پیدا شدن یک لوح قدیمی در تمدن آشوری درباره ارواح

  • کد خبر : 7653
  • 29 بهمن 1398 - 15:05
پیدا شدن یک لوح قدیمی در تمدن آشوری درباره ارواح

در شمال کشور عراق، در ویرانه هایی که از یک شهر آشوری قدیمی باقی مانده است، سال ها پیش لوح هایی پیدا کرده اند که روی آن ها اطلاعاتی درباره تمدن آشوریان نوشته شده بود. این احوال اکنون در موزه های مختلف حفظ شده، اما اخیرا عکسی از یک دیو و همچنین نوشته هایی به زبان میخی اکدی قرار روی یکی از این الواح کشف شده است. به گفته باستان شناسان این نوشته ها اطلاعاتی از ارواح و شیاطین در فرهنگ آشوری به ما می دهند.

لوح قدیمی در تمدن آشوری

نیوز قصد دارد در این مطلب به این موضوع بپردازد که داستان این لوح و اطلاعات روی آن چیست.

فرهنگ آشوری

در اطلاعاتی که درباره فرهنگ آشوری به دست ما رسیده می توان نتیجه گرفت که نه تنها مسائل و آیین ما فوق طبیعی در فرهنگ این مردم وجود داشته بلکه بسیار جدی گرفته می شده است. بیشتر این اطلاعات به دست آمده از طریق کتاب های کیسیر آشور، پزشکی که ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در این منطقه می زیست، به دست آمده است.

اگر چه الواح به جا مانده از این طبیب سال ها مورد بررسی قرار گرفته و اطلاعات زیادی نیز درباره فرهنگ مردم آشور به دست باستان شناسان داده اند اما در یکی از این الواح که در سال ۲۰۱۶ مورد بررسی دوباره یک دانشجو در دانشگاه کپنهاگ قرار گرفته، نقش یک دیو کشف شده است.

این دانشجو در این خصوص مقاله ای نوشته است که طبق آن مقاله و به گفته او این دیو درازکش به صورت ۹۰ درجه نقاشی شده است. او اعتقاد دارد آشوریان باستان این دیو که شاخ های باریک، دم بلند و زبان چنگال مانند دارد را دلیل جنون می دانستند و معتقد بودند این دیو عامل بیماری هایی همچون سرع و تشنج است.

در واقع آشوریان دلیل همه بیماری ها را به چیزهایی مانند شیطان و روح و جن ربط می دادند و حتی اعتقاد داشتند اگر در هنگام شب بیماری کسی تشدید یابد به این معنی است که یکی از این موارد در روحش نفوذ کرده است.

لوح قدیمی در تمدن آشوری

در متن های باستانی بیماری های روانی  امده است 

شاید جالب باشد بدانید که در متن های باستانی بیماری های روانی مانند اختلال دو قطبی را نتیجه تنبیه فرد توسط خدایان می دانستند. آنها معتقد بودند که زمانی فرد دچار این بیماری ها می شود که الهه ای از دستش عصبانی باشد. شاید تصورکنید اعتقاد به چنین خرافاتی تنها از دست آدم های بی سواد و ناآگاه برمی آیید اما اینگونه نیست زیرا صاحبان تمدن بین النهرین کاملا متمدن بوده و نسبت روش های بهداشتی آگاهی کامل داشته اند.

آنها در خانه های خود فاصلاب و حمام داشته و قبل از غذا خوردن مراسم شست و شو انجام می داده اند. اما خرافات در اکثر تمدن های باستان وجود داشته است و تمدن آشوریان نیز یکی از این ها است.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=7653

ثبت نظر

-