۱۴۵۳ نامزد مجلس بر سر کرسی‌های مجلس در پایتخت رقابت می‌کنند

  • کد خبر : 3740
  • 23 بهمن 1398 - 21:42
۱۴۵۳ نامزد مجلس بر سر کرسی‌های مجلس در پایتخت رقابت می‌کنند

«شکراله حسن بیگی» عصر چهارشنبه افزود: نامزدهای یادشده از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شده اند و مطابق قانون انتخابات می توانند از ساعت ۲۴ امشب به مدت یک هفته تبلیغات رسمی خود را در پایتخت آغاز کنند.

وی خاطرنشان کرد: در روزهای گذشته تعداد ۱۲۳ نفر از داوطلبان حوزه انتخابیه تهران درخواست انتقال به حوزه های انتخابیه در دیگر نقاط کشور کرده بودند که  در حال حاضر فقط وضعیت ۲۴ نفر معلوم نیست.

رییس ستاد انتخابات استان تهران گفت: منتظریم ظرف ساعتهای آینده پاسخ نهایی شورای نگهبان را در این زمینه دریافت کنیم تا همه داوطلبان بتوانند از مهلت تبلیغات انتخاباتی بطور کامل بهره ببرند.

حسن بیگی، شمار کل داوطلبان تاییدصلاحیت شده در ۶ حوزه انتخابیه استان تهران را ۱۵۷۸ نفر برشمرد و گفت که علاوه بر حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با ۱۴۵۳ نامزد، تعداد ۱۱ نفر برای حوزه انتخابیه پاکدشت، ۳۹ نفر برای حوزه انتخابیه رباط کریم و بهارستان، ۱۸ نفر در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه، ۲۷ نفر در حوزه انتخابیه ورامین، پیشوا و قرچک و ۳۰ نفر نیز برای حوزه انتخابیه شهریار، قدس و ملارد در انتخابات مجلس با یکدیگر رقابت می کنند.

وی گفت:  تعداد سه هزار و ۸۷۹ نفر برای شرکت در انتخابات مجلس در استان تهران ثبت نام کرده بودند که در نهایت، شورای نگهبان صلاحیت یک هزار و ۶۷۴ نفر را تایید کرد ولی بیش از یکصد نفر از حضور در میدان رقابتها انصراف دادند.

رییس ستاد انتخابات استان تهران تصریح کرد: اطلاعیه داوطلبان تایید صلاحیت شده از سوی فرمانداری های حوزه های انتخابیه استان منتشر شده است تا همه آنها بتوانند تبلیغات انتخاباتی خود را بطور رسمی آغاز کنند.

 استان تهران ۳۵ کرسی در مجلس شورای اسلامی و چهار کرسی ویژه اقلیتهای دینی  دارد که ۳۰ کرسی آن متعلق به حوزه انتخابیه «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»، ۵ نماینده از هر یک از حوزه های انتخابیه «پاکدشت»، «دماوند و فیروزکوه»، «ورامین، پیشوا و قرچک»، «قدس، ملارد و شهریار» و «رباط کریم و بهارستان» و چهار کرسی برای اقلیت های دینی «کلیمی، زرتشتی، آشوری و ارامنه شمال»  دارد.

نمایندگان اقلیتهای دینی در کشور به صورت سراسری انتخاب می شوند و فقط ارامنه دارای دو حوزه انتخابیه ارامنه شمال به مرکزیت تهران و ارامنه جنوب به مرکزیت اصفهان هستند.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میاندوره ای پنجمین مجلس خبرگان به طور همزمان در دوم اسفند برگزار می شود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=3740

ثبت نظر

-