تیم اقتصادی چپ در کاخ سفید | شورای مشاوران اقتصادی بایدن چه کسانی هستند؟

  • کد خبر : 300820
  • 11 آذر 1399 - 10:09
تیم اقتصادی چپ در کاخ سفید | شورای مشاوران اقتصادی بایدن چه کسانی هستند؟

همچنین دفتر بایدن یکشنبه تایید کرد که او گزارش‌های محرمانه‌ای که گام حیاتی به سمت در اختیار گرفتن کنترل امنیت ملی است، دریافت خواهد کرد. در شرایطی که جو بایدن برای انتقال به کاخ سفید آماده می‌شود، دونالد ترامپ جمهوری‌خواه وعده داده است تا به مبارزه حقوقی خود برای تغییر دادن نتایج انتخابات سوم نوامبر ادامه دهد.او در گفت‌وگویی با فاکس نیوز اشاره کرده که ۲۰ ژانویه از کاخ سفید می‌رود. در عین حال از روز دوشنبه بایدن دریافت گزارش روزانه محرمانه ریاست‌جمهوری را آغاز کرده است. در شرایطی ترامپ تن به این کار داده است که تا چند هفته اجازه چنین کاری را نداده بود و به گفته کارشناسان خطر امنیتی ایالات‌متحده را تهدید می‌کرد. این گزارش‌ها موسوم به پی‌دی‌بی اولین گام به سمت انتقال مسوولیت برای حساس‌ترین گزارش‌های اطلاعاتی به یک دولت جدید است.

یک منبع مطلع هم گفت، همچنین از بایدن انتظار می‌رود تا روز دوشنبه به وقت آمریکا و سه‌شنبه به وقت تهران، اعضای ارشد تیم اقتصادی خودش را معرفی کند. این تیم شامل چند مقامی است که بایدن در دورانی که معاون باراک اوباما بود، با آنها کار کرده است. این منبع مطلع گفت، نیرا تاندن، رئیس اندیشکده «پیشرفت آمریکایی» به‌عنوان مدیر دفتر مدیریت و بودجه معرفی می‌شود و سیسیلیا رز، یک اقتصاددان در دانشگاه پرینستون به‌عنوان رئیس شورای مشاوران اقتصادی تعیین می‌شود. گزینه‌های مذکور در ابتدا از سوی وال استریت ژورنال گزارش شدند. نیویورک تایمز هم یکشنبه گزارش داد که برایان دیز که در دوران بحران مالی سال ۲۰۰۹ به اوباما کمک کرد، برای رهبری شورای اقتصاد ملی انتخاب شده است.

پیش‌تر نیز جنت یلن، به‌عنوان وزیر خزانه‌داری انتخاب شده بود. جنت یلن قبلا در سمت رئیس فدرال رزرو در دولت باراک اوباما فعالیت می‌کرد. به نظر می‌رسد که تیم اقتصادی بایدن بیشتر از زنان تشکیل شده باشد؛ از جمله اینکه قرار است نخستین زن هندی-آمریکایی در شورای مشاوران اقتصادی ایالات‌متحده به کار گرفته شود. در این شورا سیسیلیا رز به‌عنوان رئیس شورای مشاوران اقتصادی ایفای نقش خواهد کرد.

این مشاغل نیاز به تایید سنا دارند اما بایدن نشان داد که به وعده خود برای تقسیم عادلانه پست‌ها بر حسب جنسیت و تنوع نژادی عمل کرده است. اما نکته مهم این است که سکان اقتصادی ایالات‌متحده در دست متفکران پیشرو قرار دارد که عمده تمرکز خود را روی قدرت نیروی کار و کارگران بنا کرده‌اند.

همچنین دو مشاور ارشد بایدن در دوران کارزار انتخاباتی، یعنی جرد برنستاین و هیتر بوشی قرار است در شورای مشاوران اقتصادی بایدن مشغول به کار شوند. این افراد در تعیین راهبردهای اقتصادی بایدن در دوران کارزار انتخاباتی نقشی مهم ایفا کردند. بوشی و برنستاین هر دو از متفکران پیشرو هستند و در دانشکده‌های اقتصادی با محوریت مسائل کارگران رشد و نمو کرده‌اند. آنها بر این باورند عدم توجه به کارگران و نابرابری اقتصادی یک تهدید بزرگ برای این کشور و اقتصاد آن است. به همین دلیل به باور آنها حمایت از قدرت کارگر حرف اول را باید بزند.

از بسیاری جهات تیم بایدن با تعهد به کار اقتصادی پر حرارت، متعهد شده است که دستمزد کارگران را همزمان با کاهش نرخ بیکاری و رشد قوی اقتصادی مورد توجه قرار دهند.

به نظر می‌رسد بازگرداندن یقه آبی‌ها از دامن ترامپ به دامن دموکرات‌ها وظیفه تیم اقتصادی بایدن است. در تیم اقتصادی بایدن این سیگنال نیز فرستاده شده است که آنها قرار است از دولت‌های محلی و کسب و کارهای کوچک برای احیای اقتصادی حمایت کنند. اقتصاد آمریکا به‌دلیل حاکمیت کرونا در آن کشور دچار رکود اقتصادی شده است.

جسیون فورمن، یک اقتصاددان در مدرسه کندیِ دانشگاه هاروارد، به نیویورک‌تایمز گفت: «انتصابات جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب نشان می‌دهد که وی به تعهد خود به کارگران پایبند و افزایش دستمزد را چهار برابر کرده است.» او تصریح کرد: «بایدن چهارنفر از بهترین افراد اقتصاددانان بازار کار را در راس وزارت خزانه‌داری و شورای مشاوران اقتصادی منصوب کرده است.» افزون بر این بایدن قصد دارد از ادی‌واله آدی‌یمو، مشاور اقتصاد بین‌الملل دوران باراک اوباما، به‌عنوان معاون وزیر خزانه‌داری استفاده کند. انتظار می‌رود همان‌گونه که وال استریت ژورنال گزارش داد نام‌های بیشتری در این هفته فاش شود.

تیم رنگین پوست بایدن

پولیتیکو در گزارشی درخصوص انتصابات اخیر دولت بایدن نوشت: بایدن پس از اینکه متهم شد که از افراد با تنوع کمتری در دوره اول فعالیت‌های خود استفاده کرده است، حالا در پاسخ به این انتقادها سه نفر از افراد با رنگ‌های مختلف را در تیم اقتصادی خود به کار گرفته است. بنابه گفته مطلعان تیم انتقالی ادی‌واله اصالتا نیجریه‌ای است و سیسیلیا رز نیز اصالتا آفریقایی-آمریکایی است. نیرا تاندن نیز که از حمایت پیشروهای حزب دموکرات برخوردار است، نیز هندی است. البته در تیم بایدن سفیدپوست‌هایی مانند بوشی و برنستاین نیز حضور خواهند داشت.  تیم اقتصادی بایدن از تنوع نژادی بالایی برخوردار است که به نظر می‌رسد برای جلب توجه پیشروها این انتصابات صورت گرفته است.  جیم کلیبورن، عضو مجلس نمایندگان هفته گذشته در جمع خبرنگاران گفت: هفته گذشته وی به‌دلیل قلت افراد سیاه‌پوست در تیم بایدن بسیار ناخرسند بود اما الان با شنیدن این نام‌ها بسیار خوشحال است.

او که در دور مقدماتی انتخابات دموکرات‌ها در کارولینای جنوبی کمک شایانی به بایدن کرده بود، گفت که انتظار این می‌رودتا بایدن دست به انتخاب افراد با پیشینه‌های نژادی متفاوت بیشتری بزند.

تیم بایدن که با محوریت توجه به طبقه کارگر تشکیل شده است، در حالی سکان هدایت کشور را به دست خواهند گرفت که ۲۰ میلیون نفر از مزایای حقوق بیکاری استفاده می‌کنند و نرخ بیکاری نیز نزدیک به ۷ درصد است.  این آمار و ارقام در حالی که برای اقتصاد آمریکا بسیار نگران‌کننده است، اما آخر داستان را روایت نمی‌کند و ممکن است اوضاع بدتر از این شود. اگر کنگره برای ماه آینده کمک‌های اضافی را برای کسب و کارها تصویب نکند، باید انتظار داشت که ۱۲ میلیون نفر دیگر نیز به این فهرست اضافه شود. افزون بر این ۸۷ میلیون نفر از کانیوزن بخش خصوصی و دولتی ممکن است دسترسی به مرخصی استعلاجی و پزشکی با حقوق را از دست بدهند.  در این شرایط ترکیبی از کمک‌های فدرالی کمتر، محدودیت‌های بیشتر ناشی از قرنطینه کردن و افزایش شدید ویروس کرونا و مرگ و میرها، تاثیر مهمی بر کل اقتصاد ایالات‌متحده خواهد گذاشت و به‌طور بالقوه می‌تواند بهبود اقتصادی را که از چندی پیش آرام آرام آغاز شده بود آهسته یا اینکه معکوس کند.  انتظار می‌رود تیم اقتصادی بایدن که مطلوب پیشروها است، توجه بیشتری به دریافت کمک‌های اقتصادی نشان دهد. البته اگر در انتخابات ژانویه مشخص شود که سنا در دست جمهوری‌خواهان باقی خواهد ماند، بایدن برای پیشبرد برنامه‌های خود با چالش بیشتری مواجه خواهد شد.

تیم زنانه رسانه‌ای بایدن

همزمان با گمانه‌زنی‌ها درباره افراد تیم اقتصادی بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا دستیاران ارشد کمپین خودش را برای مناصب ارشد در تیم مطبوعاتی کاخ سفید برگزیده است. برای اولین بار در تاریخ آمریکا، کل کانیوزن ارشد ارتباطی را زنان تشکیل می‌دهند. به گزارش رویترز، جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا یکشنبه در اقدامی بی‌سابقه در تاریخ این کشور، کانیوزن ارشد مطبوعاتی کاخ سفید را که همگی خانم‌ هستند، معرفی کرده و به دستیاران ارشد کمپینش و کهنه‌کاران دولت اوباما برای رهبری تیم ارتباطی دولت آتی متکی است.  بایدن در بیانیه‌ای گفت: «مفتخرم که اولین تیم ارتباطاتی ارشد کاخ سفید متشکل از زنان را اعلام کنم. این نیروهای باتجربه و واجد شرایط، دیدگاه‌های متنوع نسبت به کارشان و تعهد مشترک برای بازسازی بهتر این کشور دارند.» تیم انتقالی بایدن اعلام کرد، زنان با تنوع نژادی، باتجربه و بااستعداد، برای این نقش‌ها انتخاب شدند که تعهد رئیس‌جمهوری آتی به تشکیل دولتی را نشان می‌دهد که شبیه به ایالات‌متحده باشد و از روز اول بتواند برای خانواده‌های شاغل مثمرثمر باشد. برای اولین بار، نقش‌های ارتباطی ارشد در کاخ سفید کلا به زنان می‌رسد. چهار تن از این هفت فرد منصوب نیز زنان رنگین‌پوست هستند. جنیفر ساکی که سابقا مدیر ارتباطات کاخ سفید در دوران باراک اوباما بود، به‌عنوان سخنگوی دولت بایدن انتخاب شده است. ساکی که از مدت‌ها پیش سخنگوی دموکرات‌ها بوده است، در پیامی توییتری نوشت: «این تیمی از بهترین، بااستعدادترین و آزموده‌ترین نیروهاست که همگی زن هستند و این متنوع‌ترین تیم در تاریخ ماست و همچنین شش تن از مادرانی با فرزندانی کوچک هستند.» کیت بدینگفیلد، سخنگوی کمپین بایدن و معاونش کامالا هریس، به‌عنوان مدیر ارتباطات کاخ سفید خدمت خواهد کرد. او در زمانی که بایدن معاون رئیس‌جمهوری آمریکا بود، مدیر ارتباطات بایدن بود. سیمون سندرز از مشاوران ارشد کمپین بایدن به‌عنوان سخنگوی ارشد کامالا هریس خدمت می‌کند. الیزابت الکساندر، سخنگوی بایدن در زمان حضور در دولت اوباما، به‌عنوان مدیر ارتباطاتی جیل بایدن، بانوی اول آتی منصوب می‌شود. دیگر منصوبان شامل کارین ژان-پی‌یر و اشلی اتین از مشاوران ارشد کمپین بایدن هستند.

 

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=300820

ثبت نظر

-