اهدای خون و خالکوبی/آیا «تاتو» مانع اهدای خون می‌شود؟

  • کد خبر : 319285
  • 11 مهر 1400 - 13:30
اهدای خون و خالکوبی/آیا «تاتو» مانع اهدای خون می‌شود؟

نیوز: امروزه مردم در هر کجای از بدن خود خالکوبی می کنند. در برخی موارد این خالکوبی ها جنبه افراطی به خود می گیرید تا جایی که شخص تقریبا تمام اعضای بدن خود را خالکوبی می کند.اما سوال اینجاست که آیا اهدای خون و خالکوبی با هم رابطه دارند؟

 

آیا در صورت انجام تاتو می توان خون اهدا کرد؟

سازمان انتقال خون در گزارشی اعلام کرده است: معافیت از اهدای خون به دلیل انجام تاتو دائمی نیست و افراد با سابقه انجام تاتو (خالکوبی)، طب سوزنی، سوراخ کردن گوش، حجامت، الکترولیز یا زالو درمانی با زالو غیرپرورشی ۱۲ ماه از اهدای خون معاف هستند.

افرادی که اهداکننده مستمر (با سابقه حداقل دوبار اهدای خون در سال) خون هستند از انجام تاتو اجتناب می کنند و در این خصوص می توان به ورزشکاران سرشناسی مانند کریستیانورونالدو فوتبالیست پرتغالی که اهداکننده مستمر خون است و به همین دلیل از انجام تاتو صرفنظر کرده است اشاره کرد، دلیل این اعمال معافیت این است که ایجاد تغییرات در فرم طبیعی بدن همواره دارای خطرات بهداشتی است و در میان آنها خالکوبی رایج ترین و پر خطرترین است.

افرادی که اقدام به خالکوبی می‌کنند در معرض بیماری‌های قابل انتقال از راه خون هستند و سازمان انتقال خون ایران نیز تا یک سال مانع از ورود این افراد به چرخه اهدای خون می‌شود، چراکه تمام روش‌های خالکوبی تهاجمی محسوب شده و طی آن پوست خراشیده و سوراخ و از رنگ‌هایی همچون جوهر، سرمه، خاکستر یا رنگ‌های شیمیایی برای ایجاد نقوش استفاده می شود.

انتقال خون تاکید کرده است: به دلیل خطراتی مانند رنگ‌های غیر بهداشتی، سوزن‌های تاریخ مصرف گذشته یا تجهیزاتی که در شرایط غیر استریل نگهداری شده‌اند و اینکه عمده این اعمال در مراکز غیراستاندارد انجام می شود تاتو عملی با میزان خطر بالا از منظر ابتلا به بیماری های قابل سرایت از راه خون تلقی می شود.

>>>بیشتر بخوانید:

حقایقی درباره ی خالکوبی/اگر قصد تتو دارید،این مطلب را بخوانید

سازمان انتقال خون ایران برای اهدای خون افرادی با سابقه انجام اعمال زیبایی مانند تزریق بوتاکس، کاشت مو، لیزر درمانی و عمل PRP با استفاده از خون خودی در صورتی که در مراکز بهداشتی درمانی دارای مجوز و با استفاده از وسایل استریل و یکبار مصرف انجام شده باشد، منعی ایجاد نکرده است و فرد پس از بهبود زخم و در صورت عدم وجود هرگونه عفونت امکان اهدای خون را خواهد داشت.

در ادامه این گزارش تصریح شده است: معافیت زالودرمانی نیز با توجه به اینکه زالو می تواند به صورت بالقوه حامل ویروس های قابل انتقال از طریق خون باشد تعریف شده است، انتقال خون، عدم استفاده قبلی از زالو، منبع تهیه زالو و همچنین محلی که زالو درمانی در آن انجام شده است را در میزان اعمال معافیت توسط پزشک بخش اهداکنندگان خون حائز اهمیت می داند.

همچنین تاکید شده است: ویروس هپاتیت C می‌تواند در خون خشک شده به مدت ۳ ماه و ویروس هپاتیت B در دمای منفی ۲۰ درجه تا ۱۵ سال و در دمای اتاق تا ۶ ماه زنده بماند و این آمار نشان از وجود خطرات بالقوه‌ای در انجام تاتو دارد.

امروزه واژه‌هایی به نام میکروپگمنتیشن، میکروبلدینگ و پیرسینگ نیز در کنار تاتو به گوش می رسد که همه این موارد نیز با توجه به تشابه اجرای آنها روی پوست با اعمال معافیت از اهدای خون همراه است.

 شرایط اهدای خون

– حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال (اهداکنندگان مستمر تا ۶۵) است و  حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم.

– فواصل اهدا خون هر ۸ هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یک سال برای آقایان از ۴ بار و برای خانم ها از ۳بار تجاوز نکند.

– همراه داشتن اصل کارت شناسایی (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی است).

درصورت وجود سابقه موارد زیر حتما پزشک انتقال خون را در جریان قرار دهید: آلرژی ها: تب یونجه ، مصرف دارو، سابقه بیماریهای قلبی و عروقی ـ ریوی ـ کلیوی ـ کبدی، سابقه تزریق خون و فرآورده های آن،  سابقه غش ـ صرع ـ تشنج، سابقه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی، سابقه اعمال جراحی،سابقه رفتارهای پر خطر (تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده)، سابقه خالکوبی ـ حجامت ـ تاتو، سابقه زردی یا یرقان در خود و خانواده و  مسافرت به مناطق آندمیک مالاریا.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=319285

ثبت نظر

-