امضای بیانیه «آتش‌بس کامل در قره‌باغ» و اعتراض ارمنی‌ها

  • کد خبر : 265098
  • 20 آبان 1399 - 18:03
امضای بیانیه «آتش‌بس کامل در قره‌باغ» و اعتراض ارمنی‌ها

 

 

 

امضای بیانیه «آتش‌بس کامل در قره‌باغ» و اعتراض ارمنی‌ها

 

نیوز : کاخ کرملین اعلام کرد الهام علی اف، نیکول پاشینیان و ولادیمیرپوتین بیانیه‌ای را مبنی بر اعلام آتش‌بس کامل و رفع تمام خصومت‌ها در منطقه درگیری قره‌باغ از ابتدای بامداد ۱۰ نوامبر (امروز سه‌شنبه) امضا کردند.

• کاخ کرملین

به گزارش نیوز، کاخ کرملین اعلام کرد «الهام علی اف» رئیس‌جمهوری جمهوری آذربایجان، «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر جمهوری ارمنستان و «ولادیمیرپوتین» رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه بیانیه‌ای را مبنی بر اعلام آتش‌بس کامل و رفع تمام خصومت‌ها در منطقه درگیری قره‌باغ از ابتدای بامداد ۱۰ نوامبر (امروز سه‌شنبه) به وقت مسکو امضا کردند.

رییس جمهور روسیه وارد تهران شد :: خبرگزاری خانه ملت

• توافقنامه امضا شده

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری فدراسیون روسیه بامداد سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت: براساس توافقنامه امضا شده بین سه طرف، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در مواضع خود متوقف و نیروی حافظ صلح فدراسیون روسیه در امتداد خط تماس در قره‌باغ و جمهوری ارمنستان مستقر می‌شود.

همچنین آوارگان و پناهندگان به خاک قره‌باغ و مناطق مجاور تحت کنترل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برمی‌گردند و تبادل اسرای جنگی، سایر افراد بازداشت شده و اجساد کشته شدگان انجام می‌شود.

در همین راستا کنترل ارتباطات حمل و نقل، با کمک مقامات سرویس مرزبانی روسیه انجام می‌شود.

پوتین گفت: ما تصور می‌کنیم که توافقات صورت گرفته شرایط لازم را برای حل و فصل طولانی مدت و تمام عیار بحران در اطراف قره‌باغ به صورت عادلانه و به نفع ملت‌های ارمنستان و آذربایجان ایجاد خواهد کرد.

وزارت دفاع روسیه هم اعلام کرد روسیه با هواپیمای حمل و نقل نظامی حافظ صلح، ۴۷۰ قطعه تجهیزات نظامی را به قره‌باغ کوهستانی اعزام خواهد کرد.

این وزارتخانه گفت: برای کنترل آتش‌بس و درگیری‌ها در منطقه درگیری قره‌باغ، یک گروه صلحبان فدراسیون روسیه شامل هزار و ۹۶۰ سرباز، ۹۰ زره پوش، ۳۸۰ واحد خودرو و تجهیزات ویژه مستقر می‌شود.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان هم در صفحه فیس‌بوک خود نوشت با رئیس‌جمهور روسیه ولادیمیر پوتین و رهبر جمهوری آذربایجان الهام علی‌اف بیانیه‌ای را برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ کوهستانی امضا کردیم.

وی گفت: من بیانیه‌ای را با روسای جمهور روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ قره‌باغ امضا کردم. من این تصمیم را در نتیجه تجزیه و تحلیل عمیق گرفتم. او گفت که “او تصمیمی بسیار بسیار دشوار گرفت”.

آیا پوتین در سال 2024 بار دیگر رئیس جمهوری روسیه خواهد شد؟- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnim

• بیانیه پوتین به شرح زیر است:

۱- تمامی عملیات‌های نظامی متوقف می‌شود.

۲- سرزمین‌های تصرف شده در مناطق آغدم و گزاخ تا ۲۰ نوامبر سال ۲۰۲۰ به آذربایجان بازگردانده می‌شوند.

۳- نیروهای حافظ صلح روسی در امتداد خط تماس در قره‌باغ و در امتداد دالان لاچین مستقر می‌شوند.

۴-مدت اقامت نیروهای حافظ صلح روسی در امتداد خط تماس  ۵ سال است.

۵- یک مرکز صلح برای نظارت بر آتش بس ایجاد خواهد شد.

۶-ارمنستان اتصال قره‌باغ با ارمنستان را تضمین می‌کند و همزمان کلبجر را تا ۱۵ نوامبر و لاچین را تا اول دسامبر بازگرداند.

۷- آوارگان و پناهندگان به قره‌باغ و مناطق مجاور بازگردانده خواهند شد.

۸- تبادل اسرای جنگی و اجساد انجام خواهد شد.

۹- یک راهرو جدید از نخجوان به آذربایجان تحت کنترل روسیه افتتاح می‌شود.

اما در واکنش به امضای این بیانیه، شماری از ساکنان ایروان بامداد روز سه‌شنبه به نشانه اعتراض به برقراری آتش‌بس در منطقه قره‌باغ، از زنجیر ماموران پلیس عبور کرده و وارد ساختمان دولت ارمنستان شدند.

پس از اینکه «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان از دستیبابی به توافق برای آتش‌بس در قره‌باغ خبر داد، صدها نفر در میدان جمهوری (میدان اصلی ایروان) که ساختمان دولت در آن قرار دارد، اجتماع کردند.

ماموران پلیس از زور در مورد معترضان استفاده نکرده و سعی کردند آن‌ها را آرام کنند. آنها همچنین خواستار استعفای پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان شدند.

• رئیس‌جمهوری ارمنستان: از توافق قره‌باغ اطلاعی نداشتم

آرمن سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان اما امروز اظهار داشت که از رسانه‌ها در مورد توافق آتش‌بس کامل در قره‌باغ اطلاع پیدا کرده و در هیچ بحثی در این مورد شرکت نکرده است.

با اخبار نیوز همراه باشید…

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=265098