یک خمیردندان خوب چه مشخصاتی دارد؟

  • کد خبر : 29324
  • 27 تیر 1400 - 10:20
یک خمیردندان خوب چه مشخصاتی دارد؟

نیوز:  خمیر دندان جزء جدایی‌ ناپذیری از برنامه رعایت بهداشت دهان و دندان است که به صورت خمیر، ژل یا پودر وجود دارد. انتخاب یک خمیردندان خوب می تواند نقش مهمی در سلامت دهان و دندان شما و خانواده تان ایفا کند. از سوی دیگر، تنوع خمیردندان های موجود در بازار می توان موجب گیج شدن مصرف کنندگان برای انتخاب درست شود.

برخی مطالعات و پژوهش های بین المللی حاکی از این حقیقت است که ۹۰ درصد از مردم در سراسر جهان در مقطعی از عمر خود به نوعی با مشکلات بهداشت دهان و دندان درگیر هستند.

از سوی دیگر باید در نظر داشت که متأسفانه، افراد معمولاً سلامت دهان و دندان خود را نادیده گرفته و حتی افراد تحصیل کرده و آگاه ترین افراد هم در مقایسه با سایر امراض و بیماری ها، به میزان کمتری به بهداشت دهان و دندان خود توجه می کنند.

روز جهانی بهداشت دهان و دندان

بنابراین، به منظور گسترش آگاهی در مورد اهمیت حفظ سلامت دهان، روز جهانی بهداشت دهان و دندان در روز ۲۰ مارس (اول فروردین) هرسال برگزار می شود. یکی از موضوعات بسیار مهم برای حفظ سلامت دهان و دندان، استفاده از خمیردندان و سایر محصولات مشابه است.

دندان ها می توانند بستر رسوبات مختلفی باشند. این رسوبات به صورت پوسته پوسته و لایه های مختلف روی دندان لکه ایجاد کرده و ممکن است باعث تغییر رنگ شود. خمیردندان های کنترل رسوبات، حاوی پیرو فسفات سدیم هستند که به شما در جلوگیری از شکل گیری تارتار روی دندان های شما کمک می کند. آن ها همچنین با هگزامتافسفات سدیم همراه هستند که به جلوگیری از ایجاد رسوب و لکه های بالای لثه کمک می کند.

در این میان، خبر خوب این است که بسیاری از موارد بهداشت دهان و دندان به راحتی قابل دسترسی بوده و با مراقبت مناسب می توان از بروز مشکلات این حوزه جلوگیری کرد. حفظ بهداشت دندان گوشه ای از سلامت دهان و دندان است و خمیردندان ها نقش مهمی در نگه داشتن لثه و سفید و سالم نگه داشتن دندان ها دارند. در این یادداشت به بررسی برخی عوامل مهم و تأثیرگذار در انتخاب یک خمیردندان مناسب می پردازیم:

 

گام نخست، انتخاب خمیردندان مناسب

امروزه دیگر دورانی که برای خرید هر چیزی انتخاب محدودی داشتید، به سررسیده است. خمیردندان ها هم از این موضوع مستثنا نیستند و شما می توانید در فروشگاه های مختلف، گزینه های متنوع و متفاوتی را برای خرید خمیردندان، پیش رو داشته باشید. متأسفانه این حجم بسیار زیاد انتخاب، می تواند موجب گیج شدن شما شود و درنهایت انتخاب مناسبی برای حفظ سلامت دهان و دندان خود نداشته باشید.

>>>بیشتر بخوانید:

اشتباهات رایج در مسواک زدن/این نکات را رعایت کنید!

به خاطر داشته باشید که خمیردندان خوب، ویژگی های متفاوتی دارد؛ بنابراین، قبل از انتخاب خمیردندان مناسب برای خود یا اعضای خانواده تان، باید به چند سؤال پاسخ دهید.

آیا این محصول به کاهش حساسیت دندانی کمک می کند؟

آیا ازنظر طعم خوب است؟

آیا شما واقعاً به خمیردندان سفیدکننده احتیاج دارید؟

موارد آزمایشی را امتحان کنید

قبل از خریدن تعداد زیادی خمیردندان، از انواع آزمایشی و رایگان یا نمونه های کوچک عرضه شده برای فروش استفاده کرده و نتیجه را بسنجید.

خمیردندان ضد میکروبی

خمیردندان ها آنتی باکتریال یا ضد میکروبی جزو خمیردندان خوب هستند، حاوی ماده ای ضد باکتریایی به نام فلوراید استنوز (stannous fluoride) است. این خمیردندان ها معمولاً نه تنها دارای مزایای ضدپوسیدگی دندان ها هستند، بلکه برای افرادی که از مشکلات حساسیت دندانی نیز رنج می برند بسیار مناسب است.

خمیردندان ضد رسوب (Tartar-Control Toothpaste )

دندان ها می توانند بستر رسوبات مختلفی باشند. این رسوبات به صورت پوسته پوسته و لایه های مختلف روی دندان لکه ایجاد کرده و ممکن است باعث تغییر رنگ شود. خمیردندان های کنترل رسوبات، حاوی پیرو فسفات سدیم (sodium pyrophosphate) هستند که به شما در جلوگیری از شکل گیری تارتار روی دندان های شما کمک می کند.

آن ها همچنین با هگزامتافسفات سدیم (sodium hexametaphosphate) همراه هستند که به جلوگیری از ایجاد رسوب و لکه های بالای لثه کمک می کند. به خاطر داشته باشید که اگر دندان های شما از قبل دارای رسوبات و لکه های ناشی از آن هستند، استفاده از این خمیردندان ها هیچ تأثیری نداشته و این خمیردندان ها تنها جنبه پیشگیری دارند. اگر دارای رسوبات دندانی هستید، توصیه می شود در ابتدا به کمک دندان پزشک، از شر آن ها خلاص شده و سپس از این خمیردندان ها استفاده کنید.

خمیردندان های سفیدکننده

همه ما دوست داریم دندان های سفید و مرتبی داشته باشیم و به همین دلیل بسیاری از افراد به طور آگاهانه از خمیردندان های سفیدکننده تمایل دارند. خمیردندان های سفیدکننده معمولاً حاوی مواد شیمیایی یا ساینده ای هستند که به از بین بردن یا جلوگیری از تشکیل لکه ها کمک می کند. بااین حال، استفاده از آن ها به مدت طولانی ممکن است مینای دندان شمارا از بین ببرد؛ بنابراین قبل از مسواک زدن با این خمیردندان ها، با پزشک خود مشورت کنید.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=29324

برچسب ها