مصرف درست ماست /بهترین روش برای خوردن ماست چیست؟

  • کد خبر : 31434
  • 05 مرداد 1400 - 12:23
مصرف درست ماست /بهترین روش برای خوردن ماست چیست؟

نیوز: ما ایرانی ها معمولا ماست را کنار غذا سرو میکنیم.لم آیا این کار درست است؟ متخصصان بر این باورند که مصرف آن با غذا کار بسیار اشتباهی است. خوردن آن با مواد غذایی پخته مخصوصا گوشتی مناسب نیست، زیرا آهن موجود در گوشت جذب بدن نمی شود. بهتر است ماست را با فاصله زمانی زیاد بعد یا قبل غذا صرف کرد.

مصرف درست ماست

بهترین نحوه مصرف، خوردن ماست در قدیم این گونه بوده است که داخل آن حتما دانه هایی مانند گردو، کشمش، بادام زمینی، پسته و فندق می ریختند و به صورت عصرانه یا چاشت به عنوان میان وعده میل می کردند. با این کار اثر بدی که ماست می تواند با خورده شدن مواد غذایی پخته بر بدن بگذارد از بین خواهد رفت زیرا با فاصله زمانی زیاد از غذا مصرف می شود.

با اضافه کردن این خوراکی ها به ماست سردی آن را حتما کم خواهید کرد. می توانید با مقداری دم کرده زعفران سردی ماست را گرفته و هم آن را رنگی و زیبا کنید. آب لبوی پخته شده نیز برای جذاب کردن رنگ ماست هم پیشنهاد می شود.

 مصرف درست ماست

در مصرف درست ماست، بهترین زمان مصرف ماست در میان وعده بعد از شام است. زیرا ماست با کالری بسیار پایین و پروتئین بالایی که دارد بهترین خوراکی برای آخر شب است. خوردن ماست در میان وعده آخرشب به کاهش عضله سوزی در هنگام خواب هم کمک خواهد کرد. زیرا پروتئین های شیر به گونه ای هستند که عوامل تخریب کننده عضلات را کاهش می دهند. بسیاری از افراد ماست را همراه غذا میل می کنند و خوردن ماست در میان وعده را فراموش می کنند.

ماست را همراه این مواد مصرف نکنید

خوردن ماست با سرکه (ترشیجات) یا آب لیمو در دراز مدت باعث لک های پوستی می شود. خوردن ماست با ماهی با توجه به این که هر دو آن ها سرد هستند، شرایط بدی را به خصوص برای سالمندان ایجاد خواهد کرد. شرایطی را در هنگام خواب مانند سکته مغزی ایجاد می کند.

فواید ماست را بشناسید

سیستم گوارش را دوباره بازسازی خواهد کرد. ماست دارای پروبیوتیک بوده و در تنظیم دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است. ماست به روند گوارش شما کمک می کند و موجب عدم ابتلا به یبوست می شود، بیماری های التهابی روده به سراغتان نمی آید و البته چون لاکتوز کمتری نسبت به شیر دارد، دچار عدم تحمل لاکتوز نخواهید شد.

ماست

اشتها افراد را متعادل خواهد کرد. غذاهای حاوی پروتئین بالا می توانند گرسنگی افراد را برطرف کنند و مانع پرخوری زیاد در لحظه می شوند. باید بدانید که ماست منبع ابتدایی پروتئین است اما همه آن ها دارای میزان یکسان پروتئین نیستند. در حالی که ماست چکیده، مقدار قابل توجهی پروتئین در هر وعده تأمین می کند. در واقع این مقدار می تواند دو برابر حالت عادی باشد بنابراین در هر ظرف ماست بالای ۲۰ گرم پروتئین وجود دارد. توصیه می شود برای این که حس سیری کنید، یکی از انواع ماست را که حداقل ۱۰ گرم پروتئین در هر وعده را فراهم می کند، انتخاب کنید.

>>>بیشتر بخوانید:

چرا خوردن ماست هنگام اسهال خوب است؟

متخصصان معتقدند ۶۰ دقیقه بعد از تمرینات ورزشی، بهترین زمان برای تغذیه و بازیابی بدن با مواد غذایی مغذی است. در این بین پروتئین یک انتخاب عالی است که می توانید از ماست به عنوان یک میان وعده ایده آل در یک ساعت بعد از تمرین دریافت کنید.

در عین حال که کربوهیدرات هم می تواند جایگزین ذخایر انرژی در ماهیچه های شما پس از یک تمرین ورزشی سخت باشد، پروتئین انتخاب کامل تری نسبت به کربوهیدرات است، چون ۹ نوع آمینواسید که بدن نمی تواند بسازد، اما عضلات برای ترمیم به آن ها نیاز دارند را فراهم می کند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=31434

برچسب ها

-