بورس به نقطه عطف رسید/۴ اتفاق مهم بورس امروز

  • کد خبر : 217627
  • 06 اکتبر 2020 - 21:04
بورس به نقطه عطف رسید/۴ اتفاق مهم بورس امروز

 

[ad_1]

 

نیوز: در شروع معاملات بازار بورس، هر چند نمادهای فرابورس بسته بودند ولی بعد از هفته‌ها این اولین بار بود که ارزش صف‌های خرید از صف‌های فروش بیشتر می‌شد. این اتفاق با ورود پول حقیقی همراه بود و چشم‌انداز مثبتی را برای معاملات امروز تصویر می‌کرد.

در معاملات امروز سهامی که حامیان حقوقی بزرگی داشتند و بازارگردانی شدند اولین گروه‌هایی بودند که با رشد ارزش همراه بودند. از جمله نمادهایی که در پیش گشایش صف خرید بزرگی داشتند خودرو (ایران خودرو) بود که در روزهای اخیر اخبار مربوط به بازارگردانی آن منتشر شده بود. سیمانی‌ها هم بیشترین صف خرید را در پیش گشایش داشتند که خبر بازارگردانی آن‌ها به تازگی منتشر شده بود. روز گذشته رئیس انجمن صنفی سیمان در مصاحبه‌ای گفته بود برای کل صنعت سیمان بازارگردان تعیین خواهد شد. این مسئله نشان می‌دهد که معامله‌گران به نقدشوندگی اهمیت زیادی می‌دهند. در معاملات امروز نمادهای سیتا (سرمایه‌گذاری سیمان تامین)، خودرو (ایران خودرو) و سفارس (سیمان فارس) بیشترین صف خرید را داشتند.

بورس به نقطه عطف رسید/۴ اتفاق مهم بورس امروز

بازگشت به کانال ۱٫۵ میلیونی

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس تهران که در نیم ساعات ابتدایی معاملات، صعود فزاینده‌ای داشت در پایان معاملات با رشد ۲۴ هزار واحدی در رقم یک میلیون و ۵۱۴ هزار واحد ایستاد که نسبت به روز گذشته ۱٫۶۵ درصد افزایش داشته است. شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۵ هزار واحدی به رقم ۴۰۲ هزار و ۱۲۰ واحد رسید که نسبت به دیروز ۱٫۳۵ درصد افزایش یافته است. رشد امروز شاخص کل هم‌وزن بیشترین نرخ رشد از ۲۵ شهریور تاکنون بود.

 فارس، وبملت، بورس، وغدیر و خودرو از نمادهای سبزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص داشتند.

 بورس تهران ۶۹ درصد سبز شد

در معاملات امروز بازار بورس تهران، ۲۳۶ نماد افزایش قیمت داشتند که ۶۹ درصد شرکت‌های این بازار را تشکیل می‌دهند. همچنین ۱۰۰ نماد که معادل ۲۹ درصد این بازار هستند با افت قیمت مواجه بودند.

غلبه صف‌های خرید

ارزش صف‌های خرید بازار امروز ۲ هزار و ۸۰ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته ۴۳ درصد افزایش داشت. ارزش صف‌های فروش بازار نیز هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته ۵۵ درصد کاهش داشته است. یکی از رکوردهای بازار امروز پیشی گرفتن ارزش صف‌های خرید از ارزش صف‌های فروش بود.

ورود پول حقیقی در بورس

در معاملات روز سه‌شنبه ۵۴۰ میلیارد تومان پول حقیقی به بازار وارد شد. نمادهای چکاپا (گروه صنایع کاغذ پارس)، وتجارت (بانک تجارت) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کردند.

وتجارت و پترول؛ بزرگان روز سه‌شنبه

بیشترین حجم معاملات بازار برای سومین روز پیاپی به نماد وتجارت (بانک تجارت) اختصاص داشت، در معاملات بازار امروز تعداد ۸۵۵ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۸۶۴ سهم این شرکت معامله شد. پس از وتجارت، وبصادر (بانک صادرات)، پترول (گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان)، فولاد (فولاد مبارکه) و وبملت (بانک ملت) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بیشترین ارزش معاملات بازار نیز به نماد پترول (گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان) تعلق داشت که رقمی معادل ۴۳۸ میلیارد تومان بود. پس از پترول، فولاد (فولاد مبارکه)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، وبصادر (بانک صادرات)  و فملی (ملی صنایع مس ایران) به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

کورسوی امید در بورس

در معاملات سه‌شنبه شاخص کل به کانال ۱٫۵ میلیونی برگشت و مهم‌تر از آن شاخص هم‌وزن ۱٫۳۵ درصد رشد کرد که بیشترین نرخ رشد در ۱۷ روز کاری گذشته است. بازار امروز دو رکورد مهم دیگر هم داشت، پس از ۳۸ روز ارزش صف‌های خرید از صف‌های فروش بیشتر شد و خالص پول حقیقی وارد شده به بازار مثبت شد. پیش از این در روز شنبه هفته جاری نیز خالص پول حقیقی ورودی بازار مثبت شده بود که این اتفاق پس از ۱۰ روز کاری رخ داده بود. مجموع این ۴ اتفاق مهم معامله‌گران را به تغییر روند بازار بورس امیدوار کرده است.

آمار معاملات 15 مهر

 

خبر مرتبط:
[ad_2]

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=217627