کدام کشورها از نیروی نظامی برای مقابله با کرونا استفاده کردند؟

  • کد خبر : 135366
  • 13 مرداد 1399 - 11:11
کدام کشورها از نیروی نظامی برای مقابله با کرونا استفاده کردند؟

کد خبر: ۱۵۹۷۳۷

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۱:۰۲

مرکز پژوهشی آرا،‌ تجارب چند کشور در مقابله با کروناویروس با استفاده از نیروی نظامی را بررسی کرده است.

به گزارش نیوز، به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا،‌ شروع بحران کرونا در دنیا بسیاری از کشورها را بر آن داشت که برای کنترل و مقابله هر چه بهتر با این بحران از نیروهای نظامی استفاده کنند. نیروهای نظامی در این کشورها علاوه بر کنترل رفت وآمدها هنگام قرنطینه یک منطقه، می توانند در مسائل دیگری همچون برپایی بیمارستان های صحرایی، ارائه آموزش های لازم به شهروندان برای مقابله و کنترل همه گیری، ساخت تجهیزات و وسایل بیمارستانی، پژوهش در تولید واکسن و داروی بیماری و همچنین ضدعفونی اماکن و معابر شهری نهایت همکاری و مشارکت را داشته باشند. در این زمینه ها کشورهای کانادا، چین و کره جنوبی تجربه های موفقی به ثبت رسانده‌اند.

 

ضرورت مداخله نظامیان در کترل بحران کرونا

 

با شروع همه گیری کروناویروس در جهان، ضروری است که از همه پتانسیل های کشور برای مقابله با این بیماری استفاده شود. نیروی نظامی یکی از پتانسیل های کشور است که می توان برای مقابله با همه گیری و حتی درمان بیماری استفاده کرد. نیروهای نظآمی علاوه بر کنترل رفت وآمدها و قرنطینه شهروندان و شهرها می توانند در حوزه های دیگر، مانند تولید و کشف واکسن، تولید تجهیزات پزشکی، برپایی بیمارستان های صحرایی و … نیز همکاری کنند. در این راستا می توان از تجارب کشورها در استفاده از نظامیان در بحران کرونا استفاده کرد.

 

تجربه کشورهای مختلف در به کارگیری نیروهای نظامی

 

تجربه چند کشور از به کارگیری نیروهای نظامی در کنترل شیوع ویروس کرونا مورد بررسی قرار گرفته و در ذیل ارائه می شود:

 

چین

 

دولت چین بیشتر از اینکه از ارتش خود برای قرنطینه شهر ووهان و یا سایر شهرهای این کشور بهره بگیرد، از نیروهای داوطلب محلی برای این کار استفاده کرد. البته نیروهای نظامی و انتظامی نیز امکانات و راهکارهای لازم را در اختیار این کمیته ها قرار می دادند. استراتژی قرنطینه سازی شهرها در این کشور ابتدا از ووهان شروع شد. بر این اساس ارتش چین در مبادی ورودی و خروجی شهرهای هدف مستقر شد و مسئولیت اجرای قرنطینه را به عهده گرفت. زمانی که وضعیت اضطراری برای کل کشور پیش آمد، تردد در خیابان ها تنها با داشتن «کارت تردد» ممکن بود و در تمامی دانشگاه ها، مراکز آموزشی، مجتمع های مسکونی و ادارات کمیته های پیگیری به وجود آمد. این کمیته ها وضعیت سلامتی، تردد و آموزش ساکنین و کانیوزن را برعهده گرفتند. انتقال و نظارت بر تقسیم آذوقه و موارد مورد نیاز مردم در مناطق قرنطینه شده تماما برعهده ارتش این کشور بود. علاوه بر آن بخش عمده‌ای از توان بخش تحقیقاتی ارتش برای توسعه واکسن و داروهای مورد نیاز برای مقابله با این ویروس اختصاص یافت.

 

کره جنوبی

 

دولت کره جنوبی در همان ابتدا شرایط جنگی اعلام کرد و نیروهای ارتش ظرفیت خود را در تقویت خط تولید و بسته بندی ماسک به کار گرفتند. ارتش کره در حوزه ضدعفونی اماکن و معابر نیز وارد میدان شد و با استفاده از ماشین های آب پاش خود، در کار ضدعفونی کردن شهرها مشارکت کرد. همچنین ارتش در کنار کادرهای پزشکی و پرستاری در عملیات قرنطینه بخش های مختلف کره حضور داشت.

 

ایتالیا

 

در این کشور مقررات منع رفت وآمد اعلام شد که با نظارت ارتش و پلیس در سراسر ایتالیا اجرایی گردیده است.

 

کانادا

 

ارتش کانادا مسئول قرنطینه کردن افرادی است که به ویروس کرونا مبتلا می شوند. در عین حال، افرادی که از چین وارد این کشور شوند به مدت دو هفته توسط ارتش و در مقرهایی که خود تعیین کرده، قرنطینه می شوند. عملیات خروج کانادایی هایی که در چین حضور داشتند، بر عهده ارتش کانادا بود و ارتش این کشور در ابتدای شیوع ویروس با هواپیماهای خود، انتقال شهروندان کانادایی از شهر ووهان چین را به عهده گرفت.

 

انگلستان

 

در انگلستان تاکنون نظامیان به صورت علنی در خیابان ها دیده نشده‌اند. خبرها حاکی از آن است که ۳۸ برنامه ریز در «لشکر لجستیک سلطنتی» به منطقه‌ای ویژه اعزام شده اند تا برنامه ریزی های بعدی برای حضور نظامیان و همچنین کمک آن ها برای حل مسئله شیوع ویروس کرونا را برنامه ریزی کنند. این افراد قرار است برنامه ریزی های لازم برای تنظیم روابط و حمایت از نیروهای خدماتی و اورژانس را در زمان شیوع گسترده ویروس کرونا انجام دهند. برنامه ریزان ارتش بریتانیا پیش بینی کرده‌اند که در صورت گسترش بیماری ممکن است آمار جرم و جنایت در انگلستان بالا رود و به همین دلیل تمرکز خود را بر روی موضوع برخورد با جرائم بزرگ گذاشته‌اند.

 

آمریکا

 

دفتر گارد ملی ایالات متحده اعلام کرده است که در حدود ۴۰۰ نفر از اعضای خود را در ۶ ایالت این کشور برای فعالیت های مرتبط با کنترل ویروس کرونا فعال کرده است. براین اساس ۳۷۸ نفر از اعضای گارد ملی نیز قرار است در ایالت نیویورک، کار تمیز کردن سیستم حمل و نقل عمومی و سایر کمک های خدماتی به مردم این شهر را برعهده بگیرند. ۴ نفر دیگر قرار است مدیریت اقدامات اورژانسی را در این ایالت برعهده داشته باشند. در سایر ایالت ها، گارد ملی و واحدهای ذخیره ارتش تمرینات خود را متوقف کرده و قرار است به مسئله مرتبط با ویروس کرونا بپردازند. به علاوه، قرار است همین دستورات از سوی گارد ملی به اعضای ارتش داده شود تا در خدمت مسئولان شهری باشند و دستورات آن ها را اجرایی سازند. تاکنون در ۳۳ ایالت آمریکا وضعیت اضطراری اعلام شده است و هر کدام از این ایالت ها قصد دارند از نیروهای گارد ملی برای خدمات رسانی به مردم استفاده کنند. اعضای گارد ملی آمریکا معمولا در مواقع بحرانی وارد مسئله مدیریت بحران می شوند و در حوادثی مانند طوفان و یا سیل در ایالت های مختلف فعال بوده‌اند.

 

راهکارهایی برای استفاده از نیروهای نظامی

 

ارتش ها و نیروهای نظامی در سراسر کشورهایی که با ویروس کرونا درگیر بوده‌اند، در مراحل مختلف و ابعاد مختلف درمان، حفظ نظم عمومی، قرنطینه شهرها و همکاری با دولت برای اجرای سیاست هایی که به نیروهای آموزش دیده و منسجم نیاز داشته است، فعال بوده‌اند.

 

نباید از به کار بردن نیروهای نظامی برای کنترل اوضاع در زمان بحران کرونا و یا بحران بیماری های همه گیر هراس داشت. این نیروها همچنین باید از نیروهای داوطلب مردمی برای انجام ماموریت های خود کمک بگیرند.

 

در برخی از ارتش های جهان بخشی ویژه و یا لشگری ویژه برای بحران های طبیعی در داخل یک کشور وجود دارد که ضمن آموزش دیدن در زمینه مدیریت بحران، تلاش می کند به عنوان مدیران میانی و یا مستشاران به مدیران غیرنظامی در عرصه مدیریت کشور مشاوره بدهد. این نیروهای ویژه در واقع کار نظامی نکرده و تنها با اسم نیروهای نظامی، کار ویژه مدیریت بحران می کنند.

 

جمع بندی

 

کشورهای مختلف جهان با شروع بحران کروناویروس از نیروهای نظامی در مدیریت، کنترل، مقابله و درمان بیماری از نیروهای نظامی استفاده کرده‌اند. تجربه های موفقی در استفاده از نظامیان در کشورهایی مانند چین، کره جنوبی و کانادا در زمینه هایی همچون درمان، حفظ نظم عمومی، قرنطینه شهرها و همکاری با دولت وجود دارد. با توجه به چنین موفقیت هایی در زمینه استفاده از نیروهای نظامی، جهت مقابله با بحران در ایران نیز، می توان از پتانسیل بالای این نیروها در زمینه های مختلف مقابله با بیماری استفاده کرد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=135366

ثبت نظر

-