ساعت طلایی خواب کودک چه ساعتی است؟

  • کد خبر : 7834
  • 29 بهمن 1398 - 21:44
ساعت طلایی خواب کودک چه ساعتی است؟

کد خبر: ۱۴۳۷۲۹

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ – ۱۲:۳۲

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: خواب کافی در رشد و تکامل کودکان اهمیت زیادی دارد و والدین باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند.

به گزارش نیوز: فرشته کرباسیان متخصص کودکان و عضو هیئت علمی علوم پزشکی تهران، درباره عوارض کم‌خوابی کودکان اظهار کرد: همان طور که تغذیه نقش مهمی در رشد و تکامل کودک دارد، خواب مناسب هم از اهمیت زیادی برخوردار است و والدین باید توجه ویژه به این موضوع داشته باشند.

او افزود: تا زمانی که موضوع خواب به موقع و کافی دغدغه ذهنی والدین نباشد، آن‌ها نمی توانند به خوبی سلامت خواب کودکانشان را مدیریت کنند. امروزه با توجه به مشغله و ساعات کاری زیاد، ممکن است خانواده ها کمتر به مسائل کودکان خود بپردازند. 

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: کودکانی که کمتر از ۹ ساعت در طول شبانه روز می‌خوابند حامل ژن‌های ابتلا به دیابت هستند و بدن آن‌ها در برابر انسولین از خود مقاومت نشان می دهد. از عوارض کم خوابی در کودکان می‌توان به چاقی و اضافه وزن، تشکیل توده عضلانی کم، تجمع چربی و قند در بدن، کاهش سطح هوش و علاقه به مصرف خوراکی‌های شیرین اشاره کرد.

اوتصریح کرد:  به والدین توصیه می‌کنیم که  نظارت دقیق بر خواب کودک داشته باشند، زیرا هر یک ساعت کمبود خواب می‌تواند زمینه ساز ابتلا به دیابت در بزرگسالی آن ها شود.

کرباسیان بیان کرد: معمولا اثرات بلند مدت کم خوابی در کودکان، به صورت عدم تمرکز صبگاهی،کج خلقی ،تحریک پذیری و رفتارهای مخاطره آمیز مخصوصا در نوجوانان ظاهر می‌شوند. همچنین ثابت شده  است که چاقی و فشارخون بالا در کودکانی که خواب مناسب ندارند بیشتر است.

او گفت: از آنجایی که ترشح هورمون رشد در زمان خواب افزایش می یابد ،قد نهایی کودکانی که خواب مناسب ندارند نسبت به هم سن و سال های خود کوتاه تر می شود

منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=7834

برچسب ها

ثبت نظر

-