مشکلات تازه نتانیاهو در انتخابات جدید

  • کد خبر : 335663
  • 04 دی 1399 - 14:17
مشکلات تازه نتانیاهو در انتخابات جدید

 پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) شامگاه گذشته با طرح تمدید مهلت بررسی و تصویب بودجه سالیانه مخالفت کرد تا فلسطین اشغالی برای چهارمین بار در دو سال اخیر به انتخابات سراسری کشیده شود.

خبرگزاری «رویترز» در این باره نوشت، اسرائیل در حالی باید در بیست‌وسوم مارس ۲۰۲۱ انتخابات جدید برگزار کند که «بنیامین نتانیاهو » نخست‌وزیر کنونی این رژیم با مشکلاتی تازه در مقایسه با انتخابات‌های قبلی روبه‌رو شده است.

رویترز، یکی از این چالش‌ها را اعتراضات هفتگی و گسترده در شهرهای مختلف فلسطین اشغالی علیه نحوه مدیریت همه‌گیری ویروس «کووید۱۹» و بحران رکود اقتصادی متعاقب آن توسط کابینه نتانیاهو عنوان کرد.

معترضان به عملکرد نتانیاهو و کابینه‌اش، ۲۶ هفته متوالی است که با حضور در مقابل اقامتگاه وی در قدس اشغالی و در خیابان‌های دیگر شهرهای فلسطین اشغالی، خواستار استعفا یا کنار گذاشته‌شدن وی از نخست‌وزیری و محاکمه او در دادگاه هستند.

بر اساس این گزارش، چالش بعدی که نتانیاهو در انتخابات سال آینده میلادی با آن مواجه است، پیشرفت روند دادرسی مقدماتی از پرونده‌های فساد مالی و دولتی علیه اوست.

پلیس رژیم صهیونیستی سه پرونده در خصوص فساد دولتی و مالی علیه نتانیاهو شامل ارتشاء و سوءاستفاده از قدرت تشکیل داده و طی سه سال اخیر از منابع مختلفی شامل دستیاران و وزیران پیشین کابینه، بازجویی کرده است.

چهارمین جلسه دادرسی مقدماتی فساد نتانیاهو در تاریخ شانزدهم آذر برگزار شد که در آن وکلای او با متهم کردن بازرسان پلیس به عدم رعایت برخی اصول و همچنین بی‌طرف نبودن در جریان تحقیقات علیه وی، خواستار رفع اتهامات شدند. 

رویترز، مشکل دیگر در مسیر انتخاباتی نتانیاهو را جدا شدن «گیدئون سعر» از حزب لیکود و تشکیل حزب جدید برای حضور در انتخابات نام برد. نظرسنجی‌های تلویزیونی از جمله شبکه «کان‌نیوز» نشان می‌دهد که حزب سعر در حال برابر شدن با حزب نتانیاهو از نظر تعداد کرسی‌های کنست است.

سعر چند روز پیش، خروج خود از حزب نتانیاهو را «رأی عدم اعتماد» به کابینه وی دانسته و گفت اگر باز هم حزب لیکود اکثریت را به‌دست آورد، او به اپوزیسیون می‌پیوندد.

این خبرگزاری به نقل از تحلیلگران سیاسی صهیونیست نوشت که از نظر آنها، نتانیاهو تلاش کرد از اختلاف‌نظر با حزب آبی‌وسفید به ریاست «بنی گانتز» درباره لایجه بودجه سالیانه استفاده کند تا اسرائیل به انتخابات مجدد کشیده و خود را از شراکت قدرت با گانتز خلاص کند.

از طرفی برخی دیگر می‌گویند او سعی دارد با انتخابات، از زیر بار حضور در دادگاه بگریزد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=335663

ثبت نظر

-