عوارض مصرف زیاد نمک که مشکلات زیادی برای سلامتی به وجود می آورد

  • کد خبر : 114823
  • 27 مهر 1400 - 10:30
عوارض مصرف زیاد نمک که مشکلات زیادی برای سلامتی به وجود می آورد

به گزارش نیوز:خوردن زیاد نمک ضرر دارد و مشکلات جدی برای سلامتی دارد که در بیشتر مواقع این مشکلات قابل جبران نیست.نمکم مانند دیگر مواد غذایی باید به اندازه مصرف شود چرا که مصرف به اندازه نمک برای سوخت وساز مواد غذایی در بدن و کارکرد صحیح عضلات لازم و ضروری است اما مصرف بیش از حد نمک می تواند موجب بعضی از هشدارها و مشکلات سلامتی شود.در ادامه با نیوز همراه باشید و با عوارض مصرف زیاد نمک آشنا شوید:

اگر از طرفداران غذاهای شور هستید، احتمالاً از اتفاقی که برای بدنتان رقم می‌زند، باخبر نیستید و به طور مرتب آن‌ها را مصرف می‌کنید.

به گفته متخصصین قلب، در حالی که میزان ایده آل نمک مصرفی در روز برای بزرگسالان، نباید بیش از ۱۵۰۰ میلی‌گرم باشد، بسیاری از بزرگسالان در روز بیش از ۲۳۰۰ میلی‌گرم سدیم مصرف می‌نمایند.

بنابراین، حالا شما می‌دانید که مصرف بیش از اندازه نمک در طول روز، برای بدن عوارضی به دنبال خواهد داشت. ما در اینجا از اثرات جانبی مصرف غذاهای شور خواهیم گفت:

عوارض مصرف زیاد نمک

۱٫ آب کمتری می‌نوشید

یکی دیگر از عوارض مصرف زیاد نمک ننوشیدن آب است.همه شما فکر می‌کنید که بعد از خوردن مواد غذایی شور فقط آب می‌نوشید، زیرا همیشه گفته می‌شود این دسته از مواد، باعث تشنگی می‌شود.اگرچه ممکن است این احساس درست باشد، اما خوردن بیش از حد مواد غذایی شور در درازمدت، می‌تواند موجب نوشیدن کمتر آب شود.

این اتفاق چگونه می‌افتد؟ طبق یک بررسی طولانی‌مدت در مورد تعادل سدیم، که در آن شرکت‌کنندگان مرد بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ مورد بررسی قرار گرفتند، هرچه نمک بیشتری مصرف می‌کردند، آب کمتری می‌نوشیدند.

آب کمتری می‌نوشید

گفته می‌شود این امر به این دلیل است که بدن آن‌ها در حال ذخیره، صرفه‌جویی و تولید آب بیشتری بود و برای این که بدن این کار را انجام دهد، فرد به انرژی و سوخت بیشتری نیاز دارد که از مواد غذایی دریافت می‌کند، بنابراین این می‌تواند منجر به پرخوری شود.یک شیب واقعاً لغزنده!

۲٫ ممکن است وزنتان زیاد شود

اگر از خوردن غذاهای شور لذت می‌برید، به سمت بسته‌های پرکالری فروشگاه‌ها خواهید رفت. محققان دریافتند که مصرف نمک اضافی می‌تواند شما را به خوردن غذاهای چرب بیشتر، مشتاق کند.

ممکن است وزنتان زیاد شود

۳٫ احساس نفخ می‌کنید

مصرف هر روزه غذاهای شور می‌تواند منجر به ایجاد نفخ شود، زیرا بدن شما آب را حفظ می‌کند. یک مطالعه در ژورنال ژنتیک نشان داد نفخ در افرادی که رژیم غذایی با سدیم بالا میل می‌کنند در مقایسه با افرادی که رژیم کم‌سدیم مصرف می‌کنند بیشتر است. وقتی نفخ دارید، احساس ناراحتی می‌کنید و در برخی موارد ممکن است دچار درد شوید، پس مصرف وعده‌های شور فایده‌ای ندارد.

۴٫ انگشتانتان متورم می‌شود

با خوردن غذاهای پرنمک، فقط نفخ شکم را احساس نمی‌کنید، بلکه اگر زیاد غذای شور مصرف می‌کنید انگشتان دست شما متورم می‌شود.

عوارض مصرف زیاد نمک

همان‌طور که می‌دانیم هنگامی که نمک زیادی در جریان خون وجود دارد، ممکن است بدنتان در صورتی که تمام سدیم اضافی از طریق ادرار و توسط کلیه‌ها دفع نشود، مایعات را حفظ کند. در این زمان است که احتباس آب و تورم در انگشتان شما اتفاق می‌افتد و یکی دیگر از عوارض مصرف زیاد نمک است

۵٫ پوستتان جوش می‌زند

شواهد زیادی وجود دارد که این ایده را تأیید می‌کند که رژیم غذایی و آکنه تأثیر مستقیمی بر یکدیگر دارند. یک مطالعه در این رابطه نشان داد که از ۲۰۰ شرکت‌کننده، افراد دارای آکنه، در مقایسه با افراد بدون آکنه بیشتر از غذاهای شور مصرف می‌کردند.

۶٫ به سردرد دچار می‌شوید

سردرد یکی از عوارض مصرف زیاد نمک است. طبق یک مطالعه، از میان ۴۰۰ نفر شرکت‌کننده، افرادی که غذاهایی با سدیم بالا می‌خوردند، یک‌سوم بیشتر از  افرادی که غذاهای کم‌سدیم مصرف می‌کردند، سردرد داشتند.

عوارض مصرف زیاد نمک

مطالعه دیگری این ادعا را نیز مورد تأیید قرار داد و دریافت که کاهش سدیم باعث کاهش سردرد در شرکت‌کنندگان می‌شود که همگی بیماران مسن و دارای فشارخون بالا بودند.

>>>بیشتر بخوانید:

عوارض نوشابه؛ تنها نوشیدنی مضر

۷٫ ممکن است فشارخونتان بالا برود

عوارض مصرف زیاد نمک؛ این، حقیقتاً خیلی پوشیده نیست، زیرا شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد دریافت زیاد سدیم، با احتمال بیشتر ابتلا به فشارخون بالا همراه است.اگرچه این یک عارضه جانبی فوری پس از خوردن یک بسته چیپس نیست، اما اگر رژیم غذایی روزانه شما پر از غذاهای شور است، با گذشت زمان ممکن است به فشارخون بالا دچار شوید.

عوارض مصرف زیاد نمک

البته  این همه‌ی ماجرا نیست؛ سکته مغزی، نارسایی قلبی، سرطان معده و بیماری کلیوی نیز با مصرف بیش از حد سدیم مرتبط است. باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا شانس‌تان را برای ابتلا به هر کدام از این شرایط کاهش دهید، نه این که خطر را افزایش دهید، درست است؟

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=114823

ثبت نظر

-