بهترین روش پخت قارچ برای حفظ خاصیت غذایی آن

  • کد خبر : 211650
  • 25 مرداد 1400 - 11:15
بهترین روش پخت قارچ برای حفظ خاصیت غذایی آن

به گزارش نیوز:  قارچ ها یک نوع از سبزیجات های هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند و فواید زیادی برای سلامتی دارند.طعم بی نظیر و خوشمزه ای دارند.قارچ های خوراکی منبع خوبی از فیبر و اسیدهای چرب اشباع نشده هستند که باید برای حفظ خواص آن از بهترین روش پخت استفاده کنیم. با نیوز همراه باشید تا در ادامه این بخش با بهترین روش های پخت قارچ آشنا شوید.

قارچ سوخاری/ قارچ کبابی

متخصصان تغذیه و سلامت به این نتیجه رسیده‌اند که کباب یا مایکروویو کردن قارچ باعث حفظ بسیاری از مواد آنتی‌اکسیدان آن می‌شود، اما آب پز یا سرخ کردن قارچ این مواد آنتی‌اکسیدان را کاهش می‌دهد.

آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که سلول‌ها را در مقابل مواد شیمیایی مضر محافظت می‌کنند و مانع از بیماری‌هایی مثل سرطان و بیماری‌های قلبی می‌شوند.

چه موادی در قارچ وجود دارد؟

قارچ حاوی پروتئین (و اسید‌های آمینه ضروری)، فیبر و ویتامین‌های زیادی مثل ب، ث، د و‌ای است و چربی و کالری اندکی دارد.

در این مطالعه که در نشریه علوم غذا و تغذیه منتشر شده متخصصان خاصیت غذایی چهار نوع قارچ را قبل و بعد از پخت با هم مقایسه کرده‌اند.

بهترین روش پخت قارچ

بهترین راه برای این که ویتامین و خاصیت غذایی سبزیجات حفظ شود، این است که زمان پخت کوتاه باشد. اگر سبزیجات را آب‌پز می‌کنید از حداقل آب ممکن استفاده کنید.

سرخ کردن قارچ باعث می‌شود آنتی‌اکسیدان، پروتئین و کربوهیدرات آن در روغن از بین برود و ارزش غذایی آن کم شود هر چند که قارچ خوشمزه‌تر می‌شود.

طرز آب پز كردن قارچ

آب‌پز کردن هم مقدار زیادی از آنتی اکسیدان و پروتئین قارچ را از بین می‌برد. متخصصان فکر می‌کنند علت این است که این مواد وارد آبی می‌شوند که قارچ در آن پخته شده است.

البته متخصصان اسپانیایی متوجه شدند آب‌پز کردن قارچ باعث افزایش گلوکان می‌شود. ماده‌ای که در قارچ‌ها یافت می‌شود و ممکن است در پیشگیری از بیماری‌های قلبی موثر باشد.

بهترین روش پخت قارچ

>>>بیشتر بخوانید:

سیاه شدن قارچ و راه های برای جلوگیری از آن

یک قانون طلایی

بهترین راه برای این که ویتامین و خاصیت غذایی سبزیجات حفظ شود، این است که زمان پخت کوتاه باشد. اگر سبزیجات را آب‌پز می‌کنید از حداقل آب ممکن استفاده کنید.

به همین دلیل است که متخصصان مایکروویو را روشی خوبی برای پخت قارچ دیده‌اند، چون مواد مغذی خود را در آب و روغن از دست نمی‌دهد.

طرز تهیه قارچ سوخاری(قارچ کبابی)

با اینکه پخت سبزیجات با روغن باعث می‌شود خاصیت آن کم شود، اما کباب کردن قارچ با اندکی روغن باعث افزایش آنتی اکسیدان‌ها می‌شود. اگر از روغن زیتون برای این کار استفاده کنید اسید‌های چرب آن بیشتر خواهد شد بدون اینکه کالری آن بیشتر شود.

بهترین روش پخت قارچ

آنتی‌اکسیدان

تحقیقاتی که در ۱۰ سال اخیر انجام شده نشان می‌دهند غذا‌های سرشار از آنتی اکسیدان برای سلامتی مفیدند. آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی عبارتند از ویتامین ث، ویتامین ای، سلنیوم و بتا کاروتن.

این مواد در بسیاری از سبزیجات، میوه‌ها، مغزدانه‌ها و غلات سبوس‌دار (یا محصولات آن مثل نان سبوس‌دار) یافت می‌شوند.

آنتی‌اکسیدان‌ها از بیماری‌های قلبی و سرطان پیشگیری می‌کنند، اما حلال تمام مشکلات نیستند. تغذیه متعادل و به اندازه از تمام پنج گروه غذایی در کنار ورزش، پرهیز از سیگار و افراط نکردن در مصرف الکل نیز باید همیشه مدنظر باشد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=211650

ثبت نظر

-