افشاگری پدر شاهین نصیری‌نیا از دلیل مصدومیت پسرش در المپیک ۲۰۰۰

  • کد خبر : 86600
  • 26 خرداد 1399 - 1:09
افشاگری پدر شاهین نصیری‌نیا از دلیل مصدومیت پسرش در المپیک ۲۰۰۰

نیوز/ خسرو کفیلی؛ بهداد سلیمی ۲۰ روز پیش افشا کرد تاماش آیان اجازه نداد او در المپیک ۲۰۱۶ ریو مدال بگیرد. حالا پدر شاهین نصیری‌نیا هم راز اینکه چرا پسرش در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی با اینکه شانس مدال طلا را داشت، اما وقتی روی تخته رفت به بهانه مصدومیت وزنه نزد را فاش می‌کند. اتفاقی که ایرانی‌ها را مبهوت کرد. شاهین نصیری‌نیا چند سالی است که مربی تیم ملی آمریکا شده است.

حالا مدد نصیری‌نیا، پدر شاهین پرده از اتفاقات آن روز برمی‌دارد. او می‌گوید: «تاماش آیان شب قبل از اینکه پسرم روی تخته برود، شاهین را متهم به دوپینگ کرد و خواست ۴۰ هزار دلار بدهیم تا از این قضیه صرفه‌نظر کند. اگر مسئولان کاروان این مبلغ را به آیان می‌دادند، شاهین می‌توانست به جای اینکه روی تخته تمارض به مصدومیت و صحنه را ترک کند، اولین مدال طلای المپیکی خود را بگیرد. آن شب بدترین شب دنیای قهرمانی شاهین بود چراکه او بعد از مدال طلای جهانی ۱۹۹۹ آتن، می‌خواست اولین طلای المپیکی‌اش را هم بگیرد. شاهین آن زمان یکی از بهترین وزنه‌برداران جهان بود و سال‌ها می‌توانست بهترین وزنه‌بردار دسته ۸۵ کیلوگرم دنیا باشد که متأسفانه آیان مانع از این امر شد. البته شاهین اگر اشتباه نمی‌کرد و زودتر به یک دسته بالاتر می‌رفت می‌توانست مدال‌های جهانی بیشتری بگیرد.»

به نظر او آیان در دوره ریاستش بار‌ها از فدراسیون ایران باج گرفته: «آیان بار‌ها به بهانه مثبت بودن تست دوپینگ ملی‌پوشان وزنه برداری ایران از فدراسیون باج گرفته بود که بیشترین آن‌هم زمانی بود که ۹ وزنه‌بردار ایران برای جهانی دومینیکن به دوپینگ متهم شدند. این یکی از شگرد‌های باج‌خواهی آیان برای تهدید فدراسیون‌های کشور‌ها بود.» سرمربی اسبق تیم ملی وزنه برداری با خوشحالی از افشاگری تخلفات آیان در دوره ریاستش بر فدراسیون جهانی وزنه برداری می‌گوید: «هرچه زمان می‌گذرد، تخلفات آیان بیشتر افشا می‌شود، او فردی پولکی بود که از فدراسیون‌های کشور‌های مختلف به نحوی باج می‌گرفت و حتی از فدراسیون ایران هم.»

به نظر او آیان لطمه بزرگی به وزنه برداری ایران زده: «آیان در دوره ریاستش بر فدراسیون جهانی وزنه‌برداری، لطمه زیادی به وزنه برداری ایران وارد کرد.»

نصیری‌نیا امیدوار است وزنه برداری المپیکی بماند: «امیدوارم مسئولان جدید فدراسیون جهانی با برنامه‌ریزی صحیح مانع حذف وزنه برداری از المپیک شوند و زمینه رشد و گسترش هرچه بیشتر آن را در جهان فراهم کنند.»

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=86600

ثبت نظر

-