این خوراکی ها دشمن استرس اند

  • کد خبر : 8433
  • 30 بهمن 1398 - 16:01
این خوراکی ها دشمن استرس اند

محسن پویان، محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: مواد غذایی نقش به سزایی در کنترل استرس و اضطراب افراد دارند و افراد می توانند با مصرف آن ها باعث افزایش سلامت روحی و جسمی خود شوند.
او ادامه داد: اگر به دنبال راهی آسان برای کنترل اضطراب خود هستید، می توانید با مصرف زیاد آب اضطراب خود را کنترل کنید. همه اندام های بدن از جمله مغز برای عملکرد درست خود نیازمند آب کافی است. یافته ها نشان داده است کمبود آب حتی به صورت خفیف بی قراری و استرس را افزایش می دهد.
این محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: لیمو، لیموترش، پرتغال، روغن گریپ فورت، ترنج، نارنگی و نارنج در رژیم های ضد استرس به علت خاصیت بالا بردن سطح خلق وخو استفاده می شود؛ همچنین ثابت شده که مرکبات تأثیرات قابل توجهی بر افسردگی و اضطراب در موش ها و میمون ها داشته است بنابراین می توان همین نتایج را برای انسان ها پیش بینی کرد.
پویان گفت: عسل با داشتن ۲۰۰ فاکتور مغذی مهم مانند فروکتوز، گلوکز، آمینواسید های مختلف، ویتامین ها و مواد معدنی نقش مهمی در تغییر خلق وخوی افراد دارد. کرایسین که یک فلاونوئید است، به عنوان یکی آنتی اکسیدان مهم و همچنین ضد اضطراب در عسل وجود دارد.

کاهش استرس با دارو های گیاهی

او بیان کرد: افراد می توانند با مصرف گیاهانی مانند بادرنجوبه، چای سبز( به دلیل آلتینین موجود در چای) و ریشه سنبل الطیب از استرس خود بکاهند. فراد به یاد داشته باشید قبل از مصرف این گیاهان حتما با پزشک خود در خصوص استفاده هر یک از این ها و مقدار آن ها مشورت کنید.
پویان گفت: طبق تحقیقات، افرادی که ویتامین B1 مصرف می کنند از احساس آرامش و اعتماد به نفس بهتری برخوردار هستند. ویتامین B1 در غلات سبوس دار، حبوبات، گوشت و ماهی وجود دارد.
او تصریح کرد: پیریدوکسین در صد ها واکنش متابولیکی مهم بدن دخیل است که از جمله این واکنش ها می توان به واکنش های مربوط به ساخت انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و گابا اشاره کرد. اگرچه ویتامین B6 بر اضطراب تأثیرگذار است، اما بیش از اضطراب تأثیر خود را بر مشکلات ثانویه ای مانند خستگی و افسردگی، که در نتیجه اضطراب به وجود می آید.
او ادامه داد: در مطالعات مشخص شده افرادی با سطح افسردگی و اضطراب بالا با کمبود ویتامین D مواجه هستند برای اینکه بدن دچار کمبود ویتامین D نشود پیشنهاد می شود پوست دست و پای خود را روزانه به مدت ۳۰ دقیقه در مقابل آفتاب، بی واسطه (از پشت شیشه تأثیر نمی گذارد) قرار دهید.
پویان افزود: مشاهده شده رژیمی که در آن لیزین (یکی از بیست اسید آمینه ی اصلی یاخته های زنده) اندک است، می تواند سطح استرس را بالا ببرد. طبق تحقیقات افرادی که گندم غنی شده با لیزین را جزو اصلی رژیم غذایی خود قرار داده اند؛ استرس کمتری دارند. برای تأمین لیزین مورد نیاز بدن باید به مقدار کافی لبنیات و غذا های دریایی مصرف شود.
این محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: افراد با اضطراب بالا بهتر است روز خود را با منابع غنی تریپتوفان مانند تخم مرغ، بوقلمون، توفو، ماهی غزل آلا، حبوبات، آجیل، دانه ها، شیر و پنیر شروع کنند. تریپتوفان، سروتونین خون را که یک هورمون شادی بخش است، افزایش می دهد و سطح اضطراب را پایین می آورد.
پویان در پایان گفت: مصرف حداقل سه وعده از ماهی های روغنی (سالمون، غزل آلا، تن، ساردین) در هفته اسید چرب مورد نیاز بدن را برطرف می کند. اسید چرب برای سلامت مغز لازم است و باعث کاهش اضطراب و استرس در افراد می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=8433

برچسب ها

ثبت نظر

-