حفظ سلامتی پس از پایان ماه مبارک رمضان با این چند ترفند ساده

  • کد خبر : 77866
  • 31 فروردین 1400 - 11:09
حفظ سلامتی پس از پایان ماه مبارک رمضان با این چند ترفند ساده

در ماه مبارک رمضان عادت‌های خوبی رواج پیدا می‌کنند که بسیار برای سلامتی مفید هستند، با رعایت این نکات سلامتی‌تان را بعد از ماه رمضان نیز حفظ کنید.

حفظ سلامتی پس از رمضان

در طول ماه مبارک رمضان اگر توصیه‌های تغذیه‌ای متخصصان را رعایت کرده باشید، سلامتی شما بهبود یافته و حال جسمی و روحی روانی‌تان بهتر شده است. برای این که این حالات خوب و سالم را حفظ کنید باید مواردی را رعایت کنید که در ادامه ذکر شده است، با ما همراه باشید…

هرسال، ماه مبارک رمضان، با حذف الگوهای ناسالم غذا خوردن و استراحت دادن به دستگاه گوارش فرصت مناسبی را برای بهبود سلامت ما فراهم می‌کند. در طول این ماه مقدس، روزه‌داری، عبادت، نماز شب و خواندن قرآن کریم در هر روز می‌توانند اثر تحول‌گرایانه‌ای بر سلامت و رضایت کلی ما داشته باشند.

9 توصیه برای حفظ سلامت بعد ماه مبارک

حالا که ماه مبارک رمضان رو به پایان است و عید فطر نزدیک، 9 توصیه برای حفظ مزایای سلامتی و عادت‌های فوق‌العاده‌ای که در این ماه به سختی به دست آورده‌اید، برایتان آورده‌ایم.

حفظ سلامتی پس از رمضان

1- دو بار در هفته روزه بگیرید

سعی کنید بعد از ماه رمضان دو روز در هفته را روزه بگیرید. تحقیقات علمی نشان داده است که روزه‌داری‌های متناوب برای بدن و ذهن مفید است. بدین ترتیب که دوره‌های روزه‌داری متناوب باعث سرعت بخشیدن به فرایندی می‌شوند که از طریق آن بقایای سلول‌های مرده و آسیب دیده از بدن خارج می‌شود. دانشمندان معتقدند ناتوانی بدن برای خلاصی از شر این ضایعات، به طور منظم، منجر به افزایش ظهور بیماری‌های مزمن، به ویژه بیماری‌های مرتبط با افزایش سن مانند سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.
علاوه بر این مطالعات نشان داده است روزه فواید جسمانی – روانی فراوانی برای بدن دارد؛ از جمله تقویت حافظه، بهبود خواب و افزایش تمرکز و انرژی. تحقیقات دیگری نیز نشان داده‌اند که روزه‌داری فعالیت و رشد سلول‌های عصبی را تسریع می‌کند.
در توصیه‌های دینی هم روزه‌ی شش روز از ماه شوال یا برخی روزهای خاص در ماه‌های مختلف سفارش شده است.

حفظ سلامتی پس از رمضان

2- دو تا سه وعده در روز غذا بخورید

در مورد وعده‌های غذایی توصیه‌ها با توجه به شرایط افراد، متفاوت است. در طب سنتی به دو وعده‌ی اصلی برای غذا خوردن سفارش شده است؛ صبحانه و شام که هر دو نیز باید زودهنگام خورده شوند؛ تقریباً چیزی شبیه سحر و افطار در زمان روزه‌داری. البته این توصیه برای همه‌ی افراد نیست؛ بیماران، افراد دیابتی، زنان باردار و سالمندان باید چند وعده غذا و با حجم کم مصرف کنند. همچنین افرادی که به علت پرکاری تیروئید متابولیسم بالایی دارند و یا کسانی که به دلیل زیاد بودن اسید معده‌شان تحمل گرسنگی را ندارند باید تعداد وعده غذایی‌شان را افزایش دهند. به هر حال آن چه طب سنتی بر آن تأکید می‌کند این است که احساس گرسنگی بین وعده‌های غذایی، برخلاف باور عمومی، می‌تواند برای سلامتی جسمی ما بسیار مفید باشد. بر اساس یک مطالعه منتشرشده توسط PLOS ONE، احساس گرسنگی ممکن است در برابر بیماری آلزایمر محافظت کند.
علاوه بر این، احساس گرسنگی می‌تواند فوایدی برای سلامت روحی روانی ما نیز داشته باشد.

3- میوه‌های خشک‌شده بخورید

در طول روزهای طولانی در محل کار، این آسان است که از میان وعده‌هایی مثل شکلات یا چیپس‌ها استفاده کنید؛ اما چرا این میان وعده‌ها را با میوه‌های خشک جایگزین نمی‌کنید؟
خرما و انجیر خشک هر دو منابع عالی آهن، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که از بدن در برابر رادیکال‌های مضر آزاد که موجب پیری می‌شوند، محافظت می‌کنند. اگر اهل شیرینی هستید و دوست دارید بعد از وعده‌های غذایی دسر داشته باشید، به جای یک کیک شکلاتی پرکالری بدون ویتامین و مواد معدنی، سه عدد خرما بخورید.
در مورد مصرف خرما هم در احادیث و روایات توصیه‌هایی شده است که برخی از آن‌ها رامی‌توانید اینجا ببینید.


4- قانون 80/20 را رعایت کنید

قانون 80/20 را تمرین کنید؛ یعنی خوردن را تنها تا زمانی ادامه دهید که 80٪ احساس سیری کنید. یک راه خوب برای انجام این کار این است که به آرامی بخورید، تا در هنگام خوردن از سطح سیری خود آگاه باشید. خوردن در حال حرکت و یا در حالی که کار می‌کنید یقیناً موجب پرخوری و مانع توانایی بدنتان برای هضم درست آنچه می‌خورید، می‌شود.
در طول ماه رمضان، روزه‌داری به ما این اجازه را داد تا به صورت آگاهانه نشانه‌های گرسنگی و سیری را تشخیص دهیم. بنابراین، از بازگشت به عادات خوردن بدون فکر و مهم‌تر از آن، پرخوری اجتناب کنید.
حفظ سلامتی پس از رمضان

5- از قانون یک‌سوم پیروی کنید

ماه مبارک رمضان فرصتی عالی بود تا یاد بگیریم چگونه غذاهای خود را با دقت برنامه‌ریزی کرده و مانع از افت فشار بعد از افطار شویم تا به عبادات و کارهایمان برسیم. ما می‌توانیم همان ساختار را برای جلوگیری از احساس خواب‌آلودگی و سستی پس از ناهار خود استفاده کنیم. پس از ماه مبارک رمضان نیز از قانون یک‌سوم استفاده کنید تا سطح انرژی روزانه خود را حفظ کنید و از حس سنگینی که اغلب پس از مصرف یک وعده غذایی سنگین به سراغ فرد می‌آید، جلوگیری کنید.
در قانون یک‌سوم، یک‌سوم معده به غذا، یک‌سوم به آب و یک‌سوم دیگر به هوا اختصاص می‌یابد.

6- یک مکمل پروبیوتیک برای حفظ سلامت گوارش مصرف کنید

مصرف بیش از حد شیرینی‌ها در جشن‌های عید فطر پس از روزهای طولانی روزه‌داری در ماه رمضان، ممکن است بر سیستم گوارش شما اثر بگذارد. سعی کنید یک مکمل پروبیوتیک به رژیم روزانه خود اضافه کنید تا سطوح فلور باکتری‌های خوب در روده خود را دوباره پر کنید. مطالعات نشان داده‌اند که پروبیوتیک‌ها می‌توانند به پیشگیری از سرماخوردگی و عفونت کمک کرده و همچنین سلامت و متابولیسم زنان را بهبود بخشند.

خرما و انجیر خشک هر دو منابع عالی آهن، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که از بدن در برابر رادیکال‌های مضر آزاد که موجب پیری می‌شوند، محافظت می‌کنند. اگر اهل شیرینی هستید و دوست دارید بعد از وعده‌های غذایی دسر داشته باشید، به جای یک کیک شکلاتی پرکالری بدون ویتامین و مواد معدنی، سه عدد خرما بخورید


7- سلامت عاطفی خود را پرورش دهید

سلامت عاطفی و احساسی خود را نادیده نگیرید بلکه به دنبال آن باشید که به طور مداوم آن را تقویت کنید. یکی از چیزهایی که ما بیشتر از همه پس از ماه رمضان از دست می‌دهیم احساس خشنودی و رضایت پس از خواندن دعاها و انجام برخی اعمال مثل نماز شب و خواندن قرآن کریم است.
محققان ثابت کرده‌اند که مدیتیشن برای افراد مبتلا به افسردگی، ترس و اضطراب درمانگر بسیار خوبی است پس جای تعجب ندارد که یک ماه سپری شده در معنویات، چنین تأثیر آرام‌بخش و تسکین‌دهنده‌ای بر حالات ذهن و روح شما و میزان رضایتمندی‌تان داشته باشد.
یکی از راه‌های بازسازی احساس رضایت روحی روانی و معنوی این است که 10 تا 20 دقیقه قبل از طلوع فجر برای نماز شب و دعا بیدار شوید و همچنین فراموش نکنید که خواندن قرآن را بخشی از کارهای روزمره خودتان قرار دهید.
>>>بیشتر بخوانید:

برنامه غذایی مناسب در ماه مبارک رمضان

8- صدقه دادن را ادامه دهید

صدقه دادن را بعد از ماه مبارک هم ادامه دهید تا از فواید معنوی و روحی روانی آن نیز بهره ببرید. اگر از خانواده‌های محروم در ماه رمضان حمایت کردید، پس از ماه رمضان، این کار را ادامه دهید. کمک به دیگران، چه مادی چه معنوی، نه تنها در آخرت بلکه در همین کره‌ی خاکی نیز اجر و پاداش بسیاری دارد. شواهد نشان داده است که مهربانی‌هایی هرچند کوچک یا مهم‌تر از آن، کمک‌های داوطلبانه در جامعه، می‌تواند به‌طورکلی احساس شادی و رضایت شما را افزایش دهد.

9- از سیگار کشیدن اجتناب کنید و فعالیت بدنی را در اولویت قرار دهید

برای افراد سیگاری که قصد داشتند آن را ترک کنند، ماه رمضان زمان ایده آلی برای ترک تدریجی سیگار و در نهایت کنار گذاشتن کامل آن بود. هنگامی که ماه رمضان تمام می‌شود، اگر سیگاری هستید، تسلیم وسوسه کشیدن سیگار بعد از وعده‌های غذایی نشوید. این عادت اعتیادآور و سمی را با عادتی سالم مثل فعالیت بدنی سبک جایگزین کنید.
انگیزه خود را با گفتار مثبت تقویت کنید، برای خودتان یک جدول برنامه‌ریزی ترتیب دهید و در آن انتخاب‌های خوب غذایی و فعالیت‌های بدنی مناسب با شرایطتان را اولویت‌بندی کنید. در طی ورزش بدن شما اندورفین‌ها، سروتونین و دوپامین آزاد می‌کند که همگی آن‌ها روحیه‌تان را بهبود می‌بخشند و به شما احساس سلامت، تناسب‌اندام و قوی بودن می‌دهند.
لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=77866

برچسب ها