چرا مبتلا به آپاندیسیت می‌شوید؟

  • کد خبر : 9569
  • 02 اسفند 1398 - 3:34
چرا مبتلا به آپاندیسیت می‌شوید؟

کد خبر: ۱۴۳۹۶۹

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ – ۱۵:۵۳

آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است. این بیماری یک اورژانس جراحی است و هیچ درمان دارویی مؤثر ندارد و باید حتما جراحی شود. در صورتی‌که بیمار سریعا جراحی شود، بیشتر بیماران سریعا و بدون مشکل خاصی بهبود می‌یابند، ولی در صورت تأخیر در درمان، آپاندیس پاره شده و باعث پخش شدن عفونت در محوطه شکم و حتی مرگ می‌شود.

به گزارش نیوز به نقل از جام جم گرچه این بیماری در هر سنی ممکن است رخ دهد ولی شایع‌ترین سنین بیماری بین ده تا ۳۰ سال است. برای این ساختار کوچک هیچ‌گونه کارکرد ضروری شناخته نشده است، اما گفته می‌شود در سیستم ایمنی و نگهداری باکتری‌های مفید دستگاه گوارش نقش دارد.علل آپاندیسیت همیشه مشخص نیست. دلیل ابتلا به آپاندیسیت، انسداد دهانه آپاندیس است.

این انسداد به هر علتی که ایجاد شود، باعث بالا رفتن فشار داخل آپاندیس شده و همچنین باعث ایجاد التهاب و اختلال در جریان خون آن می‌شود. در صورت عدم درمان، انسداد باعث سیاه شدن عضو و پاره شدن آن می‌شود. شایع‌ترین دلیل انسداد آپاندیس، گیر کردن گلوله سفتی از مدفوع در دهانه آپاندیس است، گرچه گاهی در اثر عفونت‌های میکروبی یا ویروسی لوله گوارشی، غدد لنفاوی متورم شده و می‌توانند روی آپاندیس فشار وارد کنند و باعث انسداد شوند.

در هر دو مورد، باکتری داخل آپاندیس به سرعت تکثیر شده، سبب التهاب، تورم و تجمع چرک در آپاندیس می‌شود. اگر این وضعیت به سرعت درمان نشود، آپاندیس ممکن است پاره شود.آپاندیسیت دردی را ایجاد می‌کند که معمولا در اطراف ناف و اپیگاستر (بالا و وسط شکم) شما شروع شده و سپس به سمت راست پایین شکم منتقل می‌شود. درد آپاندیسیت معمولا طی یک دوره ۱۸ ــ ۱۲ ساعته افزایش می‌یابد و در نهایت بسیار شدید می‌شود.

کاهش اشتها، تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست، تب خفیف که پس از سایر علائم ایجاد می‌شود و عدم توانایی دفع گاز تورم شکم از سایر علائم همراه می‌تواند باشد. توجه داشته باشید که فرد مبتلا به آپاندیسیت تمام علائم فوق را ممکن است نداشته باشد.

درد شکم با حرکت، تنفس عمیق، سرفه یا عطسه تشدید می‌شود. علاوه بر دردی که بیمار حس می‌کند، فشار دادن ناحیه درگیر شکم (اغلب طرف راست و پایین) باعث ایجاد درد می‌شود. علائم آپاندیسیت متغیر و متفاوت است و می‌تواند علائم بیماری‌هایی مانند انسداد روده، بیماری‌های التهابی روده، بیماری التهابی لگن، کیست تخمدان و سایر بیماری‌های زنان، عفونت ادرار و برخی بیماری‌های دیگر را تقلید کند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=9569

ثبت نظر

-