گزارش «نیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ جهش اولیه و تعدیل ثانویه

  • کد خبر : 8820
  • 01 اسفند 1398 - 4:05
گزارش «نیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ جهش اولیه و تعدیل ثانویه

به گزارش نیوز؛ چهارشنبه آخرین روز بهمن‌ماه بازار با رشد قابل توجه قیمت‌ها در معاملات اولیه چشم‌انداز مرزشکنی قیمت‌ها را تقویت کرد اما معاملات بعدازظهر دلار و سکه روی مسیر تعدیل و نزول قیمت حرکت کردند. در نهایت قیمت دلار با اندکی کاهش و قیمت سکه و طلا در بازار داخلی همانند بهای اونس طلای جهانی با رشد قابل توجه نسبت به روز گذشته بهمن‌ماه را به پایان رساندند.

بهمن ماه زمانی برای تند شدن رشد سکه و دلار بود؛‌ روندی که برای فلز گران بهای داخلی در آخرین روز این ماه نیز ادامه داشت،‌ ولی در مورد دلار، سهم معامله گران در روز چهارشنبه کاهش قیمت بود.

سبقت بازدهی سکه از دلار

در سی امین روز بهمن ماه، سکه تمام بهار آزادی ۷۰هزار تومان  افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۵ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان رسید. این افزایشی در حالی رقم خورد که در بازار ارز، اسکناس آمریکایی ۶۰ تومان از ارزش خود را از دست داده و با پایین رفتن از محدوده ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی روی عدد ۱۴ هزار و ۳۸۰ تومان به کار خود پایان داد. علی رغم این کاهش، دلار در ماهی که گذشت توانست رشد قابل توجهی را به ثبت برساند، ولی مساله آن بود  که این رشد، از بازدهی سکه محدودتر بود.

فلز گران بهای داخلی در یازدهمین ماه سال، بازدهی ۲/۹ درصدی را به ثبت رساند، حال آنکه سهم دلار رشد ۶/۶ درصدی بود. در اولین ماه زمستان نیز سکه راندمان بهتری نسبت به دلار داشت؛ آخرین بار شاخص ارزی در آذرماه رشد بیشتری را در مقایسه با سکه به دست آورده بود. در آن مقطع زمانی، دلار بیش از ۱۰ درصد گران شد که بیشترین میزان بازدهی آن در سال ۹۸ بود. فلز گران بهای داخلی در آن مقطع زمانی تنها کمی بیش از ۵ درصد افزایش را تجربه کرده بود.

دو دلیل مهم بازدهی بیشتر سکه از دلار

به گفته فعالان، دو دلیل مهم برای سبقت سکه از دلار وجود داشته است. اولی رشد بهای طلای جهانی و دومی، بالا بودن ارزش ذاتی سکه نسبت به قیمت بازار. طلای جهانی قبل از شروع زمستان در اواخر کانال هزار و ۴۰۰ دلاری قرار داشت ولی در دو ماه اخیر نه تنها از مرز هزار و ۵۰۰ دلاری عبور کرده است، بلکه روز چهارشنبه یک بار دیگر موفق به شکست مرز هزار و ۶۰۰ دلاری شد. در واقع تحریک طلای جهانی یکی از مهم ترین عواملی بوده است که موجب شده است سکه در بازار داخلی از دلار سبقت بگیرد. در کنار این، ارزش ذاتی سکه در ماه های اخیر بالاتر از قیمت بازاری آن بوده است و همین مساله موجب شد که این فلز گران  بها ظرفیت درونی بیشتری برای رشد قیمت داشته باشد. به عنوان مثال، حدود ساعت ۴ بعدازظهر امروز بدون در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده، ارزش ذاتی سکه به بالای ۵ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان می رسید که بیش از ۱۰۰ هزار تومان از قیمت بازار بیشتر بود. اگر مالیات ارزش افزوده را در فرمول حباب سکه در نظر بگیریم، ارزش آن به نزدیک ۶ میلیون تومان می رسید.

با توجه به چنین موضوعی برخی از معامله گران بازار سکه عنوان می کردند که باید انتظار رشد بیشتری را در این بازار داشته باشیم، حال آنکه دسته دیگری از بازیگران این بازار عنوان می کردند،‌ سکه مدت هاست حباب دارد و اینکه هیچ وقت به ارزش بازاری خود نزدیک نشده است، نشان از آن دارد که معامله گران در خرید آن احتیاط می کنند و انتظار قیمت های بسیار بالا را ندارند.

در مورد بازار ارز نیز مخصوصا با افت روز چهارشنبه یک دو گانگی انتظاری در بازار شکل گرفته بود،‌ خصوصا آنکه این ارز در این روز نوسانات زیادی نیز داشت. شاخص ارزی معاملات روز چهارشنبه را با قیمت ۱۴ هزار و ۳۹۰ تومان آغاز کرد که ۵۰ تومان کمتر از روز سه شنبه بود. در ادامه روز تا قیمت ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومانی عقب نشینی کرد و در حالی که انتظارات کاهشی در حال تشدید بود، به یکباره خریدها افزایش و قیمت توانست تا محدوده ۱۴ هزار و ۳۸۰ تومان بالا بیاید.

در این میان، عده ای باور دارند کاهش روز چهارشنبه آغازی بر تغییر مسیر دلار بوده است‌،‌ حال آنکه بازیگران افزایشی بازار افت روز چهارشنبه را تنها اصلاحی می دانستند که برای موج جدید افزایش قیمت لازم بود. در این میان، عده ای باور داشتند با اعلام تصمیم fatf  در مورد ایران، جو روانی که در بازار هفته جاری وجود داشت،‌ از میان خواهد رفت و قیمت در مسیر افت بیشتر قرار خواهد گرفت. این در حالی است که عده دیگری باور داشتند، ‌اگر تصمیم این نهاد مالی بازگشت ایران به لیست سیاه باشد، ‌امکان رشد بیشتر قیمت دلار وجود خواهد داشت.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین ۱۴۳۲۰ تا ۱۴۵۱۰ تومان نوسان داشت و در نهایت بین ۱۴۳۵۰ و ۱۴۳۸۰ تومان ثبت شد. نرخ حواله درهم نیز در بازار دوبی امروز به ۳۹۳۰ تومان از یک سو، و به ۳۸۹۵ در سوی دیگر نیز رسید اما در نهایت قیمت ۳۹۰۵ تومان را ثبت کرد.

همچنین  قیمت یورو نقدی در معاملات بازار آزاد ۱۵۵۵۰ تا ۱۵۶۵۰ تومان و پوند انگلیس نیز بین ۱۸۸۰۰ تا ۱۹۰۵۰ تومان قیمت خورد.

همچنین قیمت حدودی دلار کانادا ۱۱۰۵۰ تومان، دلار استرالیا ۹۷۳۰ تومان، فرانک سوییس ۱۴۸۲۰ تومان، یوان چین ۲۰۶۵ تومان و لیر ترکیه ۲۴۰۰ تومان بوده است.

قیمت رسمی دلار و یورو در صرافی ملی

قیمت خرید و فروش دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی بدون تغییر نسبت به روز گذشته و به شرح زیر اعلام شد:

قیمت خرید دلار آمریکا :  ۱۴۱۰۰ تومان (۰)

قیمت فروش دلار آمریکا :  ۱۴۲۰۰ تومان
(۰)

قیمت خرید یورو :  ۱۵٫۳۰۰ تومان (۰)

قیمت فروش یورو :  ۱۵،۴۰۰ تومان (۰)

قیمت انواع طلا و سکه

همچنین در بازار طلا سکه طرح جدید با قیمت ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان ثبت شد و سکه طرح قدیم ۵ میلیون ۳۴۰ هزارتومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه ۲ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت ۹۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسید.

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز تا حدود ۱۶۰۷ دلار رشد کرد. در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده با قیمت ۲ میلیون و ۳۶۵ هزار تومان به کار خود پایان داد که این رقم معادل هر گرم طلای ۱۸عیار  حدود ۵۴۶ هزار تومان است

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=8820

ثبت نظر

-