اصلی ترین دلیل آسم چیست؟

  • کد خبر : 7498
  • 29 بهمن 1398 - 11:15
اصلی ترین دلیل آسم چیست؟

کد خبر: ۱۴۳۶۸۷

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ – ۰۸:۴۸

متخصص ریه با بیان اینکه ژنتیک مهمترین عامل ایجاد بیماری آسم است، گفت: هوای آلوده، استرس، سیگار، چاقی بوها و عطرها از جمله علل ایجاد یا تشدید کننده این بیماری هستند.

به گزارش نیوز: سیدعلی جواد موسوی، فوق تخصص ریه و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت نیوز، درباره «بیماری آسم»، اظهار داشت: آسم بیماری حساسیت راه‌های هوایی تحتانی دستگاه تنفسی است که بر اثر مواد محرکی که وارد ریه شده، ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد:‌ در اثر وجود مواد محرک وارد شده راه‌های هوای تنگ شده و منجر به بروز این بیماری می‌شود؛ البته حساسیت و تنگی در راه‌های هوای که ایجاد می‌شود قابل برگشت بوده؛ به شکلی که یا خود به خود خوب می‌شود و یا ممکن است با مصرف دارو خوب شود.

این فوق تخصص ریه در پاسخ به این پرسش که «آیا ژنتیک در بروز آسم نقش دارد؟»، گفت: مهمترین عامل آسم ژنتیک است و این موضوع بسیار اهمیت دارد؛ البته مصرف سیگار توسط مادر در دوران بارداری، مصرف سیگار توسط والدین در دوران کودکی و وجود عفونت‌های دستگاه تنفسی در دوران کودکی  از جمله علل بروز بیماری آسم است.

موسوی با اشاره به عوامل مؤثر دیگر در بروز بیماری آسم، خاطرنشان کرد: وجود دود سیگار در فضای بسته، هوای آلوده، مصرف برخی داروهای مسکن مانند دیکلوفناک نیز در تشدید بیماری آسم موثر است؛ ضمن اینکه بوها و استفاده از عطرها نیز می‌تواند موجب تشدید آسم شود.

وی مصرف مواد مخدر، عفونت‌های ویروسی و استرس را از علل تشدید کننده بیماری آسم برشمرد و گفت: چاقی عامل مهم دیگری در ایجاد یا تشدید بیماری آسم است.

این فوق تخصص ریه در پاسخ به این پرسش که «آیا آسم درمان قطعی دارد و یا فقط می‌توانیم آن را مانند دیابت کنترل کنیم؟»، گفت: دیابت علیرغم درمان نیز ممکن است پیشرفت کند اما در آسم با درمان وکنترل آن، فرد بسیار وضعیت بهتری پیدا می‌کند و حتی می‌تواند ورزش نیز انجام دهد؛ البته فرد دچار بیماری آسم باید همیشه دارو مصرف کند تا با مصرف دارو بیماری‌اش کنترل شود.

منبع: فارس 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=7498

برچسب ها

ثبت نظر

-