تاثیر ورزش و فعالیت بدنی بر بدن در برابر کرونا

  • کد خبر : 96446
  • 06 تیر 1399 - 23:42
تاثیر ورزش و فعالیت بدنی بر بدن در برابر کرونا

کد خبر: ۱۵۶۲۷۳

تاریخ انتشار: جمعه ۰۶ تیر ۱۳۹۹ – ۱۸:۰۹

شادمهر میردار با اشاره به اینکه مشکلی برای فعالیت‌های ورزشی در ایام کرونا وجود ندارد، گفت: فعالیت ورزشی و تقویت ایمنی بدن در جلوگیری از کرونا موثر است.

به گزارش نیوز، شادمهر میردار درخصوص روش‌های افزایش سطح ایمنی بدن در مقابله با بیماری کرونا، اظهارکرد: سیستم ایمنی بدن باتوجه به نوع استرسی که در کوتاه مدت یا درازمدت به آن وارد می‌شود به دفاع در مقابل آن می‌پردازد.

وی خاطرنشان کرد: بدن زمانی که در برابر یک ویروس قرار می‌گیرد تلاش می‌کند تا در برابر آن مقابله کند اما اگر این مقابله موفقیت‌آمیز نباشد ویروس وارد مجاری تنفسی شده که موجب درگیر شدن سلول‌های تنفسی و ریوی می‌شود که این امر واکنش سیستم ایمنی بدن و محدودیت دریافت اکسیژن را به‌دنبال دارد.

عضو هیات علمی گروه علوم ورزشی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه محدودیت دریافت اکسیژن می‌تواند به سایر بافت‌های بدن آسیب وارد کند، تصریح کرد: در شرایطی که شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر را درگیر کرده و هر ۵۰۰ نفر یک نفر می‌تواند به این ویروس مبتلا شود، بنابراین فعالیت‌های اجتماعی و به‌ویژه فعالیت های ورزشی باید با رعایت شرایط بهداشتی انجام شود تا  سطح ایمنی بدن در افراد افزایش پیدا کند.

میردار یادآور شد: برای جلوگیری از آسیب و عفونت ویروس کرونا، حفظ فاصله اجتماعی و بهداشت فردی باید رعایت شود که امر عمومی است.

وی با بیان اینکه انجام فعالیت‌های ورزشی با اصلاح سبک زندگی می‌تواند موجب افزایش سیستم ایمنی بدن شود گفت: با مطالعاتی که انجام شده هیچ منعی برای فعالیت‌های ورزشی وجود ندارد چرا که عدم انجام اینگونه فعالیت‌ها موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و حتی زمینه ایجاد بیماری‌ها را فراهم می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران بر انجام فعالیت‌های ورزشی با رعایت ملاحظات بهداشتی تاکید کرد و افزود: همراه با بهبود سیستم ایمنی بدن که با فعالیت‌های ورزشی صورت می‌گیرد باید به موادغذایی مورد نیاز توجه شود.

میردار ادامه داد: افرادی که تحرک کمتری دارند باید فعالیت‌های ورزشی سبک انجام دهند چراکه سیستم ایمنی متناسب با نوع و شدت برنامه‌های تمرینی واکنش نشان می‌دهد و امکان ضعیف شدن بدن وجود دارد.وی با اشاره به اینکه بدن در زمان فعالیت‌های ورزشی به تهویه هوا مناسب احتیاج دارد اظهارکرد: مراقبت از محیط بهداشتی باید مورد توجه قرار گیرد و در محیط‌های بسته نباید شدت فعالیت بالا باشد.

عضو هیات علمی گروه علوم ورزشی دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: یوگا، تمرینات با وزنه، تمرینات فانشنال متوسط، تمرینات هوازی با شدت متوسط، دوچرخه‌سواری از جمله فعالیت هایی هستند که می‌توانند موجب بهبود ایمنی بدن شوند.

میردار تصریح کرد: رعایت زمان مناسب خواب به مدت هفت ساعت و همچنین عدم انجام فعالیت ورزشی درصورت بروز سرماخوردگی ازجمله موارد دیگری است که باید به آن توجه شود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=96446

ثبت نظر

-