ریزش ۹۰ درصدی در بورس

  • کد خبر : 358202
  • 29 دی 1399 - 15:51
ریزش ۹۰ درصدی در بورس

به گزارش نیوز، در معاملات روز ‌‌دوشنبه شاخص‌های تابلوی بورس پایتخت باز هم قرمزپوش شدند. شاخص کل بورس برای پنجمین روز پیاپی نزولی بود و شاخص هم وزن نیز چهارمین روز نزولی را پشت سر گذاشت.

ریزش ۳۶ هزار واحدی

از ابتدای معاملات امروز، شاخص کل بورس روندی نزولی پیدا کرد و در پایان معاملات با ریزش ۳۶ هزار و ۹۸۹ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۴۹ هزار واحد رسید تا افت ۳٫۱۲ درصدی را ثبت کند.

شاخص کل هم‌وزن نیز ۷ هزار و ۹۲۵ واحد معادل ۱٫۸ درصد پایین آمد و در رقم ۴۳۶ هزار و ۵۷۵ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۴۲۲ واحد افت کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۴۳۶ واحد رسید. شاخص فرابورس نیز امروز نزول ۲٫۳۷ درصدی را پشت سر گذاشت.

بورسبورس

افت ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۳ هزار و ۶۳۲ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌شنبه ۲۵ درصد افزایش یافته است اما ارزش معاملات خرد ۴۸ درصد کاهش یافت و به رقم ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید.

تداوم خروج پول حقیقی

امروز برای پنجمین روز پیاپی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. در معاملات امروز هزار و ۴۱۶ میلیارد تومان پول‌ حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز شنبه کاهش ۵۳ درصدی داشته است.

بیشترین خروج پول حقیقی را سهام فولاد مبارکه داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن بیش از ۱۰۴ میلیارد تومان بود. پس از فولاد، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی)، بپاس (بیمه پاسارگاد) و وسپهر (شرکت سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

افت قیمت ۹۰ درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، ۳۲ نماد رشد قیمت داشتند که ۲۲ نماد بورسی و ۱۰ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۴۲۴ نماد کاهش قیمت داشتند که ۳۰۲ نماد بورسی و ۱۲۲ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۶ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۹۰ درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

در معاملات روز ‌دوشنبه فولاد (شرکت فولاد مبارکه)، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس) و شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) نمادهای قرمزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. 

بورس

گروه‌های قرمز بازار

در معاملات امروز بازار سهام پایتخت، قیمت سهام تمام شرکت‌های گروه‌های فلزات اساسی، بانک‌ها و موسسات اعتباری، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی، استخراج کانه‌های فلزی، بیمه و صندوق بازنشستگی و مخابرات با کاهش قیمت مواجه بودند.

تداوم رشد عرضه بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید ۳ درصد افزایش یافت و به رقم ۴۲۱ میلیارد تومان رسید. همچنین ارزش صف‌های فروش نیز ۴۱ درصد افزایش یافت و ۶ هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان شد. امروز ارزش مازاد عرضه بازار به ۶ هزار و ۳۹۹ میلیارد تومان رسید.

عرضه و تقاضای بورس

در پایان معاملات امروز شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) برای ششمین روز پیاپی بیشترین صف خرید را داشت با صف‌ خرید ۲۱۰ میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپیدار، شرکت رایان هم افزا (رافزا) و پگاه گیلان (غگیلا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد سمگا (سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۶۰ میلیارد تومانی داشت. پس از سمگا، خبهمن (شرکت خودروسازی بهمن) و کاما (شرکت باما) بیشترین صف فروش را داشتند. 

فولاد مبارکه در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز دوشنبه فولاد مبارکه بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۱۶۸ میلیارد تومان بود.

پس از فولاد، سرمایه‌گذاری خوارزمی (وخارزم) بیشترین ارزش معاملات را داشت و صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شستا و وسپهر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

برترین‌های جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، بانک صادرات با تعداد ۴۱۹ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۶۳۸ سهم در صدر قرار گرفته است. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به سایپا تعلق داشت. وخارزم (سرمایه‌گذاری خوارزمی) و فولاد مبارکه نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

 

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=358202

ثبت نظر

-