یادداشت| سقوط از حوالی قلّه!

  • کد خبر : 15092
  • 10 اسفند 1398 - 0:22
یادداشت| سقوط از حوالی قلّه!

نیوز/ شهراد باغستانی؛ وقتی یکی پس از دیگری ستاره‌هایی که ساخته بودند را بین باشگاه‌های بزرگ در لیگ‌های معتبر پخش می‌کردند، باید به فکر این روزها بودند که اقتداری که با زحمت به‌دست آوردند خیلی زود از بین برود. آژاکس که حدود ۱۰ ماه پیش تنها چند ثانیه تا فینالیست شدن در لیگ قهرمانان اروپا فاصله داشت، حالا حتی به جمع ۱۶ تیم برتر لیگ اروپا هم نرسیده است. شکست از ختافه آنقدر تلخ بود که مسئولان باشگاه محبوب شهر آمستردام را به فکر فرو ببرد.

از نو بساز
می‌بینی ماتایس دی‌لیخت چه مدافع آینده‌داری است؟ سبک بازی فرنکی دی‌یونگ فوق‌العاده است و او می‌تواند در بارسا هم بدرخشد. حکیم زیاش تکنیکی در لیگ برتر انگلیس قطعاً بازیکنی مثمر ثمر خواهد بود. آندره اونانا شایستگی این را دارد که حتی دوباره عضوی از کاتالان‌ها باشد. نمونه‌های زیادی از این جملات حدود یک سال قبل وجود داشت. وقتی جوان‌های آژاکس می‌درخشیدند و هم تیم‌شان را به جایگاه خوبی می‌رساندند، هم برای خودشان در فوتبال اروپا اعتبار کسب می‌کردند. اما حالا با جدایی چند مهره اصلی تیم اریک تن‌هاخ به هم ریخته و دیگر نشانی از آن آژاکسِ جذاب فصل پیش را ندارند. حالا باید به فکر این باشند که باز هم چند بازیکن جوان از آکادمی‌شان به تیم اصلی وارد کنند تا بیش از این به مشکل برنخورند. البته باز هم مثل سالیان قبل دوباره از نو ساختن آژاکس زمان‌بر خواهد بود. دی‌لیخت، دی‌یونگ، ووبر، سینک‌خریون، شونه و دولبرگ مهم‌ترین مهره‌هایی بودند که جدا شدند و حالا زیاش هم جدایی‌اش قطعی شده. تن‌هاخ اگر که در آژاکس ماندگار باشد، برای ساختن تیمی مثل فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ کار دشواری خواهد داشت.

قدرت از دست رفته
آژاکس فصل پیش قهرمان اردیویزی هلند و جام‌حذفی شد. نتیجه‌ای فوق‌العاده که در کنار حضور در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا نشان می‌داد آینده درخشانی در انتظار تیم تن‌هاخ است. اما همه‌چیز فدای درآمدزایی شد و باشگاه‌های فرصت‌طلب ستاره‌های‌شان را ربودند. این فصل هم در اردیویزی صدرنشین هستند، اما نه آن صدرنشین مقتدر. از دسامبر به بعد، در ۸ بازی ۴ مرتبه شکست خورده‌اند و صدرنشینی‌شان در خطر است. در لیگ قهرمانان هم اتفاق بدتری رخ داده و ۲ باخت در یوهان کرویف آرِنا باعث شد سوم شوند و به لیگ اروپا بروند. در واقع اگر در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان حذف شده بودند، آنقدر مسئله دردناک نبود که در یک‌شانزدهم نهایی لیگ اروپا به ختافه ببازند و کنار بروند. اذیت کردن بایرن‌مونیخ، درهم کوبیدن رئال‌مادرید و حذف کردن یوونتوس کجا، باخت مقابل ختافه کجا. البته ختافه را دستکم نگیرید، آن‌ها الان تیم پنجم لالیگا هستند، ولی در هر صورت از بارسا، رئال و اتلتیکو باخته‌اند و روی کاغذ هم آژاکس باید آن‌ها را حذف می‌کرد. دیگر نمی‌توان آب رفته را به جوی بازگرداند و آژاکسی‌ها باید به فکر آینده تیم‌شان باشند. شاید بهتر است پس از زیاش، اونانا، فان‌دی‌بیک و تادیچ را هم بفروشند تا به طور کلی از نو مجبور شوند این تیم را بسازند!

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=15092

ثبت نظر

-