اخذ مالیات از خانه‌های خالی بر معاملات بورس چه تاثیری دارد؟

  • کد خبر : 90482
  • 31 خرداد 1399 - 10:15
اخذ مالیات از خانه‌های خالی بر معاملات بورس چه تاثیری دارد؟

به گزارش نیوز به نقل از ایبنا رضا رحمتی افزود: اخذ مالیات بر خانه‌های خالی موجب تشدید عرضه در بازار مسکن و تعادل این بازار شده و آن بخش از نقدینگی که با هدف کسب سود کوتاه‌مدت در بازار مسکن است را به سمت بازار سودآور این روزها، بورس روانه می کند.

گفت: پس از اصلاح و استراحتی که شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌های مختلف در ارتفاع یک میلیون واحد داشتند، رسیدن قیمت‌ها به سطوح جذاب برای خرید و نیز رکود حاکم بر سایر بازارها موجب شد تا روند صعودی شاخص و کلی بازار سهام از سر گرفته شود و این روزها شاهد ورود نقدینگی جدید نیز به بازار سهام هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این در حالی است که تورمی که سایر بازارها از ابتدای سال تجربه کردند که نمود آن را می‌توان در افزایش قیمت خودرو، مسکن، ارز و طلا مشاهده کرد هم موجب شده تا روند صعودی بازار سرمایه شتاب بیشتری بگیرید؛ ضمن اینکه به دلیل افزایش قابل توجه قیمت‌ها در سایر بازارها، رکود سنگینی نیز در آنها رخ داده که این عامل نیز موجب شده تا نقدینگی میل بیشتری برای ورود به بازار سهام پیدا کند.

وی در پاسخ به این پرسش که سیاست‌های دولت به ویژه در بحث اخذ مالیات از خانه‌های خالی چه تاثیری بر معاملات بورس خواهد داشت؟ اذعان داشت: این بحث سالیان سال است که مطرح است و باید دید این بار عزم وارده این جدی برای گرفتن مالیات از خانه‌های خالی وجود دارد یا خیر؟

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در صورت تحقق چنین امری گرفتن مالیات از خانه‌های خالی موجب تشدید عرضه در بازار مسکن و آرامش و تعادل این بازار می‌شود؛ بنابراین آن بخش از نقدینگی که با هدف کسب سود کوتاه‌مدت در بازار مسکن حضور دارد از این بازار خارج شده و چون بازار سهام در حال حاضر بهترین و سودآورترین گزینه برای سرمایه‌گذاری است، بدون شک این مولفه می‌تواند اثر مثبتی بر معاملات بورسی داشته باشد.

وی همچنین با باین این مطلب که افت و خیزها و نیز اصلاح‌هایی که کلیت بازار سهام در چند ماه گذشته تجربه کرده است، موجب شده تا سرمایه‌گذاران به ویژه تازه‌واردان به بورس با هر افتی از بازار خارج نشوند، گفت: بر این اساس با توجه به مجموعه عواملی که اشاره شد، پیش‌بینی توقف رشد بازار سهام توجیه‌پذیر نیست.

این کارشناس بازار سرمایه در توصیه به سهامداران به ویژه تازه‌واردان تاکید کرد: رشد شاخص بورس و کلیت بازار سرمایه به معنای این نیست که همیشه این بازار مثبت است و سود مناسبی را نصیب سهامدارن می‌کند، بنابراین لازم است با مطالعه اقدام به خرید و فروش سهام کنند و برای کنترل ریسک حضور در این بازار بخشی از نقدینگی خود را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاری کنند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=90482

ثبت نظر

-