رفع بخار شیشه ماشین و راه های جلوگیری از آن با چند روش ساده

  • کد خبر : 313801
  • 04 مهر 1400 - 9:38
رفع بخار شیشه ماشین و راه های جلوگیری از آن با چند روش ساده

به گزارش نیوز: بخار گرفتن شیشه ماشین برای افراد راننده آزاردهنده است و امکان تصادف زیاد است و چند روش برای از بین بردن آن وجود دارد. اگر در شب‌های سرد بارانی رانندگی کرده باشید حتما می‌دانید که بخار گرفتن شیشه‌ ها مانع از دید می‌شود و حتی رانندگی را غیر ممکن می‌کند.این اتفاق می‌تواند باعث به خطر افتادن شما و سایر سرنشینان شود چراکه دید محدود می‌شود و دیدن ادامه مسیر غیر ممکن. گاهی حتی آینه‌های بغل هم کمکی نمی‌کند.در ادامه این مطلب با نیوز همراه باشید و با چند روش برای رفع بخار شیشه ماشین آشنا شوید:

خوشبختانه باید گفت می‌توان جلوی بخار کردن شیشه‌ها را گرفت و به راحتی در شب‌های بارانی و سرد رانندگی کرد.مهمترین دلیل بخار گرفتگی شیشه خودرو اختلاف دمای داخل و بیرون از خودرو است. در واقع بخار رطوبت موجود در فضا است که روی شیشه‌های خودرو می‌چسبد و به مایع تبدیل می‌شود.

تنفس سرنشینان خودرو، شرجی بودن هوا، مه گرفتگی و اخلاف دمای داخل و خارج از کابین سبب ایجاد رطوبت می‌شود. وقتی هوای مرطوب به شیشه می‌چسبد دید راننده را مختل می‌کند.

رفع بخار روی شیشه خودرو چه زمانی مهم است؟رفع بخار شیشه در زمستان
رفع بخار شیشه در باران
رفع بخار شیشه در تابستان

رفع بخار شیشه ماشین

رفع بخار روی شیشه خودرو با سیب زمینی

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما سیب زمینی خام از بخار گرفتگی شیشه خودرو جلوگیری می‌کند. قبل از استفاده از سیب زمینی شیشه خودرو را تا حد ممکن تمیز کنید.

-سیب زمینی را روی تمام سطوح شیشه بکشید به طوری که هیچ سطحی از شیشه جا نماند

– اگر سیب زمینی روی شیشه لکه می‌اندازد آن را سریع‌تر بکشید.

– پس از آلوده شدن سیب زمینی با یک لایه تازه این کار را ادامه دهید.

– اجازه دهید شیشه خشک شود و به آن دست نزنید.

با خاک گربه از بخار کردن شیشه‌ها جلوگیری کنید

خاک گربه حاوی سیلیسیم رطوبت را جذب می‌کند. کمی خاک گربه را داخل یک کیسه نخی یا پارچه بریزید و روی آن را ببنیدید و روی داشبورد قرار دهید. این خاک رطوبت‌ها را جذب می‌کند.

تمیز کردن شیشه‌ها

وجود گرد و غبار روی شیشه به جذب ذرات بخار کمک می‌کند بنابراین یکی از راه‌های جلوگیری از بخار شیشه خودرو تمیز کردن مدام آن است.

استفاده از کرم اصلاح و صابون

پارچه را به کرم اصلاح یا صابون آغشته کنید و کمی آب روی آن بریزید تا کف کند. سپس پارچه را روی شیشه بکشید و با یک دستمال شیشه را خشک کنید. این کار تاثیر بسیار زیادی دارد.

رفع بخار شیشه ماشین

جلوگیری از بخار گرفتن شیشه در فصل سرد

با استفاده از سیستم تهویه مطبوع می‌توانید دمای داخل خودرو را تغییر دهید. برای این کار تهویه را طوری تنظیم کنید که هوا از بیرون وارد خودرو شود.

استفاده از سیستم گرمایش در فصل سرد سبب ایجاد اختلاف دما و بخار گرفتگی شیشه‌ها می‌شود. برای جلوگیری از آن فن خودرو را روشن کنید و سپس دمای بخاری را تا حد ممکن کم کنید. سپس آرام آرام دمای سیستم گرمایشی را زیاد کنید تا به حد تعادل برسد.

سعی کنید دریچه‌های خنک کننده زیر شیشه‌های جلو را روشن بگذارید تا به برطرف کردن بخار شیشه‌ها کمک کنید.

جلوگیری از بخار کردن شیشه خودرو در فصل گرما

پایین آوردن شیشه‌ها اختلاف دمای داخل و بیرون خودرو را کم می‌کند.
استفاده از برف پاکن خودرو در هوای شرجی
تنظیم کردن باد کولر روی شیشه‌ها

به کمک این راه‌های ساده می‌توانید از بخار گرفتن شیشه خودرو جلوگیری کنید یا بخار گرفتگی را رفع کنید تا چیزی مانع از دید شما هنگام رانندگی نشود.

با به کار بردن یکی از ۳ روش زیر، بخار کردن شیشه‌های خودرویتان را به تاریخ منگنه کنید!

روش اول: وسایل مورد نیاز: جوراب نخی – خاک گربه – حلقه چسب

سر جوراب را دور حلقه چسب بپیچانید.

جوراب را از خاک گربه پر کنید.

حلقه را بردارید و سر جوراب را گره بزنید.

سپس جوراب را داخل ماشین قرار دهید.

>>>بیشتر بخوانید:

اگر ماشینتان روشن نمی شود حتما این نکات را بررسی کنید!

* خاک گربه رطوبت داخل ماشین را به خود جذب می‌کند و مانع بخار کردن شیشه‌های ماشین می‌شود. با این کار شیشه‌ها تمیز و شفاف می‌مانند.

خاک گربه

روش دوم: کافیست بعد از بخار کردن شیشه ها، یک تکه ابر یا پنبه را به مایع ظرف شویی، شامپو و یا فوم اصلاح آغشته کرده و بر روی شیشه‌ها از داخل ماشین بکشید (از بالا به پایین کنار هم) دیگر شیشه‌های شما بخار نخواهند کرد.

روش سوم: یک سیب زمینی خام را ابتدا کامل بشویید و خاک‌های رویش را بردارید و سپس نصف کنید. بهتر است از سیب زمینی‌های قدیمی و پلاسیده استفاده کنید و سپس آن را دور بیاندازید. یک قطعه از سیب زمینی را از سمتی که برش داده اید و پوست ندارد، روی شیشه قرار دهید. این کار شیشه را تمیز می‌کند و لایه‌ای روی شیشه ایجاد می‌کند که نمی‌گذارد مه روی شیشه بنشیند. توجه داشته باشید که شیشه کاملا باید خشک شود.

نکات این روش:

۱. این کار را معمولا صبح زود انجام دهید تا بهتر نتیجه بگیرید.

۲. می‌توانید سیب زمینی استفاده شده را داخل مواد مورد استفاده برای کود بیاندازید.

۳. این روش را می‌توانید روی شیشه عینک آفتابی و عینک اسکی نیز انجام دهید.

سیب زمینی

۴. سیب زمینی ممکن است چسبنده باشد و سبب جذب گرد و خاک و حشرات شود.

۵. اگر سیب زمینی را بیش از حد روی شیشه بمالید ممکن است سبب مختل شدن دید شما شود.

هوایی که تنفس می‌کنیم دارای ویژگی‌های بسیاری از جمله دما و رطوبت است. این دو عامل ممکن است باعث ایجاد بخار بر روی شیشه‌های ماشین و یا پنجره شود.

رفع بخار شیشه ماشین در چه مواردی بیشتر حائز اهمیت است؟

۱- رفع بخار شیشه ماشین در زمستان

۲- رفع بخارشیشه ماشین در باران

۳- رفع بخار شیشه ماشین در تابستان

تعویض به موقع سیستم تهویه ماشین

سیستم هوای سالم به جلوگیری از ایجاد بخار بر روی شیشه‌های اتومبیل کمک فراوانی به شما می‌کند. تلاش برای دیدن مقابل در هنگام رانندگی، ممکن است بسیار دشوار و سخت باشد و بنابراین با رعایت راهکار‌ها از این وضعیت جلوگیری کنید.

تعویض به موقع سیستم تهویه ماشین

خودداری از ایجاد جیغ و داد در ماشین

جیغ زدن، فریاد کشیدن و ایجاد سر و صدا‌های مختلف در ماشین باعث افزایش میزان رطوبت ایجاد شده در ماشین و در نهایت ایجاد بخار بر روی شیشه خواهد شد.

عواملی مختلفی که باعث ایجاد رطوبت در ماشین خواهد شد، شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- صحبت کردن بیش از اندازه در ماشین

۲- خیس بودن کفی‌ها در ماشین

۳- نگه داشتن فنجان چای یا نسکافه در ماشین

نکاتی که در مواقع بخار کردن شیشه‌های ماشین می‌توانید انجام دهید:

۱- چسبندگی سیب زمینی باعث جذب گرد و خاک و حشرات می‌شود و بعد از مدتی باعث تمیز شدن و تمیز ماندن شیشه شما خواهد شد.

۲- از سیب زمینی مصرف شده می‌توانید دوباره در ساخت کود استفاده کنید.

۳- در صورت ماندن بیش از حد سیب زمینی روی شیشه‌ها، شاید دید شما را کم کند و باعث به وجود آمدن مشکل شود.

۴- برای جلوگیری و رفع بخار از روی شیشه با استفاده از عینک آفتابی و عینک اسکی روش بسیار خوب و موثری می‌باشد.

۵- می‌توانید سیب زمینی را در صبح زود انجام دهید، زیرا آن موقع نتیجه و عملکرد خوبی را دارد.

نقطه شبنم یا همان بخار چه می‌باشد؟

در دمای خاص، رطوبت موجود در هوا تبدیل به قطرات یخ و شبنم خواهند شد. بخار کردن شیشه ماشین به یک فرآیند بستگی دارد که نام آن فرآیند چگالش می‌باشد.

بخار کردن شیشه ماشین

چگالش به وضعیتی گفته می‌شود که در دمای مشخص رطوبت هوا متراکم شده و به شکل شبنم در خواهد آمد و بنابراین بخار و شبنم ایجاد شده بر روی شیشه‌های ماشین و پنجره‌ها چگالش می‌باشد.

روشن کردن سیستم گرم کننده شیشه‌ها

یکی از راه‌های بر طرف شدن بخار ایجاد شده بر روی شیشه‌های ماشین کمک می‌کند، روشن کردن سیستم گرم کننده شیشه‌های آن است. به این ترتیب دمای شیشه‌ها بالا رفته و رطوبت هوا باعث ایحاد شدن بخار بر روی شیشه‌ها نخواهد شد.

می‌توانید با استفاده از دستمال و آب گرم دمای شیشه‌های ماشین خود را افزایش می‌دهد. می‌توانید با ریختن آب گرم در محفظه آب شیشه پاک کن‌ها به بالا نگه داشتن دمای شیشه‌ها کمک خواهد کرد.

بخار ایجاد شده در قسمت بیرونی پنجره اتومبیل

رفع بخار شیشه ماشین هنگامی که در هوای سرد، در حال حرکت بودید، رطوبت موجود در دمای پایین هوا به شیشه‌های اتومبیل بر خورد می‌کند و بر روی آن بخار ایجاد خواهد شد، اما با این حال در صورت آفتابی بودن هوا، احتمال ایجاد بخار روی شیشه بسیار کم می‌باشد.

علت بخار کردن شیشه ماشین چه می‌تواند باشد؟

علت بخار کردن شیشه دمای هوا و رطوبت هوا است. در هوای سرد تمام رطوبت داخل ماشین مانند رطوبت داخل بازدم یا رطوبت موجود روی کفش می‌باشد. در روز‌های گرم بر عکس این قضیه پیش می‌آید و به دلیل خنک بودن شیشه‌های ماشین رطوبت هوا بیرون روی شیشه می‌باشد.

راه حل سریع برای رفع بخار شیشه ماشین چه می‌باشد؟

راه موقت از بین بردن بخار شیشه استفاده از تهویه هوا به همراه کولر می‌باشد. تهویه هوا را روی AC بگذارید تا خیلی سریع بخار از بین برود. این کار به شما کمک می‌کند که خیلی زود و سریع بخار به وجود آمده روی شیشه از بین برود و خیلی کم شیشه‌های ماشین شما بخار کند. شما می‌توانید در هفته ۲ الی ۳ بار این کار را انجام دهید تا شیشه‌های ماشین شما به هیچ وجه بخار نکند.

روش‌هایی که برای از بین بردن بخار روی شیشه‌ها موثر می‌باشد، شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- شیشه‌های ماشین خود را کاملا پاک و تمیز کنید و نگذارید روی شیشه اثری از آب و یا شیشه پاک کن باشد.

۲- سیب زمینی را به چند قسمت تقسیم کنید و به ترتیب روی شیشه ماشین خود بکشید. (جای از شیشه جا نماند.)

۳- بگذارید چند ساعت بماند و بعد از اینکه کامل خشک شد، آن را با دستمال خشک و تمیز پاک کنید و تغییرات را در ماشین خود ببینید.

درست کردن مایع ضد بخار شیشه:

می‌توانید از موادی همچون ۵۰ درصد آب، ۵۰ درصد سرکه، چند قطره مایع ظرف شویی و همچنین چند قطره آب لیمو را داخل اسپری بریزید و آن را خیلی خوب تکان دهید تا تما مواد داخل اسپری حل شود، بعد آن را به شیشه‌های ماشین خود بزنید و آن را با دستمال تمیز پاک کنید. حتما از دستمال تمیز و خشک استفاده کنید.

راه‌های جلوگیری از بخار کردن شیشه ماشین

جلوگیری از بخار شیشه در تابستان و زمستان می‌توانید با انجام مواردی که گفته شده است، مشکلات بخار گرفتگی را بر طرف کنید. در فصل زمستان می‌توانید از سیستم گرمایشی ماشین خود استفاده کنید و در فصل تابستان از سیستم تهویه هوا استفاده کنید تا از بخار کردن ماشین جلو گیری شود.

رفع بخار شیشه ماشین

استفاده از اسپری برای جلو گیری از بخار گرفتگی شیشه‌ها و آینه‌ها از نفوذ اشعه‌های مضر خورشید به داخل اتومبیل جلو گیری می‌کند. می‌توانید این اسپر را خودتان درست کنید، همچنین طرز تهیه این اسپری در بالا گفته شد و حتی می‌توانید آن را از کارواش‌ها و مغازه تجهیزات ماشین فروشی خریداری کنید؛ که این اسپری نیز راه حل خوبی می‌باشد.

اسپری برای جلو گیری از بخار گرفتگی شیشه

رفع بخار شیشه ماشین در فصل زمستان

در فصل زمستان علت بخار گرفتگی شیشه در ماشین بخاطر دما داخل و بیرون ماشین می‌باشد. می‌توانید برای بر طرف کردن این کار از روش‌های زیر استفاده کنید:

۱- اگر بر طرف کردن بخار شیشه ماشین جلو اتومبیل برای شما مهم باشد، روشن کردن دریچه‌های خنک کننده زیر شیشه جلو ماشین می‌تواند به شما کمک کند.

۲- با استفاده از دکمه تعبیه شده در اتومبیل منشا هوای داخل اتومبیل خود را تغییر دهید، اگر هوای بیرون از اتومبیل سردتر از هوای درون آن است، تنظیمات را طوری قرار دهید که هوا بتواند از بیرون وارد شود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=313801

ثبت نظر

-