چرا فوکر ۱۰۰ پر استفاده ترین هواپیما در ایران است؟

  • کد خبر : 7520
  • 29 بهمن 1398 - 11:43
چرا فوکر ۱۰۰ پر استفاده ترین هواپیما در ایران است؟

یکی از سوالاتی که معمولا برای کسانی که سوار بر هواپیما می شوند پیش می آید این است که وسیله ای که برای سفرشان انتخاب کرده اند، چه مدلی است و چه ویژگی هایی دارد؟ آیا توقعاتشان در طول سفر را برآورده می کند و حافظ امنیتشان در سفر هست و یا این که بهتر بود سفر با وسیله ای دیگر را انتخاب می کردند؟ در پاسخ به این سوال می گوییم که با پر استفاده ترین هواپیمای ایران، فوکر ۱۰۰ (Fokker 100) آشنا شوید. این هواپیما ساخت یک شرکت هواپیماسازی هلندی است و ایران به عنوان بزرگ ترین اپراتور این مدل هواپیما در سراسر دنیا معرفی می شود و یکی از بهترین هواپیماهای کوچک مسافربری در جهان است. از آن جایی که ممکن است با این هواپیما سفر کرده باشید و یا حتی در آینده ای نه چندان دور با این هواپیما پرواز کنید، امروز در این مقاله می خواهیم تا شما را با هواپیما فوکر ۱۰۰ آشنا کنیم. با ما همراه باشید.فوکر 100

هواپیمای فوکر ۱۰۰، پر استفاده ترین هواپیما در ایران

خیلی پیش آمده است که مسافران مختلفی که بلیط هواپیما خریداری کرده اند، سوار بر هواپیمای فوکر ۱۰۰ شده باشند. اما به نظر شما این هواپیما چه خصوصیاتی دارد که باعث شده اینقدر در ایران طرفدار داشته باشد و اکثرا با خرید بلیط های هواپیما، سفر با آن را تجربه کنند؟

فوکر ۱۰۰ هواپیمایی کوچک و مسافربری است که در ابتدا تنها برای مسافربری طراحی شاخته شد اما بعدها از آن برای مقاصد دیگری همچون حمل بار هم استفاده شد.

این هواپیمایی که اکثر اوقات با خرید بلیط هواپیما سوار بر آن شده اید، یکی از معروف ترین محصولات شرکت هواپیماسازی هلندی به همین نام است. اولین پروازی که این هواپیما انجام داد، در ۳۰ نوامبر ۱۹۸۶ بود و دو سال بعد از آن به بازار جهانی عرضه گشت. البته مهندسین شرکت فوکر، این هواپیما را از روی مدل قدیمی تر ساخت این شرکت یعنی هواپیما فوکر F28 ساخت و به تعبیری آن را در مدل ۱۰۰ خود، ارتقا داد. از هواپیما فوکر ۱۰۰، ۲ مدل Tay 620 و Tay 650 ساخته شد.

پس از این که هواپیمای فوکر ۱۰۰ به بازار عرضه شد، با استقبال فراوان و بی نظیری روبرو شد و تقریبا از سراسر جهان، شرکت های هواپیمایی فراوانی خواهان خرید آن شدند. البته دوران اوج این هواپیما آنچنان هم به طول نینجامید و با عرضه هواپیماهای A319 و A318 توسط شرکت ایرباس و هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ از این شرکت هواپیماسازی آمریکایی، خورشید شهرت این هواپیما افول کرد و از گردونه توجه و رقابت به تدریج حذف شد و آخرین سری آن در سال ۱۹۹۷ تولید شد.

البته این پایان کار هواپیمای فوکر ۱۰۰ نبود زیرا، این هواپیما هنوز هم برای ایرلاین های مختلف در کشورهای سراسر جهان از جمله استرالیا، ایران و کانادا مشتریان پر و پاقرص خودش را داشت.

در طول مدت زمانی که هواپیما فوکر ۱۰۰ تولید شد، برای تولید آن ۲۸۳ مورد ثبت سفارش رسمی صورت گرفت.

اگر برایتان سوال است که چرا این هواپیما انقدر مورد استقبال است و بارها با خرید بلیط هواپیما با آن به سمت مقصدتان سفر کرده اید باید درباره هواپیما فوکر ۱۰۰ باید این را بدانید که این هواپیما، از لحاظ ساختار و استفاده از قطعات این به گونه ای طراحی شده است که هم از نظر زمان تعمیر و بازسازی قطعات هواپیما از ۶ سال به ۸ سال افزایش یافته است و هم از نظر تولید قطعات یدکی، برنامه ای بسیار خوب و جامع را ریخته بوده است. این خصوصیات باعث شده تا هم هزینه نگهداری این هواپیما کم باشد و هم از لحاظ تامین قطعات مشکلی نداشته باشد.

حال با این توصیفات، ایران در رقابت با استرالیا یکی از بزرگ ترین استفاده کنندگان هواپیما فوکر ۱۰۰ هستند و تعداد زیادی از این هواپیما را در آشیانه پروازی ایرلاین های خود دارد. در حال حاضر، شرکت های هواپیمایی زیادی از این وسیله در ناوگان خود استفاده می کنند و شما با خرید بلیط هواپیما از این ایرلاین ها، می توانید سوار بر هواپیما فوکر ۱۰۰ شوید.

ایرلاین هایی که از فوکر ۱۰۰ برای پروازهای خود استفاده می کنند عبارتند از شرکت های هواپیمایی کیش ایر، آسمان، قشم ایر و نفت ایر.

در بین این شرکت ها، هواپیمایی آسمان با داشتن ۲۰ فروند از این هواپیما در آشیانه پروازی خود، بزرگ ترین اپراتور این وسیله در ایران به حساب می آید.هواپیمای فوکر 100

نگاهی به مشخصات فنی هواپیما فوکر ۱۰۰

● هواپیما فوکر ۱۰۰ دارای ۲ موتور توربوفن است که در دو طرف بال های این هواپیما قرار گرفته اند.

● ظرفیت جا به جایی مسافر این هواپیما، بین ۹۷ تا ۱۰۹ نفر است.

● سرعت این هواپیما، ۸۱۶ کیلومتر بر ساعت است.

● محدوده برد پروازی این هواپیما، ۱۵۵۰ کیلومتر است.

● میزان جا به جایی بار این هواپیما، بین ۱۱۲۴۲ تا ۱۱۹۹۳ کیلوگرم می باشد.

در این مطلب یکی از پرکاربردترین هواپیماهای ایران، هواپیما فوکر ۱۰۰ را برای شما مورد معرفی قرار دادیم. به هر حال شما به عنوان یک مسافر، خوب است که بدانید اکثر پروازهای خود را با چه هواپیمایی انجام می دهید. امیدواریم تا در پرواز با این هواپیما، تجربه خوبی از آرامش و امنیت را داشته باشید.

منبع: eligasht.com
اطلاعات تماس الی گشت:
تلفن: ۰۲۱۸۵۴۰
ایمیل: info@eligasht.com
آدرس: تهران، خیابان بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، کوچه ۲۳، پلاک ۷

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=7520

برچسب ها

ثبت نظر

-