نسخه جادویی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا| چگونه فرزندمان کرونا نگیرد؟

  • کد خبر : 106935
  • 18 تیر 1399 - 10:45
نسخه جادویی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا| چگونه فرزندمان کرونا نگیرد؟

کد خبر: ۱۵۷۲۸۰

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ – ۰۸:۰۶

نایب رییس انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی ایران در گفتگو با بهداشت نیوز تصریح کرد:

خانواده ها باید دقت کنند که خوراکی های ناسالم چون چیپس و پفک را در اختیار بچه ها قرار ندهند. مصرف آب فراوان در فاصله وعده های اصلی و میان وعده ها نیز بسیار در پیشگیری از بیماری ها مؤثر و به نوعی عامل دفاعی است.

بهداشت نیوز – مشکات سخاوتی: پس از همه گیری جهانی کرونا، به دلیل ناشناخته بودن این ویروس روش های زیادی برای پیشگیری از آن در محافل علمی و عمومی مطرح شد که یکی از آن ها بحث تغذیه و اصلاح عادت های غذایی به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن است.

البته با وجود گذشت چندین ماه از شیوع این ویروس شاید هنوز نتوان نظر قطعی در خصوص هیچ روش پیشگیرانه ای داد اما یافته های علمی تا کنون نشان داده که اثرات تغذیه در مبارزه با بیماری ها و ویروس ها بی اثر نبوده و می تواند افراد را در کنار رعایت اصول بهداشتی، تا حدودی ایمن سازد.

خبرنگار بهداشت نیوز در خصوص اینکه آیا ویروس کرونا از طریق غذا منتقل می شود یا نه و اثرات مواد غذایی مفید برای مقابله با ویروس کرونا در افراد مختلف علی الخصوص گروه های حساس (کودکان و زنان باردار) با دکتر ضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و نایب رییس انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی ایران گفتگو کرده که در زیر مشروح آن را می خوانید؛

کرونا با خوردن منتقل نمی شود

او در ابتدا با تأکید بر اینکه ویروس کرونا معمولا از طریق مواد غذایی خیلی بعید است منتقل شود و بیشتر انتقال این ویروس از طریق قطرات تنفسی چون عطسه و سرفه هست، گفت:  حتی طبق مطالعاتی که انجام شده در هر عطسه یا سرفه ای چندین میلیون ویروس از فرد مبتلا به بیرون انتقال داده می شود.

وی اضافه کرد: بنابراین اولین توصیه در جهت پیشگیری رعایت فاصله گذاری یک و نیم تا دو متر است و حتما استفاده از پوشش ماسک در ناحیه دماغ و دهان توصیه می شود. همچنین قبل از شستن دست های آلوده به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون یا ضدعفونی دست ها با الکل ۷۰ درصد، به هیچ عنوان نباید تماسی با صورت، چشم، بینی و دهان داشته باشیم.

ویروس کرونا معمولا از طریق مواد غذایی خیلی بعید است منتقل شود و بیشتر انتقال این ویروس از طریق قطرات تنفسی است.

چه کنیم که کودکان به کرونا مبتلا نشوند؟

دکتر مظهری در خصوص ابتلای کودکان به کووید ۱۹ هم  اظهار داشت: قبلا فکر می کردند که کودکان و نوجوانان و جوانان کمتر به کرونا مبتلا می شوند ولی به علت تراکم شدت انتقال خیلی از شیرخوارگان و کودکان نیز ممکن است با این ویروس آلوده شود.

این متخصص تغذیه و رژیم شناسی توصیه ای جدی در رابطه با بچه ها داشت: به خانواده ها توصیه می کنیم با توجه به ناشناخته بودن ویروس و تغییراتی که از نظر ژنتیکی ایجاد کرده و با توجه به اینکه هنوز دارو و واکسنی برای آن ساخته نشده است، برای پیشگیری از ابتلای کودکان به کرونا، رعایت اصول بهداشتی چون عدم بوسیدن صورت و دهان بچه ها، نبردن بچه ها به مکان های پر جمعیت و توجه به تغذیه کودکان را مورد توجه قرار دهند.  

او در رابطه با تغذیه کودکان هم گفت: خانواده ها باید دقت کنند که خوراکی های ناسالم چون چیپس و پفک را در اختیار بچه ها قرار ندهند. مصرف آب فراوان در فاصله وعده های اصلی و میان وعده ها نیز بسیار در پیشگیری از بیماری ها مؤثر و به نوعی عامل دفاعی است.

تا می توانید سبزیجات و میوه جات بخورید تا کرونا نگیرید!

مظهری در ادامه خاطرنشان کرد: خانواده ها تا می توانند از مصرف فست فودها، غذاهای سرخ کردنی و گوشت های فرآوری شده پرهیز کرده و برای کمک به سیستم دفاعی بدن از میوه جات و سبزیجات فصل چه به صورت خام و چه پخته استفاده کنند زیرا سبزی و میوه جات سرشار از مواد مغذی حیات بخش مانند ویتامین ها و مواد معدنی و فیبرهای محلول و نامحلول هستند که می توانند به طور مستقیم و غیر مستقیم به توانمندی سیستم ایمنی بدن کمک کند.

نایب رییس انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی ایران مهم ترین عامل ضعف سیستم ایمنی را ترس و نگرانی دانست و عنوان کرد: پس ترس و وحشت و اضطراب و استرس ممنوع! مردم اول باید توکل و آرامش داشته باشند و در مراتب بعدی پروتکل های بهداشتی را رعایت کند و خصوصا کودکان، سالمندان، مادران باردار و افراد بیمار در مکان های شلوغ حضور پیدا نکنند چون سیستم دفاعی بدن آن ها پایین است.

خانواده ها تا می توانند از مصرف فست فودها، غذاهای سرخ کردنی و گوشت های فرآوری شده پرهیز و از میوه جات و سبزیجات فصل استفاده کنند.

توصیه های تغذیه ای برای پیشگیری از کرونا در خانم های باردار

وی همچنین به بهداشت نیوز گفت: خانم های باردار هم جزء گروه های آسیب پذیر هستند و علاوه بر توصیه های عمومی مذکور، پرخوری نکردن و کنترل افزایش وزن خانم های باردار در هر هفته حاملگی به منظور سلامت خود و جنین بسیار اهمیت دارد.

دکتر ضیاء الدین مظهری افزود: مثلا یک خانم باردار به میزان نیاز قبل بارداری اش، روزانه ۳۵۰ کیلو کالری افزوده می شود و این  باور قدیمی غلط بود که می گفتند زن باردار باید به اندازه دو نفر بخورد. از طرفی افزایش انرژی به تنهایی مهم نیست و کیفیت تأمین کننده انرژی که با چه درصدی از پروتئین ها، کربوهیدرات ها و لپیدها همراه باشد نیز بسیار مهم است.

افزایش سیستم ایمنی بدن با آب و غذاهای سنتی!

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در زمینه ی بهترین نوشیدنی و غذا برای افزایش ایمنی بدن هم گفت: برای افزایش ایمنی بدن، بهترین نوشیدنی آب و استفاده از غذاهای سنتی خودمان است زیرا در واقع تغذیه روزمره، تأمین کننده ی نیازهای میلیاردها سلول فعال تولید و توزیع انرژی تولیدکننده مصالح ساختاری و دفاعی است. بنابراین تناسب، تعادل و تنوع در خوردن با توجه به سن و جنس و وضعیت فیزیولوژیکی برای همه ی افراد مطرح است.

وی همچنین بیان کرد: مردم به جای مصرف داروها و خرید ویتامین ها از داروخانه ها، با رعایت اصل پیشگیری های اولیه بهداشتی و تغذیه از منابع طبیعی که در داروخانه ی طبیعت وجود دارد مثل میوه ها و سبزیجات که تأمین کننده فیبرهای محلول و نامحلول و ویتامین های مختلف و مواد معدنی هستند، می توانند به تقویت سیستم ایمنی خود کمک کنند.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن، بهترین نوشیدنی، آب و بهترین غذا، استفاده از غذاهای سنتی خودمان است.

مصرف خودسرانه مکمل ها را برای پیشگیری از کرونا اصلا توصیه نمی کنیم

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد: مثلا کمبود ویتامین دی خیلی بین مردم شایع است که می توان برای تأمین این ویتامین با تاباندن آفتاب به مدت مشخص و روزانه در برخی نواحی بدن، این ویتامین را تأمین کنیم.  یا کمبود ید را هم می توان از طریق نمک های غنی شده و برخی مواد غذایی تأمین کرد.

نایب رییس انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی ایران در آخر به بهداشت نیوز گفت: برای پیشگیری و درمان بیماری ها از جمله کرونا مصرف هیچ مکملی را به صورت خودسرانه توصیه نمی کنیم  مگر بنا به صلاحدید متخصصین مربوطه که با توجه به آزمایشات فرد، مکمل خاصی را تجویز کنند. در هر صورت خوددرمانی را منع می کنیم زیرا کمبود برخی ویتامین ها و املاح در بدن همانقدر خطرناک است که افزایش آن ها خطرناک تر است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=106935