آموزش نحوه صحیح ضدعفونی کردن انواع سطوح

  • کد خبر : 100129
  • 24 آبان 1400 - 10:45
آموزش نحوه صحیح ضدعفونی کردن انواع سطوح

نیوز: ضدعفونی کردن انواع سطوح خود یک ترفند خانه داری است که با اطلاعات مفید داشتن، می توان این کار را به نحوه احسنت انجام داد. انتقال ویروس کرونا بیشتر از طریق قطرات تنفسی اتفاق می‌افتد تا از طریق اشیا و سطوحی مثل دستگیره، کانتر آشپزخانه، کیبورد، اسباب‌بازی و… اما شواهد موجود نشان می‌دهند که ویروس کووید-۱۹ در صورت انتقال از چند ساعت تا چند روز می‌تواند روی سطوح با جنس‌های مختلف باقی بماند. تمیز کردن سطوح کثیف و همچنین ضدعفونی کردن شان بهترین راه برای جلوگیری از ویروس کرونا و دیگر انواع بیماری‌های ویروسی تنفسی در خانواده‌ها و جوامع محلی است.

  سطوح سخت و غیرمتخلخل

هنگام تمیز و ضدعفونی کردن انواع سطوح، دستکش یک‌بار مصرف بپوشید.  دستکش‌ها باید پس از هر بار استفاده، دور ریخته شوند.

در صورت استفاده از دستکش قابل استفاده‌ مجدد، آن‌ها باید تنها به ضدعفونی کردن سطوح آلوده به کووید-۱۹ اختصاص داده شود و نباید در کارهای دیگر از آن‌ها استفاده کرد.

با شرکت‌های سازنده‌ محصولات درباره چگونگی ضدعفونی کردن محصولات مورد استفاده مشورت کنید. دست‌ها را بلافاصله پس از درآوردن دستکش تمیز کنید. اگر سطوح کثیف هستند، باید قبل از ضدعفونی کردن، آن‌ها را با استفاده از مواد شوینده یا صابون و آب تمیز کنید.

ضدعفونی کردن انواع سطوح

بیشتر مواد ضدعفونی کننده‌ خانگی ثبت شده در سازمان حفاظت محیط‌زیست برای ضدعفونی کردن موثر هستند.

*دستورالعملی را که شرکت‌‌های تولیدکننده برای استفاده از محصولات ضدعفونی کننده (میزان غلظت مناسب، روش کاربرد، زمان باقی‌ماندن روی سطح و …) ارائه کرده‌اند ، دنبال کنید.

علاوه‌ بر این، محلول‌های سفیدکننده‌ رقیق‌شده‌ خانگی (حاوی حداقل ۱۰۰۰ppm هیپوکلریت سدیم) در صورت مناسب ‌بودن برای سطح، می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

از حداقل یک دقیقه قرار گرفتن روی سطح اطمینان حاصل کنید و اجازه دهید تهویه‌ مناسب در حین و بعد از استفاده برقرار باشد.

دقت کنید که از تاریخ انقضا‌ی کالا نگذشته باشد.

هرگز سفیدکننده‌ خانگی را با آمونیاک یا هیچ ماده شوینده‌ دیگری مخلوط نکنید.

سفیدکننده‌ خانگی ارزان قیمت اگر به مقدار مناسبی رقیق شده ‌باشد، بر  ویروس کرونا موثر است.

با مخلوط کردن این مواد، محلول سفیدکننده تهیه کنید:

۵ قاشق غذاخوری (یک‌سوم لیوان) سفید‌کننده در هر گالن (۱۶ لیوان) آب

۴ قاشق چای‌خوری سفیدکننده در هر کوارت (۴ لیوان) آب

*محلول های سفیدکننده تا ۲۴ ساعت بعد از ضدعفونی‌کردن نیز موثر هستند.

معرفی روش‌های طب سنتی برای ضدعفونی کردن هوای منزل

  سطوح نرم متخلخل

برای سطوح نرم (متخلخل) مانند موکت، فرش و پارچه، لکه و آلودگی‌های قابل مشاهده را پاک و با پاک‌کننده‌های مناسب که برای استفاده روی این سطوح معرفی شده‌اند، آن‌ها را تمیز کنید. بعد از تمیز کردن:

مطابق دستورالعمل شرکت تولیدکننده، شست وشو را به‌طور مناسب انجام دهید. در صورت امکان مواد را با گرم‌ترین دمای مجاز آب بشویید و آن‌ها را به‌طور کامل خشک کنید.

در غیر این صورت، از محصولاتی که توسط سازمان محیط زیست برای استفاده در برابر ویروس عامل کووید۱۹ تأیید شده‌ و مناسب سطوح متخلخل هستند، استفاده کنید.

  تجهیزات الکترونیکی

لکه و آلودگی‌‌های روی تجهیزات الکترونیکی را پاک کنید. دستورالعمل شرکت‌‌‌های تولیدکننده‌ محصولات ضدعفونی کننده را دنبال کنید.   از روکش‌های تجهیزات الکترونیکی که قابل تمیز کردن هستند استفاده کنید.  اگر راهنمایی از سوی سازندگان محصول در دسترس نیست، از پدهای الکلی یا اسپری های حاوی حداقل ۷۰ درصد الکل برای ضدعفونی کردن صفحه نمایش لمسی استفاده کنید. برای جلوگیری از جمع‌ شدن مایعات، سطوح را کاملاً خشک کنید.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=100129

برچسب ها

ثبت نظر

-