انفجار شهاب‌سنگ در آسمان نیویورک

  • کد خبر : 313212
  • 18 آذر 1399 - 15:54
انفجار شهاب‌سنگ در آسمان نیویورک

 

نیوز: به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین ازایران آنلاین، اخترشناسان می‌گویند کره زمین و این شهاب‌سنگ هر دو در مداری جداگانه طی هزاران سال توسط جاذبه خورشید به سمت هم کشیده می‌شدند.

انفجار شهاب‌سنگ در آسمان نیویورک
رابرت لونسفورد، مقام مسئول در انجمن شهاب‌سنگ‌های آمریکا می‌گوید:

«احتمالا این شهاب سنگ بیشمار بار از کنار زمین عبور کرده است تا اینکه سرانجام در سال ۲۰۲۰ وارد جو زمین شده. باید گفت شانس برخورد شهاب‌سنگی این چنین با زمین بسیار ناچیز است، اما اگر چندین میلیون بار این کار را انجام دهید بالاخره اتفاق می‌افتد.»

ورود شهاب سنگی بزرگ و درخشان به آسمان منطقه‌ای پرجمعیت همچون نیویورک اتفاقی نادر به شمار می‌رود. سالانه هزاران شهاب‌سنگ به زمین برخورد می‌کنند اما بیشتر آن‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرند چرا که بسیار کوچک هستند و همینطور در اقیانوس‌ها یا سرزمین‌های خالی از سکنه سقوط می‌کنند.
زو لرنر پونتریو، مدیر مرکز تجهیزات تصویربرداری فضاپیماها در دانشگاه کورنل. می‌گوید: « اگر شما در حیاط خانه‌تان یک مربع به مساحت ۱ کیلومتر مربع بکشید. هر ۵۰ هزار سال فقط یک شهاب‌سنگ ممکن است. به آن برخورد کند.»
هرچند این شهاب‌سنگ به هنگام ورود به جو ۹۰ هزار کیلومتر بر ساعت سرعت داشت. با این حال شهاب سنگی تقریبا کند. به شمار می‌رفت. سرعت شهاب‌سنگ‌هایی از این نوع می‌تواند. تا ۲۴۰ هزار کیلومتر در ساعت برسد.
بنابر گزارش‌ها شهاب سنگ چنان درخشان بوده است. که توسط یک ماهواره ناسا، ویژه ثبت رعد و برق‌ها، رصد شده است.
به دلیل هوای ابری نیویورک بیشتر مردم در شهر قادر به مشاهده شهاب‌سنگ نشدند. اما در غرب نیویورک و در مناطقی نزدیک ویرجینیا و انتاریو صدای سهمگینی همچون. سقوط یک درخت یا تیراندازی شنیده شده است.
مسیر تخمینی سازمان ناسا نشان داده بود. که شهاب‌سنگ در ظهر به وقت محلی به حالت برافروخته. در حالی که دمای سطح آن به ۲۷۰۰ درجه می‌رسید. به بالای دریاچه انتاریو رسیده است.
دانشمندان می‌گویند تکه‌های این شهاب‌سنگ احتمالا در امتدادی به طول ۵۰ کیلومتر بر روی زمین پخش شده‌اند.

 

همچنین بخوانید:

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=313212

ثبت نظر

-