر و نیم است، نمی توانیم رعایت کنیم و نمی دانیم فردی که در نزدیک ما نشسته یا ایستاده ناقل است یا نه، پس باید افراد را ناقل فرض کنیم و بهتر است سیستم تنفسی خود را که دهان و بینی است بپوسانیم که اگر آن فرد عطسه یا سرفه کرد، ترشحاتش وارد مخاط ما نشده و باعث سرایت بیماری نشود.

این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه برای محافظت از دهان و بینی خود حتما لازم نیست ماسک خاصی استفاده کنیم هم خاطرنشان کرد: می توانیم با یک دستمال ساده و ماسک پارچه ای هم این کار را انجام دهیم. البته ماسک های پارچه ای مؤثر باید به این صورت عمل کنند که مثلا وقتی شما یک شمع را روشن و جلوی صورت می گیرید، فوت کردن به راحتی باعث خاموشی شمع نشود.

ماسک پارچه ای خیس را تغویض کنید!

گنجویی گفت: استفاده طولانی مدت از ماسک پارچه ای و نخی می تواند مشکل ساز باشد زیرا این ماسک در اثر ارتباط با بخار تنفس ما خیس می شود. اگر قرار است از این ماسک ها استفاده شود به صورت خشک از آن استفاده شود .

وی در اینباره عنوان کرد: بنابراین زمانیکه ماسک مرطوب می شود بهتر است با ماسک دیگری تعویض کنیم. چرا که خیس شدن ماسک باعث می شود میکروب هایی که در  سطح محیط اطراف هستند به راحتی جذب ماسک شوند و شانس اینکه شما عفونت دیگری بگیرید بیشتر می شود.

دکتر مهرنار بانو اشرف گنجویی، متخصص بیماری های عفونی در آخر به نیوز گفت: از مردم می خواهیم برای کمک به خود و جامعه پزشکان همچنان صبورانه در خانه بمانند و فقط در مواقع ضروری خارج شوند. سعی کنند موقع خروج و ورود به منزل نکات بهداشتی چون شستن دست، مصرف نکردن مواد غذایی خارج از منزل با دست آلوده و کاهش تماس های فردی را رعایت کنند تا این بحران را پشت سر بگذاریم.

گفتگو : مشکات سخاوتی

 

 

 


 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=37605

ثبت نظر

-