علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن را بشناسید

  • کد خبر : 7483
  • 29 بهمن 1398 - 10:53
علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن را بشناسید

کد خبر: ۱۴۳۶۸۶

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ – ۰۸:۴۵

مشاور معاون بهداشت در امور خطر کاهش و بلایا درباره علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن توضیح داد.

به گزارش نیوز:  هر ساله در جهان خبر‌های تلخی ازانواع مسمومیت‌ها و یا مرگ‌های ناشی از انتشار گاز کربن مونوکسید می‌شنویم، گازی که به دلیل عدم رنگ، بو و حتی طعم خاصی می‌تواند در محیط بسته منتشر و با استشمام و جذب آن توسط پوست بدن مسموم کرده و یا قربانیان زیادی را به کام مرگ بکشاند. به طورکلی مسمومیت با گاز کربن مونوکسید برای نوزادان، زنان باردار، همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی بسیارخطرناک است.

محمد اسماعیل مطلق مشاور معاون بهداشت در امور خطر کاهش و بلایا گفت: منبع تولید این گاز با سوختن ناقص نفت و گاز رخ می‌دهد و معمولا در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن تولید می‌شود. همچنین استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل با نقص فنی و فاقد دودکش یا دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت گاز مونوکسید را تشکیل می دهند.

او افزود: قدرت گازمونوکسید کربن برای ترکیب با هموگلوبین خون حدود ۲۵۰ برابر اکسیژن است، به طور کلی با بالا رفتن درصد اکسیژن در هوای اتاق، به سرعت باعث مسمومیت خواهد شد و در زمان‌های اولیه می‌تواند بافت‌های بدن از جمله مغز و قلب را مختل کند. همچنین از خطرناکترین منابع تولید این گاز پرمخاطره می‌توان به اجاق گاز، روشن بودن خودرو درمحیط بسته پارکینگ، آبگرمکن، چراغ‌های گازی خوراک پزی، دیزل‌های تولید برق خانگی اشاره کرد. همچنین راه تهویه دودکش باید ایمن و استاندارد با شکل کلاهک اچ باشد تا هوا به راحتی خروج پیدا کند.

مطلق  بیان کرد: از علائم مسمومیت با این گاز سردرد، سرگیجه، تهوع، استفراغ، درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما و مرگ است همچنین از علائم حاد این مسمومیت می‌توان به سفتی عضله، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و در برخی موارد تنگی مردمک‌ها اشاره کرد.

چگونه از مسمومیت با این گاز پیشگیری کنیم؟

مشاور معاون بهداشت در امور خطر کاهش و بلایا اظهار کرد: هر وسیله گرمازای سوختنی که به نحوی با سوخت‌های فسیلی از جمله نفت، گاز، ذغال سنگ کار کند به صورت بالاقوه می‌توانند سبب تولید گاز مونوکسید کربن آلوده شود، لذا افراد باید از بخاری‌های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیراستاندارد استفاده نکنند، همچنین توجه داشته باشند استفاده از بخاری‌های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونوکسید کربن جلوگیری نمی‌کند. محیط‌های شغلی و منازل که در آن‌ها از کوره و مشعل استفاده می‌شود از سلامت دستگاه و سیستم تخلیه دود اطمینان حاصل نمایید. زیرا در هشت ماهه امسال حدود ۳۱۴ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در کشور جان خود را از دست دادند، این عدد در مقایسه با سال گذشته با رشد ۵.۴ درصد رو به رو است.

او با بیان اینکه در هنگام استفاده ازشوفاژ افراد باید از باز بودن منافذ درزی خانه اطمینان حاصل کنند خبر داد: اگر فضای منزل خود را با شوفاژ و سیستم حرارت مرکزی گرم می‌کنند درز بندی و بستن منافذ در‌ها و پنجره‌ها به منظور جلوگیری از اتلاف حرارتی بلامانع است، اما درصورتی که از بخاری‌های گازسوز به منظور گرمایش محیط استفاده می‌شود تهویه‌ای از طریق در یا پنجره در فضا ایجاد و از درز بندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید. همچنین در صورت احساس علائم سردرد و سرگیجه و تهوع در مکانی که احتمال وقوع مسمومیت وجود دارد سریعا محل را ترک کرده و به فضای آزاد پناه ببرید.

در برخورد با مسمومیت با گاز مونوکسید کربن چه باید کرد؟

محمد اسماعیل مطلق یادآور شد: در گام اول اگر با افراد دچار مسمومیت مواجه شدید پنجره‌ها و درب‌ها را باز کنید تا هوای تازه در فضا جریان پیدا کند، شیر گاز یا وسیله گرمایشی را ببندید و آن را خاموش کنید، پس از خارج ساختن مصدوم از محیط آلوده فوراً با اورژانس تماس بگیرید، با حوله مرطوب جلوی دهان و بینی خود را بپوشانید تا دچار مسمومیت نشوید و با یک حوله مرطوب دیگر هوای داخل محیط بسته را به سمت در یا پنجره هدایت کنید تا هوای تازه با آن جایگزین شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=7483

برچسب ها

ثبت نظر

-