تحولات بازار کالاهای اساسی در آستانه ماه محرم

  • کد خبر : 156562
  • 31 مرداد 1399 - 9:45
تحولات بازار کالاهای اساسی در آستانه ماه محرم
به گزارش نیوز،

همه ساله از چند روز مانده به آغاز ماه محرم ، قیمت اقلام اساسی به سبب ازدیاد تقاضا جهت نذورات، دستخوش تغییر و تحولاتی در بازار قرار می‌گرفت که امسال با شیوع ویروس کرونا ، محرم رنگ و بویی دیگر به خود گرفته است.

اخبار اقتصادی– با وجود اظهار نظرات مختلف پیرامون برپایی هیئت‌های مذهبی در ایام محرم، در نهایت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اعمال برخی محدودیت‌ها، هیئت‌های مذهبی پرچم‌های خود را  برافراشتند.

بررسی‌ها از بازار اقلام اساسی نشان می‌دهد که قیمت برخی محصولات همچون برنج، حبوبات، روغن، قند و شکر، گوشت و مرغ با نوساناتی در بازار روبرو شده است که مسئولان اذعان می‌کنند این موضوع هیچ ارتباطی به ایام‌ محرم ندارد و تنها افزایش هزینه‌های تمام شده تولید منجر به بالا رفتن قیمت محصولات سبد خانوار شده است.

رصد‌ها از سطح بازار نشان‌می دهد که قیمت هر کیلو برنج ایرانی از ۲۲ هزار تا ۳۰ هزار تومان، برنج هندی ۱۷ هزار تا ۱۸ هزار تومان، برنج پاکستانی ۱۹ هزار تا ۲۰ هزار تومان، قند ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان، شکر ۸ هزار تا ۹ هزار تومان، روغن ۵۸ هزار تا ۶۳ هزار تومان و چای ۱۰۰ هزار تا ۱۸۰ هزار تومان است.

همچنین قیمت هر کیلو مرغ ۱۸ هزار تا ۲۲ هزار تومان، شقه گوسفندی ۱۱۵ هزار تومان، شقه گوساله ۱۰۳ هزار تا ۱۰۵ هزار تومان، سردست گوسفندی ۱۲۵ هزار تومان، راسته گوسفندی ۱۳۵ هزار تومان، سردست گوساله ۱۱۰ هزار تومان و راسته گوساله ۱۱۵ هزار تا ۱۲۰ هزار تومان است.

فراهانی یکی از فروشندگان اقلام اساسی در محدوده شرق تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به دلایل افزایش قیمت اقلام اساسی در بازار اظهار کرد: همه ساله قیمت اقلام اساسی تحت تاثیر عوامل مختلف با نوساناتی در بازار روبرو می‌شود که امسال مایحتاج سبد خانوار از این قاعده مستثنی نبوده است.

وی افزود: با گسترش ویروس کرونا و محدودیت هیئت‌های مذهبی، تقاضای چندانی برای خرید اقلام اساسی در بازار وجود ندارد، در حالیکه هرسال با افزایش نذورات قیمت تحت تاثیر مکانیزم ‌عرضه و تقاضا با التهاباتی در بازار روبرو می‌شد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم‌ تا از آخرین جزئیات بازار اقلام اساسی در آستانه ماه محرم و تاثیر شیوع ویروس کرونا بر این بازار با خبر شویم:

کمبودی در عرضه دام و گوشت در ماه محرم ‌نداریم

سعید سلطانی‌ مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام و گوشت وجود ندارد، اظهار کرد: باتوجه به انباشت دام در واحد‌های دامداری خواستار صادرات دام به بازار‌های هدف هستیم که مسئولان به منظور تنظیم بازار داخل نسبت به این موضوع مخالفت‌هایی دارند.

وی افزود: با توجه به انباشت دام در واحد‌ها و هزینه‌های چشمگیر تولید انتظار می‌رود که مسئولان برای تعدیل قیمت اجازه صادرات را بدهند یا پشتیبانی امور دام با نرخ مناسب اقدام به خرید گوشت کند تا گرفتاری دامداران رفع شود.

سلطانی با اشاره به اینکه افزایش قیمت دام ارتباطی به ایام ‌محرم ‌ندارد، بیان کرد: بار‌ها اعلام کرده ایم که در ایام عید قربان و محرم با افزایش نذورات، بسیاری از سودجویان و دلالان با سوء استفاده از شرایط بازار اقدام به عرضه دام با نرخ‌های بالا می‌کنند، در حالیکه هیچ ارتباطی بین محرم و گرانی وجود ندارد.

مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام وجود ندارد، تصریح کرد: افراد از قبل این آمادگی را دارند تا در موقعیت‌های مختلف با قیمت بالا خریدکنند، در حالیکه در ایام‌ مختلف تقاضا برای خرید گوشت و کشتار در کشتارگاه‌ها کاهش می‌یابد.

افت قیمت تخم مرغ در بازار

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، از کاهش قیمت تخم مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۸ هزار تومان معادل شانه‌ای ۱۶ هزار تومان است.

وی قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ را ۱۳ هزار و ۴۰۰ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: عرضه با نرخ‌های فعلی بیانگر زیان ۵ هزار تومانی مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ است.

نبی پور تولید روزانه تخم مرغ را ۲ هزار و ۱۰۰ تا ۲ هزار و ۲۰۰ تن اعلام کرد و گفت: با احتساب زیان ۵ هزار تومانی مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ، صنعت مرغداری دچار بحران جدی است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار ادامه داد: با توجه به جهش چشمگیر قیمت نهاده‌های دامی، نبود بازار صادراتی و زیان ‌چشمگیر مرغداران در فروش پیش بینی می‌شود که با استمرار این روند در پاییز شاهد کمبود عرضه و گرانی تخم مرغ در بازار خواهیم بود.

افزایش قیمت مرغ در راه است

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، درباره آخرین ‌تحولات بازار مرغ در آستانه ماه محرم اظهار کرد: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده ۱۳ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۸ هزار تومان است.

وی عرضه مرغ بالای ۱۸هزار تومان را گرانفروشی دانست و افزود: فروش با نرخ‌های بالاتر تخلف واحد‌های صنفی است که دستگاه‌های ذی ربط باید نظارت کنند.

اسداله نژاد درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: با توجه به التهاب قیمت نهاده‌های دامی و افزایش هزینه‌های تولید پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ از هفته آینده دچار نوسان شود.

این مقام مسئول افزود: بنابر آمار ماهیانه ۱۰۵ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفته که با این وجود ۲۲۰ تا ۲۳۰ هزار تن گوشت مرغ تولید می‌شود که این میزان جوابگوی نیاز داخل است.

وی قیمت منطقی هر کیلو مرغ زنده را ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، عرضه با نرخ‌های فعلی منطقی است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه جوجه یکروزه نداریم، تصریح کرد: با توجه به بحران صنعت مرغداری در ماه‌های اخیر، ذخایر مناسبی توسط دولت و بخش خصوصی جمع آوری شده که با وجود تولید مناسب مرغ، مشکلی در عرضه نداریم.

افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت میوه در ایام ‌محرم

مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی درباره آخرین وضعیت بازار میوه در ایام محرم اظهار کرد: طبق روال هر سال در ایام محرم قیمت تمامی اقلام میوه و تره بار به جز سیب زمینی، پیاز و سبزی ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش می‌یابد.

وی افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا، امسال مشخص نیست که چه اتفاقی در بازار میوه رخ بدهد.

دارایی نژاد در پایان ‌تصریح کرد: با گسترش ویروس کرونا و محدودیت هیئت‌های مذهبی و نذورات به صورت خام پیش بینی می‌شود که قیمت محصولاتی نظیر سبزی، سیب زمینی، پیاز و لوبیا افزایش نداشته باشد و در صورت ازدیاد تقاضا در این ایام ‌احتمال افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت وجود دارد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=156562

ثبت نظر

-